Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Илахии во Џамија on Нед 05 Aвг 2012, 7:56 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллах ал рахман ал рахим


Сестрата, која го поставила прашањето, не сакала да го објавиме на страница, па че го наведиме само накратко што прашала каков е ставот учење илахии без музика во Џамиите.

Одговор:

Возвишениот вели: Во куќите за кои Аллах дозволил да се подигаат...и во нив да се споменува името Аллахово. Го слават Него наутро и навечер луѓе кои не ги спречува торговијата и купопродажбата од споменувањето на Аллах, од клањањето намаз и од давањето зекат се плашат од Денот во кој срцата и ополите ќе бидат вознемирени, за Аллах да ги награди со она што е најубаво, за она што го работеа, и да им зголеми од добрината Своја. Аллах кому сака безмерно дарува! (Ен-Нур 36,37,38)

Значи, од ајетите може да се заклучи дека во џамиите се прават поради обавување на намза и правење на други ибадети со кои што човекот се приближува до Аллах како: зикр, учење на Куран, подучување, дресови (Предавања), итикафии, правење теспих, тахмид, техлил, и слични ибадети чии што не упатуваат многу други шеријатски текстови.

Не доликува да се пеат илахии во џамиите бидејчи џамиите не се за такво нешто изградени.

Обврска им е на муслманите да имаат почит спрема Аллаховите куќи и да го исполнуваат она за зшто се направени. Славен нека е Величествениот Аллах илахиите не се ибадет кои што се потврдени во Куранот, ниту во Суннетот ниту пак во праксата на првите ганарации. А основа во ибадетите е забрана се додека не дојде доказ во шеријатските текстови да некој ибадет на таков начин да се прави.

Таквиот вид на величење (Славење) на Аллах го воведоле суфиите, не е пренесено од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ниту од асхабите ниту селефите (првите генарации) од овој уммет. Према тоа, Ако се слави Аллах со илахии се смета за ибадет тогаш нема сомнеж дека тоа е новотарија во верата, а секоја новотарија е далалет (заблуда) а секоја заблуда води во Оган, како што дојде тоа од веродостојниот хадис.

А ако тоа не се смета за ибадет тогаш тоа не доликува да се прави во џамиите бидејчи тие не се направени поради тоа.

Исто така, не е мерка на важност и валидноста на некое дело тоа што тоа не може апсолутно да штети, дури што повеќе може да привлече луѓе во џамиите како и водушевувајчи ги присутните/ Штетата ма мекое дело го одредува смиот Шеријат, па така ако се отцени како новотарија тогаш тоа станува забрането а неговиот сторител прави голем грев кој што му е обврска да го отргне тоа дело. И ова е случај славење на Аллах со илахии кога се смета за ибадет.

А со тоа што може да се привлечат поголем број на луѓе и водушевувајчи ги присутните, тако е и случајот со многу новотарии со кое се привлекуваат луѓето како што се Мевлудот, Хатмиите, седмина и слично. Ве биллахи тевфик.

Одговорил: Mr. Zijad Lakic

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот