Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[img][You must be registered and logged in to see this link.]

АВТОР:

дипл. проф по географија Елена Тренчевска

Шеријатска рецензија:
дипломиран теолог Али Шабани

Стручни соработници:
Бранко Прља
Лектор:
Љупка Тасевска-Латиќ

206 стр. 32 колор ; тврди корици
контакт: [You must be registered and logged in to see this link.];
Цена во продажба: 450 мкд

Книгата е достапна сега за сега во Скопје: Табернакул(Рекорд); Магор
(Буњаковец); Икона(Рамстор приземје) и наскоро ќе ја има и во други
градови.


Во Куранот се третирани многу важни теми за кои се заинтересирани
научниците, било да се работи за земски или за небесни феномени, или за
прашањата што се однесуваат на човекот. За секоја од тие теми се дадени
цитати од Куранот. Постојат голем број на цитати кои говорат за научни
феномени и нивниот број е над илјада. Во книгава се извадени околу 300
цитати кои се однесуваат директно на создавањето на небото и земјата, но
поради обемноста овде ќе бидат разгледани најбитните.
Освен цитати кои посебно го опишуваат создавањето, четириесетина
други цитатиза астрономијата донесуваат прецизни податоци кои се
комплетирани со овие податоци наведени овде. Некои од нив се само
размислување за славата на Создателот и на Организаторот на сите
ѕвездени и планетарни системи, за кои знаеме дека се распоредени во
рамнотежа чие одржување Њутн го објаснил со помош на законот за
меѓусебното привлекување на телата. За да се разбере потполно таа
следственост иприказот која ни го нуди Куранот, ќе оставиме самиот Куран
да си го каже своето. За таа цел, секој цитат од Куранотво врска со
небото или универзумот посебно е обработен и е направен обид да му го
дадеме своето вистинско значење и да ги поврзавме модерните аспекти на
науката со традиционалниот начин на толкување на Куранот.
Во оваа книга направен е обид да се приближи на читателот до
длабочината и важностакоја ни ја нуди Куранот. Поглавјата кои се
обработени се:

1. Почеток на создавањето
2. Големина и состав на Вселената
3. Небесни тела
4. Планетата Земја и нејзините феномени
5. Космички закони и феномени
6. Освојување на Вселената
7. Крај на светот

Презентација на содржина на дел од книгата: [You must be registered and logged in to see this link.]

Презентационо видео на [You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот