Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ал-бухари 1899 и муслим 1079 пренесуваат во нивните сахих книги од абу хурејра радихуАллаху Анх, дека пејгамберот рекол:
„Кога стигнува месецот рамадан, портите на рајот [џеннетот] се отворени, а портите на џехенемот затворени и шејтаните врзани.„
Објаснување на хадисот под следниов линк: [You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Abu Al-Amin Muhammad на Саб 21 Jул 2012, 1:35 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Пејгамберот рече:


„Кој што ке пости во месецот рамадан, со верување и со надеж дека ке има награда - предходните гревови ке му бидат опростени.„

[забележано во сахих од ал-бухраи број 2014 и сахих од ал-муслим број 760]

Во едно друго пренесување е забележано, дела Аллаховиот пратеник рекол:


„Кој што ноќовите од месецот рамадан ги поминува во клајнање и со верување и надеж дека ке добие награда, предходните гревови ке му бидат опростени.„

[забележано во сахих од ал-бухраи број 2008 и сахих од ал-муслим број 174]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Dovata na Postachot nema da mu se odbie. (Ahmed)


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Allah dozvoluva Patnikot da ne posti i da go skratuva Namazot, a Bremenite i Doilkite da jadat. (Buhary, Muslim, Abu Davud, Tirmidhi, Nesai)


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Ебу Хурејре, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Се колнам во Оној во чија рака е Мухаммедовата душа, здивот од устата на постачот кај Аллах е подобар од мирисот на мискот!“


______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Ебу Хурејре, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Постачот има две радости: при прилика на ифтар и при прилика со средбата со својот Господар!“


______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Сехл б. Саад, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Во Џеннетот има врата која се вика Рејјан. На нив, освен постачите, никој друг нема да влезе?! Тие ќе станат и никој друг со нив, освен нив, нема да влезе! И кога тие ќе влезат, вратата ќе се затвори и на неа никој повеќе нема да влезе!“


______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот