Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторБисмиллах ал рахман ал рахимПрашање: Ес-Селаму алејкум. Почитувани, се наведвам дека че моижете да ми помогнете и да одговорите на моето прашање. Поточно, направив во младоста еден грев и од сето тоа имам дете, и во брак сум. Се покајав и вече одамна размислувам за тоа да се покријам. Да ли постои некоја препрека (Пречка) за мене и да ли морам нешто посебно да направам како би го исполнила ова што го сакам?

Одговор: Ве алејкум селем. Ако навистина си направила теуба (покајување) за своите направиени гревови, сакам да те израдуам дека Аллах им ветил дека че се прими покајувањето како тебе и слични, во суре Ез-Зумер, 53, ајет се вели: Кажи: О робови мои, вие , кои ги занемеривте душите ваши, не губете надеж во милоста Аллахова. Аллах , навистина, ги простува сите гревови. Он, секако е Простувач и Самилосен!. (Ез-Зумер 53)

Тирмизи бележи и други со Сахих сенад (Ланец на пренесувачи) од Енес р.а., дека рекол: “Го слушнав на Божјиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, како вели: “ Аллах рекол: “Сине Адемов, се додека Ми правиш дова и се надеваш во мене, ќе ти ги опростам гревовите што ги имаш. Сине Адемов, кога твоите гревови би биле до небо, а ти ќе Ме замолиш ќе ти опростам”

Кога ми го докажала твоето искрено покајување на тебе е мноштвото на добри дела кои треба да ги правиш, потоа да протолжиш со твојот живот со стравопочит спрема Господарот, секогаш да бидеш свесна дека Возвишениот Аллах те гледа, да се дружиш со хаирли личности, да ги читаш Биографиите на селефиите (Предходните три генерации, како што биле асхабите, табиините и др...)

да земаш поука од нивниот живот и добро да се чуваш од гревовите и од оние кои што ги прават, према тоа побрзај со покривањето (Хиџаб), бидејчи тоа нешто што ниго наредил Господарот, а не ти даде избор. Аллах да ти помогне и да ги зацврсти твоите чекори на патот за Џеннет . Амин!

Одговорил: Sejh imad el misri

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во врска со оваа прашање би наведил еден Хадис иншАллах:

Ибн Џерир наведува од Ебу-Дерда, радијаллаху анху, дека Аллаховиот Пртеник, салаллаху алејхи ве селлем, еден ден го учел овој ајет: “А тој што од стоењето пред Господарот свој се плашел, ќе му припаднат два предели“ па запрашав:“Дури и ако би направил блуд или украл?!“ Пратеникот повторно проучил: “А тој што од стоењето пред Господарот свој се плашел, ќе му припаднат два предели“а јас повторно прашав:“ Дури и ако направил блуд и украл?!, а Пратеникот повторно:“А тој што од стоењето пред Господарот свој се плашел, ќе му припаднат два предели“. Јас повторно запрашав:“ Дури и ако направил блуд и украл?! Тогаш Пратеникот, салаллаху алехи ве селлем, рече:“ [b]Па макар тоа и да не му се допадне на Ебу-Дерда'а.“

П.С/
Дали може некој да го пронајде кој го забележива и во која врста на хадиси спаѓа.
БаракАллах Феек!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот