Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Опасност од употреба на лага on Саб 28 Jул 2012, 5:57 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторБисмиллах ал рахман ал рахимАллах џеллешанху вели : И избегнувајте ја самотијата на киповите и избегнувајте го разговорот безработен. (Хаџџ 30)

Аллах, навистина, не го упатува претерувачот и лашкото!. (Гафир 28)

Аллах џеллешанху вели: Нека пропаднат лашковците, кои се вглавени во незнаење. И уште рамнодушни!. (Ез-Заријат 10-11)

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем. Рекол: Лага е таа која што те води во грев, а гревовите се тие кои што те водат во џехеннем! Човекот че се занимава со Лаги се додека Аллах џеллешанху ,не го запише кај себе дека е Лажго!. (Каф)

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол:” Лицемерот има три особини: Кога зборува лаже. Кога нешто ќе вети, не го исполнува ветувањето. А кога нешто че му се довери, ќе го изневери. (Бухари, Муслим, Ахмед, Тирмизи, Несаи).

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Кај кого се најдат овие 4 работи- тој е вистински лицемер, а кога че се најде само едно од нив- има својство на лицемер се додека тоа не го отфрли: Кога нешто че му се довери- че го изневери, кога зборува лаже, кога че направи договор- го прекршува. И кога се расправа – границите ги надминува! (Каф).

Пратеникот Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Кој че излаже дека сонувал некој сон –а не го сонувал, че биде обврзан да ги спојува две влакна на Судниот ден –а тоа не че може да го направи. (Бухари)- што на нас ни алудира (Не потсетува) дека че биде казнет поради тоа!

Пратеникот,Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: На Верникот може да му се случи да направи било што освен мамење и лагии.! (Ахмед)

Пратеникот,Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Навистина на човекот грев му е – да зборува и да пренесува се што слуша!. (Муслим)

Пратеникот,Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Чувајте се од сомнежите бидејќи сомнежите се најголема лага! (Каф)

Пратеникот,Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Барајте (тежнејте) за вистината, а кога че погледнете дека во неа е пропаста-тогаш во неа е спасот, и држете се насрана од Лагата, а кога че погледнете дека во неа се спасот- тогаш во неа е пропаста! (Мекримил-ахлак 137)

Од Селефот се бележи следново предание: Знакот на иманот е да е дадеш предност на вистината тогаш кога ти нанесува штета, и да не е даваш предност на лагата тогаш кога имаш корист од неа! Знакот на иманот да не говориш повече од она што го работиш! Знакот на иманот е да се чуваш и да бидеш внимателен од Лагата од некој друг говор!.

Пратеникот,Саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Човекот ќе се согласува со некоја лага што че биде причина да мелеките да отидат од кај него на одалеченост од еден километар или два! (Мекаримил-ахлак, 146)

Убејде ел-Селмани рхм, рекол:” Две работи кои се кои што го расипуваат на постот: гибет(Оговарање, озборување), и Лага! (Ел-Самт 179)

Малик б. Динар рхм рекол: Вистината и Лагата се борат во човечкото срце се додека едното не го протера на другото! (Ел-Самт, 512)

Јазид б. Мејсерех рхм, рекол:”Лагата ја наводнува секоја гранка на злото, исто како што се наводнуваат растенијата!

Хасан р.а рекол: “ Лагата е збир на целовкупна нифака и лицемерство!

Шааби рхм рекол: “Не знам што повеќе ги фрла на луѓето во џехеннем- лагата или скржавоста!Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот