Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Ви претставуваме пет освежителни летни пијалоци!


1.Пијалок од нане

Овој рецепт претставува комбинација нане со ким во прав. Идеален е поради антисептички, и детоксикацијски својства. Одличен е за варење, гадење и други проблеми за желудец. Чаша со листови од нане оперете ги добро под вода. Ставете ги во блендер со пола чаша вода. Додадете чајна лажица ким во прав и три до четири лажици свеж лимунски сок. Состојките измиксирајте ги во паста, а потоа распоредете ја со вода во однос 1:3. Пијалокот подсладите го со мед или кафеав шеќер па добро оладете го.

2.“Smoothie” од лубеница(бостан) и краставица

Краставицата е природен диуретик кој помогнува во намалување на крвниот притисок и притисок во артерија. Јадете две свежи краставици секој ден, во тек на две недели и резултати нема да изостанат. Ако не сакате да ги јадете, измиксирајте ги во вкусен пијалок.

Лубеницата(бостанот) е заштитен знак на летото затоа што содржи повеќе од 90 посто вода! Затоа е идеална за надокнадување изгубени течности.

Краставицата исечете ја на коцкичиња па ги ставате блендер заедно со три четвртини лубеница. Измиксирајте ги и оладете.

3.Лимунада

Лимунадата со децении е идеален летен пијалок. Таа придонесува за чистење на црниот дроб и го стимулира варењето на храната. И додека тоа еднаш изобилуваше со шеќер, денес е засладена со здрави засладувачи како што се “Стевије“ или мед.

Ако не сте љубител на лимонот, предлагаме да пробате лимету. Рецептот секако е познат на сите: половина лимон или лимете изцедете во висока чаша со вода. Оладете и уживајте!

4. Пијалок со ѓумбир

Засладен пијалок од ѓумбир ќе ви помогни да се ослободите од топлина, но оладете ги од внатре. Овој лековит пијалок допринесува детоксикација, олеснување на варењето на храната. Ѓумбировиот чај претставува еден од главните начела на ајурведската медицина.

Ѓумбирот олупете го па исечете го на тенки парчиња. Со тоа покријте тава па прелијте вода. Дозволете да врие нежно 20 до 30 минути. Исклучите, поклопете и пуштите да одстои некое време. Добиениот пијалок изцедете го додајте мед или стевија и сок од свеж лимон или лимете. Додадете мраз и уживајте.

5.Ладен рооибос чај

За разлика од црниот чај, рооибос не содржува кофеин, што го прави погоден за пиење во текот на денот за сите возрасни групи, особено оние кои страдаат од несоница, спиење нарушувања, стрес и напнатоста. Може да се пие и ладен, да се помеша со сок од портокал, а некои го користат дури и за коктели.


Извор: Акос.ба

Преведе: Ибн Кааб

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот