Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 НЕКОИ СОВЕТИ ЗА ПОСТАЧИТЕ... on Вто 24 Jул 2012, 2:58 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во Името на Аллах, Милостивиот и Сомилосен!


1.Пости искрено поради Аллах џ.ш., затоа што ако не биде искрено, ќе изостане наградата.
2. Нијјетот мора да биде цврст во срце.
3. За правење на добри дела имај надеж во Аллаховата џ.ш., награда...
4. Да се покаеме искрено на Аллах џ.ш., од сите гревови пред да го дочекаш месецот рамазан.
5. Радувај се за доаѓањето на рамазан.
6. Твоето однесување нека доликува однесување на постач, како на пример: проучи дова во прилика на гледање млади месец, нијети пост пред спиење, изврши сифир до пред зора, побрзај со ифтар, ифтари со урми, дови во прилика на ифтар, организирај ифтар итн.
7. Резултат на постот е богобојазност, со тоа потруди се твојот говор и дела да ти бидат во зголемување на твоите богобојазности, и твоите јавни дела да бидат како тајни.
8. Ако го заминиеш рамазанот во пост, знај дека си од искрените и шехидите, па направи го твојот пост достоен на овие степени.
9. Те советувам да се одалечиш од луѓето и помалку да се сретнуваш со нив.
10. Кога ќе се сретнеш со луѓето, чувај го својот јазик, поглед и слух.
11. Сети се на Аллаховите благодати кој ти ги укажал снабдувајќи те со богобојазност, храна и пиење.
12. Труди се да не изоставиш ниту едно добро дело.
13. Твоите воздишки се твој живот, со тоа труди се секој здив да го спомнеш својот Господар.
14. Отргни се од безделничење и губење време.
15. Нека поред твојот стомак постат и твојот слух, и вид, и јазик, и нозе, и раци.
16. Твоето срце нека пости од гревови и лоши мисли.
17. Денот во кој постиш нека се разликува од другите денови.
18. Постот е пропишан како би осетил глад па труди се да го осетиш, и немој да се жалиш.
19. Не заборавај ја довата во прилика на ифтарот затоа што тогаш довата се прима.
20. Барај од Аллах џ.ш., да те ослободи од Огнот.
21. Држи се за суннетот на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, и чувај се од новотарија.
22. Труди се што повече да делиш садака.
23. Труди се што повеќе да храниш постачи.
24. Труди се што повеќе да наредуваш добро и да одвраќаш од лошо.
25. Знај дека јазикот е ѕвер, ако го пуштиш - ќе те изеде.
26. Не зборувај освен за покорност на Аллах с.в.т.
27. Чувај се од озборување, затоа што озборувањето го уништува на постот.
28. Ако некого оговориш, барај од Аллаха опрост, затоа што барање опрост го поправа твојот пост.
29. Труди се што повеќе да ги одржуваш роднинските врски.
30. Труди се што повеќе да правиш доброчинство на родителите, дочекувајте ифтар заедно.
31. Труди се што повеќе донесеш радост во срцата на муслиманите.
32. Труди се што повеќе да им помагаш на муслиманите.
33. Труди се што повеќе да правиш доброчинство на комшиите: повикај ги на ифтар.
34. Немој претерано да се смееш, затоа што претерано смеење е причина за усмртување срца. Не му приликува на постачот претерано да се смее.
35. Немој да водиш дискусија ниту лутина. Не отварај врата која што ќе ти донесе штета и која што после не можеш да ја затвориш.
36. Извршувај ги ибадетите како што е препишано да се извршуваат, без недостатоци.
37. Учи што повеќе Кур'ан, затоа што ова е месец на Кур'анот.
38. Не пропуштај да ги клањаш сите намази во џемаат, не пропуштајќи почетен текбир, во првиот сафф и позади имамот.
39. Извршувај теравија - намаз во џамиите, и не напуштај ја теравијата пред имамот, туку заврши со имамот како би ти се напишала награда како цел ноќ да си клањал.
40. Извршувај ноќен намаз во последната третина, најдобар намаз е оној со најдолго стоење.
41. Извршувај намаз во џамија во која ќе го осетиш тој намаз.
42. Биди понижен во намазот и твоето срце нека биде понижно во сите ибадети.
43. Осечај се со пониженост пред Аллах с.в.т., ако можеш заплачи или претварај се да плачеш.
44. Труди се многу да настојуваш во џамија.
45. Извршувај што повеќе нафиле.
46. Жените нека извршуваат намаз во куќите или во најблискиот месџид.
47. Кога излегуваат од куќите, нека се придржуваат на шеријатските прописи.
48. Жени во хајз и нифас забрането е да влегуваат во џамија, допирање на Мусафот, постење и клајнање.
49. Жена во хајз и нифас нема да престане со споминање на Аллах џ.ш.
50. Дови во ситуација во која се прима довата.
51. Барај опрост пред зората.
52. Труди се да извршиш умра во рамазанот.
53.  Истрај правејќи добри дела па макар тоа и да се мали.
54. Труди се да извршуваш разноразни ибадети, како не би ти здосадило секогашно правење на исти ибадети.
55. Напушти ги ружните особини и обичаи кои си ги практикувал.
56. Не приближувај се до жена додека постиш.
57. Не подигнувај го гласот во тек на постот и избегнувај расправии.
58. Биди милостив и благ.
59. Оној кој ќе ти се обрати на ружен начин, немој да му одговараш, туку речи:“Јас постам“.
60. Чувај се од мешање на личности од спротивен спол.
61. Советувај ги муслиманите на убав начин.
62. Накити се со убав ахлак (добро однесување).
63. Последните десет дена од рамазан зголеми ги ибадетите, станувај ја твојата фамилија на ноќен намаз.
64. Труди се да го поминеш ова време во итикаф.
65. Не пропуштај да замине Лејлетул- Кадр а да не си ја поминел во ибадет.
66. Труди се да спиеш што помалку, четири сати ти се доволни.
67. Оние кои го расипуваат својот иметок се шрјтанови браќа.
68. Труди се да храних и одгледуваш сиромашни, и помогни им на оние кои им је потребна помош.
69. Одвој садекатул - фитр.
70. Навикнувај ги децата на пост, намаз и останати ибадети.
71. Во доделувањето биди милостив и милосрден од ветар кој дува.
72. Проучувај Кур'ан во месецот на Кур'анот.
73. Не доделувај и на душата се што ќе ти посака, затоа што ако тоа го направиш - ќе се пропастеш.
74. Чувај се од шејтанот во човечки лик:“ На вратите од Џехеннемот стојат повикувачи, кој ќе им се оѕвие, ќе го воведат во Џехеннем“. (Муттефекун алејхи)
75. Чувај се од гревови во текот на рамазан, и дење и ноќе.
76. Чувај се од гледање телевизор, слушање музика, цигари, гледање жена и безделничење на улиците. Чувај се од непокорување на Аллах с.в.т.
77. Извршувај ги сите причини како да ти биде опростено во овој месец.
78. Пости од дуњалукот и својата смрт направи ја ифтар. Целиот дуњалук е месец рамазан, богобојазни во него постат од страсти и гревови. Смрта за нив е радосно затоа што се радуваат на својот бајрам.
79. Стрпи се, затоа што стрпението е половина пост.
80. Ако се разбудеш безбеден во својот дом, здраво тело и имаш заштита за тој ден, како да ти е даден дуњалукот и се што е на него, со тоа заблагодари се на Аллах, џ.ш., и немој да се плашиш за заштита.
81. Човек кој е заблагодарен на Аллаховите благодати нема да ги ускрати на друг. Со тоа, ако некој ти дојде на врата барајќи малку храна, немој да го одбиеш. “А на јетимот не одбивај го.“ Сура - Ед-Духа, 10 ајет
82.“Затоа јетим не угнетувајте“ Сура - Ед-Духа,9 ајет, барај јетими на коишто ќе им помогнеш и внеси радост во нивните срца.
83. Биди заблагодарен и спомнувај ги Аллаховите благодати:“...и за благодетите на Господарот свој разговарај“  Сура - Ед-Духа,11 ајет.
84. Три степени има постот:
1. степен: воздржување од јадење, пиење и страсти;
2. степен: одврачање слух, вид, јазик, раце, нозе и останати органи од правење гревови:
3. степен: потпирање на Аллах, с.в.т., и усмјеравање срца само Нему, џ.ш.
85. Отргни се од лажен говор.
86. Многу има постачи кои од својот пост имаат само глад.
87. Немој да постиш од дозволени работи, а потоа да ифтариф со забранети работи.
88. Немој да се предаваш пред ифтар. Резултат на пренајадување е поспаност и тешко поднесување на теравија-намаз.
89. Неопходно е твоето срце да биде помеѓу надеж и страв. Надевај се дека твојот пост е примен и стравувај од тоа дека твојот пост е одбиен.
90. Стрпението во извршување на ибадети е лесно отколку стрпението во поднесување казне.
91. Постот е штит кој Аллах, с.в.т., става на твој јазик, слух, вид и останати делови од телото, со тоа, заштити се со постот од Огнот.
92. Пост е рацете да не ги пушташ према забранети работи (допирање на личност од спротивен пол, проневерување работи, удирање личност), а пост на нозете е воздржување од чекорење спрема харамот.
93. Труди се постот да го задржиш од сите недостатоци, затоа што секое добро дело ти припаѓа тебе, освен постот. Постот припаѓа на Господарот твој и Тој за него наградува.
94. Држи се за работи кои го зголемуваат иманот.
95. Барај од Аллах, с.в.т., да ги прима твоите добри дела затоа што Аллах не прима освен од богобојазни.
96. Господарот на рамазанот е Господар и на други месеци. Немој да се враќаш на грешење после рамазанот.
97. Пропуштените денови од постот побрзај да ги напостиш.
98. После тоа што ќе ги напостиш пропуштените денови, пости шест дена во месецот шевал, затоа што ќе бидеш награден како да си постел цела година.
99. Труди се цела година да ти биде рамазан. Не престанувај да учиш Кур'ан, одржувај ги роднинските врски, клањај ноќен намаз, дели садака, меѓусебно потсетувајте се, само поради Аллаха, с.в.т.
100. Не заборавај, пред ибадетот, делото да го направиш поради Аллах, с.в.т. Сети се да заниетиш: твојот пост да биде само поради Аллах, с.в.т., дека само Тој наградува за него, да не знаеш што од добината како награда чека, дека гревовите ќе ти се опростат, дека постот ќе се завзема за тебе на Судниот ден, дека Аллах и Неговите мелеки и на тебе донесуваат салават, дека постот те отргнува од Огнот, со секој ден седамдесет години, дека ќе влееш во Џеннет преку вратата Ер-Рејјан, а преку неа влегуваат само постачите, дека ако се преселиш како постач, влегаш во Џеннет, дека довата во прилика на ифтарот не одбива, дека те очекуваат две радости, прва во прилика на ифтарот, а втора во прилика на средба со Господарот, дека здивот од устата на постачот на Аллах му е подраг од мирисот на мискот, дека е вредност Ноќта на кадр како илјада месеци, дека за секоја теравија која ја клањаш со имамот имаш награда како цела ноќ да си ја заминал клањајчи, дека ќе бидеш со искрените шехиди.

Наша последна дова е: Заблагодарност на Аллах, Господарот на световите!

Преведе: Ибн Кааб

Автор: Шејх Мухаммед б. Хасан Јакуб

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот