Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Во името на Аллах субаханаху ве теала, Возвишениот и Единствен Господар! Нема друг бог освен Него(Аллах), и несмее на никој друг да му се молиме освен Нему! И Мухаммад е негов пратеник!

Како што ни укажува насловот, се работи во оваа тема за несогласноста во Македонија - имено, за несогласноста во врска со „фикх„!

Би можеле да доведеме неколку примери, но, иншАллах ќе бидеме задоволни со еден пример, со примерот „клајнање„ или „намаз„.

Во последниве години е опстанато како национален спорт, еден со друг да се вреѓа, според причината, дека другиот по различно клањал и сл. - ако дадеме неколку детали, се надеваме, дека ке бидеме сватени.

Примери:


  • во време на текбир (почеток на намаз „Аллаху Акбар„) треба прстите да се однесат до ушите


  • во време на текбир (почеток на намаз „Аллаху Акбар„) треба рацете да се однесат во височина на рамената


  • во време на намазот, треба рацете да се врзани во висина на градите


  • во време на намазот, треба рацете да се врзани под попокот


  • во време на намазот, треба рацете да се врзани во средина на стомакот


  • во време на намазот, треба нозете да се оделени колку три прсти од раката


  • во време на намазот, треба нозете да се здружени со нозете од намазлиите до тебе (лево и десно)


  • во време на намазот, треба рамениците да се здружени до намазлиите до тебе (лево и десно)


  • во време на намазот, не треба рамениците да се здружени со намазлиите до тебе

итк. итк. итк.

Значи сите овие примери се причина за раздвој во умметот. Но грешката не иде од тие што стекнале ван ханефискиот месхеб, кој што е регионален во балканот, него од самите оџи, кои што сеуште не успеале или не се обидиле да објаснат, дека во врска за „фикх„ имало и ке има секогаш несогласност.

Според оваа причина, се одлучи тимот на ahlu-sunnah.org, информациите во Македонскиов јазик да ги опшири, во форма на фикх-теми, кои што се слагаат детално со другите суннетски месхеби.

Додека зборуваме за „другите суннетски„ месхеби, се во смисла на „ханефиски, малекиски, шафииски и ханбелиски„ месхеб.

Самите категории во форум можете по следниве линкови да ги пронајдете:


Целта на преставениот проект:

Целта, како што наведовме е, несогласноста во македонија да се миниминира - со самите теми, кои што ке ги наведиме знаењето да се свисочи, и читателите да да земаат поука од сето тоа - поуката е многу едноставна: „СЕКОЈ МЕСХЕБ СИ ИМА СВОИ ДОКАЗИ, дали од куран или суннет!„

Се надеваме, дека во некои теми ке има голема изнененаденост и поука за вас - но во исто, ке се намалат вашите сомнежи кон оние, кои што клањаат поразлично од Вас.

Во сето ова мора да упомениме; наведувањето на самите теми нема да биде знак, дека ние го следиме тој став!

Исто така ве молиме да не очекувате дека ќе ги наведиме сите теми во врска со фикх и разликите меѓу месхебите - додека некој сака нешто да знае, има могучност под следниов линк да постави прашање - со Аллахова дозвола, и доколку сме во могучност, ке ви се одговори - иншАллах!

Линк за прашања: [You must be registered and logged in to see this link.]

Аллах субаханаху ве теала да ни даде сила и време, за да биде проектот успешен! Исто така му се молиме на Возвишениот субаханаху ве теала, да ни ги опрости предходните и идните грешки - секо добро е од Аллах субаханаху ве теала, а секое лошо од проклетиот шејтан и од нас, со нашите човечки грешки!

Аллахума Амин!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

sejdi akif


Нови член
Нови член
Селам алејкум, темета е убава, и се надевам дека многу браќа и сестри ќе ја видат и ќе разјаснат некои дилеми, иншалох тоа ќе допринесе поголема  блискост и меѓусебно разбирање.
селам алејкум.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот