Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллах ал рахман ал рахим

Прашање:


Да ли мојот риск(нафака) и женидбата стојат запишани на Сочуваната плоча (Ел-Левх ел-Махфуз)?

Одговор:

Откако Аллах го створил пенкалото, се што че створи Аллах до Судниот ден стои запишано на Сочуваната плоча.Прво што Аллах субханеху ве те ала, створил било пенкалото. Му рекол:

“Пишувај”

Потоа рекол:

“Господару мој, што да пишувам?”

Тој одговорил:

“Пишувај се што че се случи” (Ахмед 5/317)

Исто така е потврдено е од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, дека фетусот кога че наполни четири месеци и лежи во стомакот на својата мајка, ќе го посети мелек кој што че му вдахне (Даде) душа во него, че му се запише неговата нафака, делата и тоа дали че биде среќно или несреќно. Нафаката е запишана и одредена спрема неговите постапки и таа ниту расте ниту пак паѓа. Еден од начините човекот да ја бара нафаката е да работи. Аллах, те ала вели:

Он е Оној кој ви ја потчини земјата; па, патувајте по пределите нејзини и јадете од рскот Негов. Кај Него ќе се зберете! (Ел-Мулк 15)

Од овие начини е и одржување на родбинските врски и послушност на родителите.

Плашање од Аллах е истотака еден од начините. Аллах, аззе џе џелл, вели:

А оној кој се плаши од Аллах, Он ќе му изнајде излез! И Он, исто така, ќе му даде рск од каде што не се надева...(Ет-Талак 1-2)

Немој да кажеш дека нафаката е одредена и ограничена и поради тоа нема да работиш како би ја добил. Ова е неспособност и неуспех, додека е паметно и одлучно да се работи за постигнување на нафаката и она што е од корист твојата вера и овосветскиот живот.

Како што е нафаката запишана и одредена сходно со постапките (делата), исто така е и женидбата.

На сите им е одредено и запишано со кого че се венчате (Ожените), и ништо не е кај Аллах , те ала скриено.


Одговорил: Šejh Muhammed bin Sâlih bin ´Usejmîn

Извор: Fatâwâ Arkân-il-Islâm, str. 125

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот