Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

Од Ебу Ејјуб ел – Енсарија, радијАллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:


Кој ќе го испости рамазан, и после него и шест дена шевал, тоа ќе му биде како да постел цело време.“

Шевал, месец кој доаѓа после месецот на постот е одбран затоа што во него се јавува голема потреба за храна, така да постот станува напорен, а со самото тоа и наградата во него станува поголема.

Во хадисот кој се пренесува од Севбана, а тој од Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, се пренесува дека рекол:


“Кој ќе го испости рамазан, - еден месец е како десет месеци - и ако пости шест дена после Бајрам, тоа му е како да постел цела година!“Значи се мисли на рамазан и шест дена во месецот шавал.

Имамот Ен – Невеви, радијАллаху анху. рекол:


“Научниците рекле дека тоа вреди како пост цело време токму поради тоа што едно направено добро дело вреди колку десет добри дела. Оттука вредноста на месецот рамазан е како десет месеци, а шестте дена како два месеци.“ Иманот Ахмед, Аллах да му се смилува, рекол: “Меѓу хадисите кој зборуваат за оваа тема не постои поверодостоен хадис од овој.“

Некој исламски научници велат дека треба веднаш овие денови да се испостат, значи веднаш со настапувањето на овој месец. Тоа е мислење на имамот Шафија и Ибн ел – Мубарек. Другите воопшто не прават разлика помеѓу спојувањето на овој пост со рамазанскиот и било кој денови од од месецот шевал, и велат дека тоа е исто. Ова е мислење на имам Ахмед и Векиа. Третото мислење е дека не треба веднаш да се пости кога ќе настапи Бајрам, затоа што тоа се денови кога е дозволено да се јаде, пие и весели. Убаво е да се пости три дена пред белите денови, т.е самите бели денови, или после нив. Тоа е став на Ма’мер и Абдул – Резак. Значи, сепак на постачот му се остава можност да одбере било кој од овие мислења и не може да му се забележи за она што тој ќе одбере.
Литература: Post mjeseca Ševvala (Selman el Avde)

Обработка: Ahlu-Sunnah.org


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот