Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Исчезнување на Верата!!! on Вто 04 Сеп 2012, 11:10 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Исчезнување на Верата!!!

Се пренесува од Ебу Хузејфе радијјаллаху анху, дека зел две бели каменчиња и ги ставил во својата рака а потоа рекол:

“Навистина, оваа вера блескава е како овие каменчиња.“, А потоа во
својата шака зел земја и со нејзе посипал врз каменчињата се додека не
ги прекрил потполно, а потоа рекол: “Се колнам во Оној во чии што раце е
мојата душа, ќе дојде народ кој ќе ја затрупува верата на ист ваков
начин како што јас ги затрупав овие каменчиња.“

Не обавестил Мухаммед ибн Сеид со свој ланец на пренесувачи од Ебу Дерда радијјаллаху анху кажувајќи:

“Денес да ви дојде Ресул саллалаху алејхи ве селлем, не би препознал
ништо од она на што бил тој и неговите асхаби, освен вашиот намаз.“

Евзаи рекол: “Што би се случило тогаш ако Ебу Дерда го дочекаше ова наше време?“

Не обавестил Сулејман ибн Мухаммед со свој ланец на пренесувачи од Алија радијјаллаху анху, дека рекол:

“Спознајте ја и научете ја вистината – знаењето, ќе бидете познати по
тоа, работете по нејзе ќе бидете нејзини следбеници, навистина после вас
ќе дојде време во кое вистината ќе ја порекнуваат ќе ја негираат
деветмина а тие ќе бидат десетмина.“

Не обавестил Јајха со свој ланец од Ебу Сехл ибн Малик а тој од неговиот татко дека рекол:

“Од вас незнам ништо од она што го гледав од луѓето пред вас, освен езанот за намаз.“

Ми кажуваше Ибрахим ибн Мухаммед со свој ланец на пренесувачи од Енес радијјаллаху анху, дека рекол:

“Од вас ништо не знам од она што го знаев во времето од Ресул саллалаху
алејхи ве селлем, освен вашите зборови ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ.“

Не обавестил исто така Есед со свој ланец пренесувачи од Ел – Хасан, дека рекол:

“За да ја стигне човек првата генерација, а потоа да биде проживеан на
Судниот Ден, од исламот ништо не би препознал. Рекол: Својата рака ја
ставил на својот образ а потоа рекол: “Освен овој намаз, и продолжил
кажувајќи – се колнам во Аллах, оној кој би живеал во ова незнаење или
да не ја достигне оваа генерација исправни претходници, па ги гледа како
новотарите повикуваат во своите новотарии и го гледа својот друг како
повикува во овој свет – дуњалук, па Аллах тебареке ве те’ала го штити
него од тоа и неговото срце го прави да чуствува симпатии спрема
исправните генерации, и повикува во нивните предавања и го следи нивниот
пат, ќе има голема награда за тоа. Затоа, бидете како овие иншАллах.“

Ми кажуваше Мухаммед ибн Абдуллах со свој ланец пренесувачи од Мејмун ибн Михран, дека рекол:

“ Кога помеѓу вас би бил проживеан човек од претходните (селеф
генерации) кај вас не би препознал ништо друго освен оваа кибла.“

Не обавестил Мухаммед ибн Кудам со свој ланец на пренесувачи, од умму Дерда, дека рекла:

“Кај мене влезе Ебу Дерда лут па му реков: Што е тоа што те налутило?
Одговорил: Се колнам во Аллах кај нив од Мухаммедовата вера салаллаху
алејхи ве селле, не гледам ништо друго освен што сите клањаат.“

Во друга верзија: “Да би го научил човек исламот и за него да би се
погрижил, а потоа ако би го изгубил, ништо од него не би препознал.“

Ни кажуваше Ибрахим со свој ланец на пренесувачи од Абдуллах ибн Аммар дека рекол:

“Кога би останале два луѓе од првите генерации од овој уммет со своите
мусхафи во некоја од овие долини, кај луѓето денес би дошле и ништо не
би препознале од она на што биле.“

Рекол Малик рахимехуллах: До мене дојде дека Ебу Хурејре радијјаллаху анху, проучил:

“Кога ќе дојде помошта од Аллаха, и кога ќе видиш како луѓето влегуваат во верата Аллахова во дружини...“ (Ен Наср 1 – 2)

А потоа рекол: “Се колнам во оној во чии што раце е мојата душа,
навистина луѓето денес од верата излегуваат во дружини исто како што
влегувале во нејзе групно.“

Подзастани и размисли, Аллах да ти
се смилува. Ако ова што го опишале табиините во нивното време и во
присуство на последните асхаби, како е тогаш со муслиманите кои
обмануваат и лажат со мнозинство и бројки, како збунувачки делуваат со
овие работи кога позади групите се крие лага.

Шејх Мухаммед ибн АбдуллВеххаб рахимехуллах.

“ Мувефидул – Мустефид фи Куфри Тарикит – Тевхид“

“Прирачник за корисникот околу неверството на оној кој го остава тевхидот“


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот