Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллах ал рахман ал рахим


Ноќта на Кадар е во последната третина од месец Рамазан, односно во последните десет ноќи во месецот Рамазан поради зборовите на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Барајте ја Лејлетул-Кадар во последните десет ноќи во Рамазан”
(Муттефекун алејхи)Исто така, највероватно а тоа е дека таа е во непарните ноќи, а не во парните, сходно со зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Ги гледам вашите соништа дека се согласуваат за последните седум ноќи, па кој че ги бара, нека бара во последните седум ноќи.” (Муттефекун алејхи)

Кај имам Муслим стои дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:

“Барајте ја во последните десет ноќи,па доколку некој од вас ослабне или че омалкса, тогаш не ка не дозволува да биде совладан во наредните ноќи”

Од последните седум ноќи, најблиска непарна ноќ Лејлету-Кадар е дваесет и седмата ноќ, поради зборовите на Убејја ибн Кааба , радијалаху анху:

“Се колнам во Аллах! Јас знам која е таа ноќ која Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, ни нареди да ја поминеме во ибадет. Тоа е дваесет и седна ноќ” (Муслим)

Меѓутоа,Ноќта на Кадар не се ограничува на одредена ноќ во декот на сите години, туку се менува, така да на пример во една година че биде дваесет и седма ноќ, а другата година дваесет и пета... следејчи ја Аллаховата вољја и Неговата мудрост. Доказ за ова се зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Барајте ја во последните девет ноќи, во последните седум ноќи, и во последните пет ноќи. “(Бухари)

Ибн Хаџер, рахметуллах алјхи, рекол:

Наисправо мислење е дека Ноќта на Кадар е во последните десет ноќи, и тоа во непарните ноќи, и таа се менува од година во година.”

Исламските научници кажале:

“Мудроста за сокривање (дека е непозната Ноќта на Кадар)Лежи во тоа да се бара во овие десет ноќи како би се правели повеќе ибадет за разлика од од тоа да им бише позната (Ноќта на кадар)само би се врзале за неа.”

Дова која се учи:Една од најдобрите кои треба да се изговараат во Лејлетул-кадар, со која Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем , ја подучил на Аиша, радијАллаху анха. Пренесува Ет=Тирмизи, хадис кој е Сахих, од Аиша, радијАллаху анха. Која рекла: О Аллахов Пратенику, ако би знала која ноќ е Лејлетул-Кадар,во неа како би се молела? Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлам рекол: Речи:

اللهم إنك عفو تحب العفو فاعف عني

“АЛЛАХУММЕ ИНЕКЕ” АФУВВУН, ТУХИББУЛ- АФВЕ-ФА ФУ АННИ!”

(“Аллаху, Ти опростуваш, сакаш да опростуваш, па , опрости ми мене”.)

Извор: Dzemaat- sabah

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Noć Qadr bolja je od bilo koje druge noći u toku godine. Dokaz za to jeste ajet: „Mi smo ga počeli ibjavljivati u noći Qadr, a šta ti misliš ta je noć Qadr? Noć Qadr bolja je od hiljadu mjeseci." (El-Qadr, 1-3) tj. Djela urađena u toj noći, kao što su: namaz, učenje Kur'ana, spominjanje Allaha, bolja su od hiljadu mjeseci u kojima se ne nalazi noć Qadr.Pohvalnost iščekivanja noći qadr

Poželjno je iščekivati noć Qadr u deset posljednjih neparnih dana ramazana. Prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, deset posljednjih dana povecavao ibadet iščekujući noć Qadr. Već smo spomenuli hadis u kojem stoji da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kad bi ušao u dest posljednjih dana ramazana, provodio noć u ibadetu, budio ukućane i privezivao ogrtač. (tj. Nije spolno općio, već bi se posvetio ibadetu)Koja je to noć qadr?

Učenjaci imaju različita mišljenja o ovom pitanju:

- to je dvadeset i prva noć,

- to je dvadeset i treća noć,

- to je dvadeset i peta noć,

- to je dvadeset i deveta noć,

- to je svaka neparna noć u deset posljednjih dana ramazana,

- većina smatra da je to dvadeset i sedma noć;

Ibn Omer, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Ko je traži neka to čini u dvadeset i sedmoj noći." (Ahmed s vjerodostojnim nizom prenosilaca)

Ubej ibn Ka'b veli: „Tako mi Allaha, osim Koga drugog boga nema, ona se nalazi u jednoj ramazanskoj noći, i ja doista znam koaj je to noć. To je noć za koju nam je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da je provedemo u ibadetu, a to je dvadeset i sedma noć. Njen je znak da će tog jutra sunce izaci potpuno bijelo bez svojih zraka." (Muslim, Ahmed, Ebu Davud i Et-Tirmizi koji veli da je vjerodostojan)Provođenje noći qadr u namazu i dovama

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Onom ko noć Qadr provede u imanu i nadi u Allahovu milost, njemu će svi prethodni grijesi biti oprošteni." (Buhari i Muslim)

Aiša, radijallahu anha, veli da je Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, rekla: „O Allahov Poslaniče, kad bih znala koja je noć noć Qadr, šta da kažem u njoj?" – „Reci: Allahumme inneke a'fuvvun tuhibbul-afve fa'fu anni.'(Allahu, Ti doista mnogo praštaš i voliš da praštaš, pa oprosti mi)." (Ahmed, Ibn Madždže i Et Tirmizi, koji za ovaj hadis veli da je vjerodostojan)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот