Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ДЕНОТ НА БИТКАТА НА БЕДР on Пон 06 Aвг 2012, 12:34 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ДЕНОТ НА БИТКАТА НА БЕДР


Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!Во светиот месец рамазан, 17 ден, а втора година по хиџра, се случи првата и најзначајна битка во историјата на исламот - Битката на Бедр.

Во неа учествуваше и Пратеникот Мухаммед с.а.в.с..

Аллах џ.ш. таа битка во Кур’ан ја нарече: “Ден на одлука и раздвојување (јевмул-фуркан)”, зашто тогаш дошло до раздвојување на вистината од лагата, и одвојување на правиот пат од шејтанскиот пат.

Пратениковата с.а.в.с. војска броела малку повеќе од 300 борци (поточно 314 војници), кои поеднакво се разменувале на два коњи и 70 девиња. Муслиманите не тргнаа на Бедр заради битка, меѓутоа Аллах, субханеху ве теала, сакаше да дојде до судир измеѓу Него и неговите непријатели, и да се исполни она што Тој веќе го одреди!

Поводот за битката на Бедр е излегувањето на Пратеникот с.а.в.с., со група асхаби заради пресретнување на курејшиските каравани кои се движеа од Шам према Мекка. Нема никаков сомнеж за оправданоста на оваа постапка, зашто Курејшиите во тоа време беа во војна со Мухаммед с.а.в.с., и измеѓу нив немало никаков договор. Освен тоа, тие ги протераа муслиманите од Мекка, им го одзедоа цел имот и жестоко се спротивставија на Мухаммедовиот с.а.в.с., повик во обожавање само на Аллах, единствен!

1. Пропишано е да се возврати на нечие зло - “со зло”, зашто курејшиите беа тие кои први нанесоа зло, протерувајќи ги верниците, и пленејќи им ги имотите, па затоа и нападот на нивниот имот, и нападот на нивниот караван, се сама правда по прашање на нив, а никако неправда!

2. Самоодбраната е главно начело и принцип на верникот. Аллах џ.ш. вели:


„Дадено им е секакво овластување на оние кои се убиваат, зашто врз нив зулум се прави. Аллах, навистина, е Кадар да им помогне; оние кои се истеруваат од огништата нивни бесправно, затоа што зборуваа: Господарот наШ е Аллах. Кога Аллах не би ги спречувал луѓето еднисодруги ќе беа срушени манастирите, и црквите, и синагогите и џамииите во кои многу се споменува името Аллахово. И Аллах сигурно не Ќе му помогне на оној кој не го помага Аллаха. Аллах, навистина, е Моќен и Силен! Оние кои, ако им дадеме моќ на земјава, намаз извршуваат и зекат даваат, наредуваат добро и одвраќаат од зло. Но, крајот на сите нешта е кај Аллах!“
(Ел-Хаџ, 39-41.)

3. Нема грев, ниту казна за оној кој не направи нешто што е мендуб (незадолжително), зашто муслиманите кои не појдоа со Пратеникот с.а.в.с., на Бедр не бе кудени, зашто мобилизацијата тогаш била на доброволна база, не била обврзувачка.

4. Пропишаноста на меѓусебното договарање (шура), поготово во работите кои се од општ муслимански интерес, зашто Пратеникот с.а.в.с., се консултирал со асхабите за планот на водење борба со идолопоклониците на Бедр.

5. Задолжителност на почитување и придржување кон договорот и спогодбата, што јасно се гледа од условот на Пратеникот с.а.в.с., кога бараше од енсариите да се изјаснат дали ќе застанат на негова страна во случај да спомнатиот караван им побегне, и да се дојде до борба со мушриците.

Афтор: Ариф рамадани

______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: ДЕНОТ НА БИТКАТА НА БЕДР on Пон 06 Aвг 2012, 12:41 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот