Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прекумерниот говор on Вто 10 Jул 2012, 5:09 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Милостивиот, Семилосниот!

Во Ел Муснед се пренесува од Енес дека Пратеникот саллаллаху алјхи ве селлем рекол : Верата на човекот не е исправна додека неговото срце не е исправно, а неговото срце не е и справо додека луѓето не с е заштитени од неговиот јазик? (Даиф(Слаб) хадис, Ел- Мунзири 3/234, и Ел Ираки во де лото Ел Ихја 8/1539)

Ова покажува дека Пратеникот саллаллаху алјхи ве селлем ја поставил чистотата на срцето како услов за чистотата на верата, а чистотата на јазикот како услов како услов за чистотата на срцето.

Тирмизи бележи хадис кој го пренесува Ибн Омер: Не му се препуштајте на прекумерниот говор без да се присетувате на Аллах, з атоа што прекумерниот говор без спомнувањето на Аллах го прави срцето неусетливо, а најоддалечена личност од Аллах е личноста с о неосетливо срце. (Даиф Хадис Тирмизи , Китабуз зухуд 7-92, гариб никој не го пренесува освен Ибрахим ибн Абдуллах , кого Сахаби го спомнува 1/43 кажувајчи дека ова е гариб (Осамен) хадис кој му се припишува)

Омер ибн ел- Хаттаб , Аллах да е зад ио волен со него , рекол: Личноста која многу зборува е лич ност која често прави грешки, а о ној кој често прави грешки, ч есто прави лоши дела. За џехеннем оваке чест грешник е предност. (Даиф Хадис, Ибн Хаббан, Ел бејхеки и Ел Ираки во неговото издабие Ел- Ихја, 8/1541)

Во хадисот кој го пренесува Муаз, Пратеникот Мухаммед саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Сакаш ли да ти кажам како да постигнеш контрола над сето ова? На тоа Муаз му одговорил: О Пратенику, сакам. Пратеникот го фатил својот јазик со два прста и рекол: Контролирај го ова. На тоа Муаз прашал: Да ли сме одговорни за тоа што че го кажеме? Пратеникот салаллаху алхи ве селлем рекол: Нека твојата мајка биде натажена поради твојот губиток! Постои ли нешто поголено од последиците на јазикот што ги фрла луѓето на нивните лица (или кажал на нивните носеви) во џехеннем? (Сахих хадис, Тирмизи, Ел хаким, Сахаби)

Тоа на што се мисли под ,, последици на јазикот,, е казна за кажување забранети работи. Човекот со помош на своите дела и зборови сее добро или лошо. На Судниот ден ќе ги пожнее плодовите на доброто и лошото. Тие што сеат добри зборови и дела, жнеат чест и благослов, а тие што сеат зли зборови и дела, ќе соберат само жалење и тага.

Во хадисот кој го пренесува Ебу хурејре стои: Најголеми причини за влез на луѓето во џехеннем се две нешта: устата и половите органи. (Сахих хадис, Тирмизи Ахмед исто така и Ел-Хаким и Сахаби)

Ебу хурејре п ренесува дека Аллаховиот Пратеник саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: Човекот кажува зборови за чии последици не е свесен, а поради кои бива пратен во длабочините на џехеннемот кои се поголеми од далечината помеѓу истокот и западот. (Бухари во Китабур рикак и Муслим во делото Китабуз зухуд)

Истиот хадис го бележи Тирмизи со незначителни нееднаквости: Човекот кажува нешто што смета дека е безопасно, а поради тоа ќе биде фрлен во длабочините на џехеннемот одалечни седумнаесет години. (Тизмизи Китабуз зухуд , тој вели дека хадисот е хасен)

Укабе ибн Амир кажал: Го прашав пратеникот што е најдобро за да бидеме спасени? Пратеникот салаллаху алјхи ве селлем рече: Чувај го с војот јазик, направи ја својата куќа доволна за чување на твојата приватност и жали поради лошите дела.
(Тирмизи во Китабуз зухудсо незнато поинаков редослед на зборови, тој вели дека хадисот е хасен. Овој ред зборови го бележи Ебу Хаим во Ел Хилјау)

Од Сехл ибн Сад се пренесува дека Пратеникот Мухаммед саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Секој што може да гарантира за с војот јазик и з а половиот орган, јас му гарантирам џеннет. (Бухари во Китабур рикак 11/308 во делото Китаб ел худуд 12/113)

Ебу хурејре , радијаллаху анху, пренесува дека Пратеникот , саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Секој кој верува во Судниот ден нека зборува добро или нека молчи. (Бухари, Китабур рикак 11/308, Муслим Китаб ел иман 2/18)

Така говорот може да биде добар , кога е пофален , и лош, во тој с лучај е харам.

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Се што децата на Адем ќе кажат е против нив, освен поттикнувањето на добро и одвраќањето од зло и споменувањето на А ллах, нека е возвишен Тој.( Овој хадис е Хасен(добар) го бележат Тирмизи во Китабуз зухуд и Ибн Маџе во Китаб ел Фитану)


Автор: Ибн Кајим ел Џевзи, Ебу Хамди ел- Газали, Ибн Реџеб ел Хамбели.

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот