Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Пораки од Ајетул-курсијја on Чет 26 Jул 2012, 2:54 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Милостивиот, Семилосниот!Мухаммед саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Во суре Ел-Бекара постои еден највозвишен ајет, ако се проучи во една куќа а во таа куќа е присутен шејтанот, веднаш че излезе од таа куќа. А тоа е ајетул-курсијја. (Хаким и Ел-Бејхеки од Ебу Хурејре р.а)

Аллах! Нема друг Бог освен Него! Жив и Постоен! Не го обзема ни дремка ни сон. Се што е на небесата и на Земјата е - Негово! И кој може кај Него, без одобрението Негово, да се заземе!? Он го знае и она што е пред нив и она што е зад нив. И од знаењето Негово, само со посак Негов, оние мал дел опфаќаат. Престолот Негов поширок е и од небесата и од Земјата. Чувањето на овие не е никаква тешкотија за Него. Он е Вишен и Голем! (Ел-Бекара 255)
Пораки од ајетот:

1.Ајетул-Курсијја е највозвишен ајет во Аллаховата книга.

2.Докза за вреднување на поединечни курански ајети над други.

3.Вредноста на говорот за тевхидот- Едноштвото на Аллах

4. Потврдување на Тевхидот ел-улухијје.

5. Името” Аллах” е најголемо Божјо име.

6.Сите Аллахови имиња говорат за Аллах, Еден и Единсвен.

7.Нема друг бог освен Аллах.

8.Потврдување на Аллаховото име “Ел-Хајј- (Жив)”.

9.Потврдување потполниот(комплетниот) живот од Аллах, живот кој не предходеше со смрт ниту пак че му дојде смрта.

10.Потврување на Аллаховото име” Ел-Кајјум”- (Вечен). Тој е оној кој што опстанува сам за Себеси и Кој што сите други ги одржува во животот.

11. Обврска му е на верникот да со своите прашања му се враќа на својот Господар бидејчи Аллах е Тој кој што го одржава и на човекот.

12. Негирање на Аллахова дремка и сон бидејчи тие преставуваат недостаток а Аллах е далеку од сите недостатоци.

13. Обврска за негирање на Аллах својства во кои што има недостатоци.

14. Аллах не се опишува со недостатоци бидејчи Тој е потполен и Совршен.

15.Аллаховите својства се делат на својства кои потврдуваат и својства кои се негираат.

16. Негирање на Аллахова неспособност.

17. Големината на Аллаховата власт.

18.Се е во Аллаховите раце.

19. Сите луѓе се сиромаси пред Аллах.

20.Потврда на шефаат на Судниот ден по Аллаховата дозвола.

21. Комплетна Аллахова власт кога никој не смее да се завзема ниту пак да се приговара се додека Аллах не дозволи.

22.Потврда на Аллаховиот говор. Тој Возвишено говори кога сака, како сака и со кога сака.

23. Сеопфатноста на знаењето на Аллах.

24.Аллах знае се што се случило, што постои во моментов, а што че се случи во иднина и знае(го познава) она што не постои како би изгледало.

25. Неисправност на ставот на Кадериите и рафидиите(Шиитите) кои велат дека Аллах не знае за нешто се додека тоа не се случи.

26.Предупредување на гревовоте и непокорноста на Аллах бидејчи Аллах се гледа.

27.Човекот од знаењето поседува само она со што Аллах че го подучи па поради тоа во довите треба само од Аллах да бараме знаење.

28.Потворда на Аллаховата вољја.

29. Големината на Аллаховата Курсијја (Арш) кој што е поголем од небесата и Земјата.

30.Аллах не се уморува за одржување на небесата и Земјата.

31.Аллах со ништо не се уморува поради Неговата потполност, огромната моќ и големина.

32.Неисправност на зборовите на оние кои што Курсијј го толкуваат како Аллахова моќ или Аллахово знаење.

33.Потврда на Аллахова возвишенот во секој поглед.

34.Потестување на погалагање на сметка (на Судниот ден) бидејчи кај Аллах ништо не е скриено.

35.Потврда на Аллаховата големина.


Извор: dzemat-sabah

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот