Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Сестро моја on Пон 16 Jул 2012, 12:56 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Сестро
моја, не сум изненадена кога ќе ја видам Слаѓана, Јадранка, Марија и на
нив слични како одат разголени и го “продаваат“ своето тело на улица.
Тие немаат вера и убедување, а оној кој нема вера нема ни срам. Она што
ме жалости и поради што срцето ми плаче е тоа кога така разголена
личност ќе ми се престави со: “Јас сум Амина“ или “Јас сум Хатиџа“ или
“Фатима“, па дознавам дека се работи за моја сестра по вера. Посакувам
добро да се исплачам во тој момент.

Ја погледнав датата и
гледам дека летото веќе ни се приближи, а со летото и “одморот“ и
летните горештини. Се сетив што ни носи летото па посакав да ти напишам
писмо тебе сестро муслиманко, за да те потсетам на некои важни работи,
имајќи ги на ум зборовите на Возвишениот: “А верниците и верничките се
пријатели едни со други: Бараат да се прават добри дела, а од лошите
одвраќаат!“(Ет Теуба, 71)

Немој да ми се налутиш доколку моите
зборови бидат остри, затоа што јас не сакам така да ги почуствуваш, туку
сакам само мојот глас да допре до тебе и да го разбереш секој мој збор,
и да прочиташ што ти пишувам затоа што сестричке моја навистина те
сакам во името на Аллах. Ти посакувам успех и среќа на дуњалукот и на
Ахиретот, а посебно оној Ден кога сите ќе стоиме пред Создателот Кој не
создал, за да ни предочи што сме заработиле на овој свет: “Тој ден кога
секој човек пред себе ќе го најде доброто дело што го сторил и лошото
дело кое го сторил, ќе посака помеѓу нив и него да има голема
раздалеченост. А Аллах ве предупредува на Себе и Аллах е благ кон
робовите Свои!“(Али Имран, 30)
Дали ќе ме подржиш сестро во тоа
двете да посакуваме да бидеме од првиот вид кој е спомнат во ајетот?
Срцето ме боли поради она што го гледам и што ќе бидеме присилени да го
гледаме овие летни денови на нашите плоштади, улици, продавници, и сите
други јавни места.

Разголување и покажување на се


Сестро моја, не сум изненадена кога ќе ја видам Слаѓана, Јадранка,
Марија и на нив слични како одат разголени и го “продаваат“ своето тело
на улица. Тие немаат вера и убедување, а оној кој нема вера нема ни
срам. Она што ме жалости и поради што срцето ми плаче е тоа кога така
разголена личност ќе ми се престави со: “Јас сум Амина“ или “Јас сум
Хатиџа“ или “Фатима“, па дознавам дека се работи за моја сестра по вера.
Посакувам добро да се исплачам во тој момент. Да и кажам: “Сестричке
Фатима или ...., внуко на најдобрите жени кои оделе по дуњалукот, дали
знаеш чие име го носиш? Поради што татко ти, кога си се родила, тоа
преубаво име ти го ставил? Дали знаеш што значи да се биде муслиманка?“
Тоа, и бројни други прашања ми надоаѓаат и остануваат без одговор секој
пат кога сум на улица. На тие прашања нашите муслиманки не сакаат,
немаат или незнаат да дадат одговор. Го следат она кое што ќе им донесе
само пропаст и несреќа. “Муслиманките“, кои не сакаат да ги покажат
обележјата на својата вера и одбиваат да го носат она што Аллах им го
наредил при излегувањето од куќата, ја следат модата, сакаат да бидат во
“тренд“. Се плашат да не се каже дека се заостанати. Заостанатост во
денешно време е да се биде закитен со благородни особини како што се
срамот и невиноста. А Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ја
пофалил личноста која се закитила со оваа особина велејќи: “Срамот е од
иманот (верата).“(Бухари, 5653)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот