Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Гревовите го ослепуваат срцето

Шејхул-Ислам Мухаммед ибн Кајјим Ел-Џевзи

Гревовите го ослепуваат срцето ставаат препрека на светлина, а тоа го спречува пристапот до знаењето и ставаат препрека на елементите од упатот. Кога Имам Шафија почнал да му предава на Имам Малик, учителот во младиот човек веднаш забележал необични својства. Потоа му рекол: "Гледам дека Аллах с.в.т.а ставил во твоето срце светлина. Немој да го зацрниш со темнината на гревот. "
Оваа светлина се повеќе слабее, и темнината на гревот ќе постане се посилна, така што срцето станува црно како темна ноќ. Колку луѓе во мрак паднаа и умреа така? Може ли слеп да се снајде во темната ноќ, на пат полн со опасности и пречки. Како да се најде начин за излез во толку тешка средина? Темнината полека се зајакнува и се движи во другите делови на телото, во зависност од нивната сила и проширување. Кога ќе дојде смртта, тогаш темнината доаѓа во прв план и го исполнува гробот со темнина, како што рекол Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. "Навистина ова се гробови полни со темнина, а луѓе се наоѓаат во нив. Аллах ќе ги осветли кога ќе им клањам џеназе. "(Ахмед, Муснед). Кога ќе дојде денот на проживувањето и кога робовите ќе почнат де се собираат, мракот ќе биде видлив на лицата на некои луѓе, кои ќе бидат црни како јаглен. Тешка казна, нив ги чека! Со таа казна не може да се споредат сите задоволства на овој свет - од почеток до крај – а човекот дел од периодот од својот живот го поминал во постојан напор, тага и замор ... Тој период му поминал на човекот како еден краток момент.
Нека Аллах с.в.т.а ни е на помош!!! Аллахуммме амин!!


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот