Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
САД во 2011. за оружје потрошија 711 милјарди долари, додека остатокот на светот потроши 1.026 милјарди долари.Во Името на Аллах, Милостивиот, Сомилосен!Најголемиот извозник на оружје се Соединетите Американски Држави [EPA]

Скоро два милјарди долари годишно се посветени на оружје пазарот. Повеќе од светски земји одвојуваат буџетски средства за купување на сите врсти оружје.

Според податоците на Истражувачкиот институт за меѓународен мир во Стокхлом (SIPRI), до која дошла агенцијата Анадолија, највеќе пари за оружје во 2011. година потрошиле Соединетите Американски Држави - 41% на глобално ниво.

Следува Кина со 8.2%, потоа Русија со 4.1%, Велика Британија 3.6%, Франција 3.5%, Јапонија 3.4%, Саудиска Арабија 2.8%, Индија 2.8%, Германија 2.7% и Бразил 1%.

Трошковите за оружје на светското ниво во константно се зголемување. Додека во 2012.година за оружје е потрошено 1.146 милјарди долари, 2011 трошковите за оружје изнесуваа 1.738 милјарди долари.

САД во 2011. за оружје потрошиле 711 милјарди долари, додека остатокот на светот за истите цели потрошил 1.026 милјарди долари.

Индија најголемиот увозник

Најголем увозник на оружје во светот е Индија, а следува Кина, Јужна Кореја и Пакистан.

Најголем извозник на оружје се Соединетите Американски Држави од кои што највеќе увозува Јужна Кореја, Австралија, Соединетите Арапски Емирати и Израел.

Велика Британија највеќе од своето оружје извезува во САД, Саудиска Арабија, Индија и Чиле.

Франција највеќе извезува во Сингапур, Соединетите Арапски Емирати, Грција и Јужна Кореја. Највеќе увозници од Русија се Индија, Кина, Алжир и Венецуела.
Германија највеќе оружје извезува во Грција, Јужно Африканската Република, Турција и Јужна Кореја.

На ниво на регионите, во области и издавања за оружје прва е Северна Америка која чини 42.4 посто на глобалниот пазар за оружје, а следува западна и средна Европа со 18.8 посто, Блискиот Исток 7.1 посто, Источна Европа 4.6 посто, Латинска Америка 4.2 посто и Африка со 2.0 посто.

Намалување на трошоците во Америка и Европа

Минатата година забележано е намалување во трошковите за оружје во Северна и Латинска Америка, па западна и средна Европа.

Во источна Европа, на Блискиот исток, Африка, па, земјите Азија и Океанија постигнато е зголемување во трошоците за оружје.

На трошоците за купување на оружје во Европа највеќе намалија Грција, Шпанија, Италија, Белгија и Ирска, а повеќе пари отколку порано издвојуваат за оружје Азербејџан, Свајцарија, Норвешка и Русија.

Азербејџан е воедно рекордер по зголемување на трошоци за оружје затоа што го зголеми трошковните набавки за 89%.

Меѓу земјите Аија и Океанија, најголемо зголемување во трошоците забележан е во Авганистан, Индонезија, Казахстан и Малезија.

Босна и Херцеговина се наоѓа во групата на европски земји кои се во 2011.година своите трошкови за оружјр зголемиле до 10%.

Македонија, Албанија, Хрватска и Србија се наоѓаат во групана на земји кои ги намалија трошковите за оружје.

Истражувачкиот институт за меѓународен мир во Стокхлом(SIPRI) е независен меѓународен институт посветен на глобалните конфликти, оружја, контроли на оружја и разоружување.

Извор: Акос.ба

Преведе: Ибн Кааб

Обработка: Ахлу Суннет

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот