Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторБисмиллах ал рахман ал рахим


Аллах тебараке ве те ала вели:

وَمَن يَكْفُرْ بِهِ مِنَ الأَحْزَابِ فَالنَّارُ مَوْعِدُهُ

На оној кој не верува во неа (Куранот), меѓу дружините за него огнот е престојувалиштето негово... (Худ 17)

Тоа се однесува до сите луѓе меѓу многобошците, неверниците, евреите, христијаните и други, без разлика на бојата на кожата, изглед и пол, кој че го проучи Куранот откако стигнал кај нив.Тој (те ала) вели:

لأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ

Да ве опоменувам со него, вас и оние на кои им е сопштен. (Ел-Енам 19)

قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي رَسُولُ اللّهِ إِلَيْكُمْ جَمِيعًا

Кажи: О луѓе, јас сум, навистина, пратеникот ваш- за сите.(Ел-Араф 158)

Во Муслимовиот Сахих Ебу Муса ел-Ешари (радијаллаху анху) пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол:

“Се колнам во Оној во чии раце е мојава душа секој човек било да е тој христијанин или евреин кој ќе слушне за мене и моето пратеништво а потоа не ќе поверува ќе стигне во Џехеннем(Пекол)”

Ебу Ејјуб ес-Сихтијани пренесува дека Сеид бин Џзубејр рекол:

“Никогаш не сум го слушнал хадис од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, а да не го најдов дека Куранот го потврдува. Слушнав дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол:

“Се колнам во Оној во чии раце е мојава душа секој човек било да е тој христијанин или евреин кој ќе слушне за мене и моето пратеништво а потоа не ќе поверува ќе стигне во Џехеннем(Пекол)”

Се прашував самиот себеси:” Каде ова го потврдува Куранот?” На крајот го најдов овој ајет:

وَمَن يَكْفُرْ بِهِ مِنَ الأَحْزَابِ فَالنَّارُ مَوْعِدُهُ

…На оној кој не верува во неа (Куранот), меѓу дружините за него огнот е престојувалиштето негово... (Худ 17)


Автор: Imâm Ismâ´îl bin Kesîr ed-Dimeškî

Извор: Tefsîr el-Kur’ân el-´Azîm (2/574) Mu’assasah ar-Risâlah, 1422/2001

Обработка: Ahlu-Sunnah______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот