Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Каде се ставаат рацете во намаз – шафииски месхеб

Прашање:

Ес сеаламу алејкум

Прочитав во „Бидајат ал-хидајах„ од имам ал-газали, дека во време на намазот треба рацете да се плацирани на градите. Но тој, во неговата книга „ихја ал-улумуддин„, исто така вели, дека рацете треба да бидат под градите или под папокот.

Имам две преведени книги од „кимаја ас-саадат„ – во една од нив пишува „на градите„ а во другата пишува „под градите„.

Кој е стафот на имам ал-газали и кој е стафот на месхебот (шафии)?

Вес-селам

Одговор:

Ве алејкум салам ве рахметуАллах ве берекетуху

Во неговата книга „васит„ Том 2, страна 100, рече имам ал-газали:

وضع إحداهما على الأخرى تحت صدره
„Тој ги ставаше рацете, една над друга, под градите.„

Имам ан-невеви во ал-мајму ал-мухадхдхаб Том 3, страна 310, рече:

قال أصحابنا السنة أن يحط يديه بعد التكبير ويضع اليمني علي اليسرى ويقبض بكف اليمنى كوع اليسرى وبعض رسغها وساعدها قال القفال يتخير بين بسط أصابع اليمنى في عرض المفصل وبين نشرها في صوب الساعد ويجعلهما تحت صدره وفوق سرته هذا هو الصحيح المنصوص

Асхабиите р.A. одлучија, дека е суннет, после текбирот (Аллаху Акбар), рацете да се спуштат, по тоа десната да ја обфати на левата рака - со нејзиниот зглоб и малку на горниот дел од левата рака. „Кафал„ одлучи, дека начинот на обфачањето може да се одбере, како на пример, со спуштање на десните прсти, или обфатувањето да биде во големина колку што е самиот зглоб, или со пуштање на прстите кон подлактицата. Рацете треба под градите да се стават и над папокот. Овој е нај коректен вид.

Дефиницја:

Ку’, الكوع: طرف الزند الذي يلي الإبهام, на подлактицата/зглобот, што е нај блиску до палецот (дебелиот прст од раката). (ал-Му’јам ал-Васит, с. 805)

Рушгх, الرسغ: مفصل ما بين الساعد والكف, местото меџу подлактицата и раката. (Ибид с. 344)

Са’ид, الساعد: ما بين المرفق والكف, тоа, што е меџу лактото и раката. (Ибид с.. 430)

А Аллах се нај добро Знае!

Извор: http://www.shafiifiqh.com/
Превод: Abu Al-Amin Muhammad
Проект: ahlu-sunnah.org


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот