Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Имам Ахмед ја прогласил за битадска група (сектата) Куллабија на чии што е изграден месхебот Ешарија. Истотака, Имам Ахмед и Ибн Медини изјавиле дека оној кој се занимава со Илму Келам не се Ехли Сунне, а ешариите и матуридиите се келамистички групи (секти). (Menhedžul-eša'ire fil-akide, str. 60)

Имам Ебу Наср ес-Сиџззи ел-Ханефи ги нарекол(ги прогласил) ешариите за новотарска секта штетни од Муатезлиите. (Er-Reddu ala men enkerel-harf vel-savt, str. 222)

Имам Ибн Хувејз Миндад маликиски научник, во коментарот на зборовите на Имам Малик рхм дека не е дозволено сведочење од новотарот (Бидатот) вели дека се бидатчии (Новотари) кај Имам Малик рхм и останатите научници на месхебите оние кои се занимаваат со Илму Келам без разлика дали се работи за ешариите или некои други. (Džami'u bejanil-ilmi ve fadlihi, 2/96).

Шафискиот научник Ибн Сурејјиџз, современик Ебул-Хасан Ел-Ешарија, го негираше те вил (Искривено толкување на ајетите во сифатите) Муатезлиите, Ешариите, Џехемиите и други, како што се еднакви и Ешариите со останатите секти. (Idžtima'ul-džujušil-islamije, str. 62)

Во книгата “ Ел-Муназарету фил-ислам” (стр.35) Ханебелскиот научник Ибн Кудаме вели дека Ешариите се битачии (Новотари).

Шафискиот научник Ебу Хамид ел-Исфирани не ги вметнувал Ешариите во следбениците на Имам Шефија рхм и го разделил Усул фикх на Ешариите од Усул Фикхот на Имам Шефија рхм.( Derut-te'arudi, 2/96)

Шејхул-ислам Ебу Исмаил ел-Нервеви, пишувачот на книгата ”Земмул-Келам”, во Табекатуш- шафијје (4/272) вели дека го проколнал на Ебул-Хасена ел-Ешарија и дека го напуштил својот шејх Ел-Кадија затоа што бил ешарија.

Шејхул- ислам Ибн Тејмијје и Ибнул-Кајјим на разни начини во многу книги објаснале дека тие се бидатчии (Новотари), како на пример во Меџму ил-Фетва (2/50): “Како што велат некои бидатчии (Новотари)....”.

Шејх Албани во книгата “Ес-Силсилетус-Сахиха (6/286)” ги именувал, помеѓу, Ешариите непријателите на Суннетот, а непријателите на суннетот не можат да бидат во акаидата на Ехли Сунне вел Џемаат.

Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин во коментарот на “Ел-Акидетул-Васитијје (2/372)” јасно кажал дека Ешариите и Матуридиите и на нив слични не се Ехли Сунет вел Џемаат.

Запрашан е Шејх Салих ел-Фезван да ли Ешариите и Матуридиите се Ехли Суннет вел Џемаат, па на тоа прашање одговорил дека не се . Ехли Суннет вел Џемаат,.


Извор: Dzemat-sabah

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
islam nur напиша:[img]http://www.deviantart.com/download/172640500/ramadan_by_noor222.jpg[/im

Шејхул- ислам Ибн Тејмијје и Ибнул-Кајјим на разни начини во многу книги објаснале дека тие се бидатчии (Новотари), како на пример во Меџму ил-Фетва (2/50): “Како што велат некои бидатчии (Новотари)....”.

Шејх Албани во книгата “Ес-Силсилетус-Сахиха (6/286)” ги именувал, помеѓу, Ешариите непријателите на Суннетот, а непријателите на суннетот не можат да бидат во акаидата на Ехли Сунне вел Џемаат.

Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин во коментарот на “Ел-Акидетул-Васитијје (2/372)” јасно кажал дека Ешариите и Матуридиите и на нив слични не се Ехли Сунет вел Џемаат.

Запрашан е Шејх Салих ел-Фезван да ли Ешариите и Матуридиите се Ехли Суннет вел Џемаат, па на тоа прашање одговорил дека не се . Ехли Суннет вел Џемаат,.[/font]

Извор: Dzemat-sabah

Обработка: Ahlu-Sunnah

E штом овие велат вака,тогаш е така,хахаха, Basketball Срамота!
Ако Ешариите и Матуридиите(кои вкупно се околу 80% од муслиманите(ако овие несе Ехли суннет вел џемаат,тогаш кои се Ехли суннет вел џемаат?
Горенаведениве случајно да не се Ехли суннет вел џемаат?
повели
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fhBaPJpTd1g

https://www.youtube.com/watch?v=cJuyIjlqCpY&feature=player_embedded

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vejsel Qarani напиша:E штом овие велат вака,тогаш е така,хахаха, Срамота!

Срамота за тие (мартуридија/ашариах), што се опишуваат како „ахлу-суннах„! Во право си!

Vejsel Qarani напиша:Ако Ешариите и Матуридиите(кои вкупно се околу 80% од муслиманите)

Колку проценти? Колкууу? СубаханАллах! Секој пат кога зборуваме со вас е истото – зборувате само од вашите емоции, без доказ, без знаење и без познавање на исламот!

Значи вака – сите суфиски тарикати, се од ахлу суннах, оти „скоро„ сите се опишуваат кон мартуридискиот (ханафија-мартуриди) и ешариетскиот (шафии-ашарија) месхеб – на пример, накшибенди, мевлана, рифаи итк. – оти за тебе се овие ахлу-суннах?

СубаханАллах – мартуридија/ашарија акида, е чиста „Ахлу-бидах„!

Vejsel Qarani напиша:...ако овие несе Ехли суннет вел џемаат,тогаш кои се Ехли суннет вел џемаат?

Ајде ти кажини и објаснини, кој се припадниците на „ахлу-суннах вал џамаат„!? Како може да се спознаат тие?

Vejsel Qarani напиша:Горенаведениве случајно да не се Ехли суннет вел џемаат?

Секако дека се ахлу суннах, без користење на филозофија и даиф/мауду/муртад хадиси!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vejsel Qarani напиша:

E штом овие велат вака,тогаш е така,хахаха, Basketball Срамота!
Ако Ешариите и Матуридиите(кои вкупно се околу 80% од муслиманите(ако овие несе Ехли суннет вел џемаат,тогаш кои се Ехли суннет вел џемаат?
Горенаведениве случајно да не се Ехли суннет вел џемаат?
повели
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fhBaPJpTd1g

https://www.youtube.com/watch?v=cJuyIjlqCpY&feature=player_embedded


Селам Алејкум и добре дојде на форумоф,иако редно беше да се преставиш и да не поздравиш но од нашиот едеб есепак да ти посакаме добре дојде меџу нас,..И Иншшаллах че ја спознаш вистината...

Како што те читам во твојоф пост а постоф тие Баш како што тие И тојата Акида(Матуридиско Ешариска)Поточно ,,Бидатска,,

Како прво што ти виде ,,Срамота,,Во поставениот пост ,,А кога прашуваш кои се ехли сунет дали горе наведените да токму горе наведенитее..

Овде нема матуридиска Или било каква друга акида различна од онаа на Исправните генерации ..

Рекол ,,Ресулелах с.а.в.с,,СЛЕДЕГО МОЈОТ ПАТ И ПАТОТ НА ХАЛИФАТА ПОСЛЕ МЕНЕ,,
Најсигурни пат до Аллаховото задоволство е првите Генерации Умета Мухамеда с.а.в.с(Муслим)


Kажал Ибн Ел-Маџишун,,Го слушнаф имама Малика како вели.
,,КОЈ ВО ВЕРАТА ВОВЕДУВА НОВОТАРИЈА,ЗА КОЈА СМЕТА ДЕКА Е УБАВА(корисна) тој потврдил да је Пејгамбер с.а.в.с изневерио посланство.затоа што Возвишениот Аллах џ.ш вели.

,,Денеска ја потполниф вашата вера ,Оној што тогаш не ја сматрал за вера,ни денеска не не смета за вера.

пренесено од El-I'tisam do imam Šatibija, 1 tom, str.
33)

А што се однесува за Бидатската Акида повели прочитај имаш убава тема ....


http://www.ahlu-sunnah.org/t1375-topic______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Бисмилахх


Селам алејкум Добре ни дојде на овој форум

А потоа:

E штом овие велат вака,тогаш е така,хахаха, Basketball Срамота!
Не вопшто туку напротив Мухаммед салллаху алјхи ве селлем во една прилика рекол:

Никого нека не го спречува плашејќи се од Луѓето да ја каже вистината ако ја знаее.

(Тирмизи)

Ако Ешариите и Матуридиите(кои вкупно се околу 80% од муслиманите(ако овие несе Ехли суннет вел џемаат,тогаш кои се Ехли суннет вел џемаат?Ешариите и Матуридиите не се Ехли суннет ве џемаат, меѓу исправната улема е јасно сето ова Тие се следбеници на Бидатот и новотаријата, акаидата во која што се не е како акаидата на Ехли суннет ве џемаа, А што е наинтересно од сето ова Многу од нив се изјаснуваат, се чукаат по гради Ние сме ханефии но во релноста се крие нешто друго Ние сме Ханефии во фикх а со ешариско - матуридиска акида!!!“ Зошто? Тоа се два различни терними. А кај ваквите таканаречени ханефии , Немаат ни Х од ханефизаам Ебу ханифе рхм е чист од од сето она што му го препишуваат, A што се однесува дека 80 посто биле Ешариите и Матуридиите тоа самите си го тврдат, следејчи ја својата страст, и филозофија.

Ебу ханифе е чист од музиката, облежување на мевлудот, Славење на роденденот на Мухаммед а.с , учење Јасин за пари, Барање на бериќет на одредени места и од остатоци на личности кои се живи и мртви, Барање да се проучи фатиха за душите при одредни поводи, Градење на Турабиња над гробовите на мртвите луѓе, учење на мевлуди по повод на разни поводи, учење на одредени сури во рамазан за мртвите души, и ткн...

Возвишениот Аллах вели:

Денес верата ваша ви ја усовршив и благодатта Своја спрема вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера (Ел Маида 3)

"А по вистината има само заблуда". (Јунус,32)

"И ништо Ние во Книгата не изоставивме." (Ел-Енам, 38)

"Ако не се согласувате во нешто, обратете се до Аллах и до пејгамберот Негов." (Ен-Ниса, 59)

"Аллах да му се смилува на имамот Малик, кој рекол: "Кој ќе воведе во исламот некоја новотарија сметајќи ја за убава, лажно го обвинил Пратеникот, с.а.в.с., дека го проневерил своето пратеништво, бидејќи Возвишениот Аллах вели: "Денес вашата вера ја употполнив " Она што тогаш не било од вера (во времето на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селем, и асхабите), не е ни денес вера "(Види Ел-латисам, 1 / 62 и 2 / 368, од имамот Шатибија. Мислење слично на ова е изречено и од Ибн Хазм Види: Ел- Ихкам, 6 / 255)


Мухаммед салллаху алјхи ве селлем секол:

Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: "Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:

"Оној што ќе воведе новина во оваа наша вера, што не и припаѓа, е отпадник." (Радиус Салихин)

"Кој ќе направи дело кое не е од нашава вера - тоа е отпадништво." (Радиус Салихин)

Навистина најдобар говор е Аллаховиот говор , а најдобри упатсва се Мухаммедовите упатства. Најлоши работи во верат се бидати, новитети. Секој новитет е заблуда , а на секоја заблуда местото и е во Џехеннем.

(Го пренесуваат сите признати мухаддиси)

Аллах не ги прима работите на новотарот во верата не го прима неговиот пост, намаз, садака, хаџџ, умра, а ни џихад и милостина, нити неговата пресуда. Тој излегува од верата како влакната што паѓаат од главата.

(Ибн Маџе).


Кој е ставот на Ехлу-ус-Суннет спрема новотаријата?


-Да се мрзи новотаријата.

-Да се избегнува новотаријата.

-Да се предупредува на следење на нвовотаријата.

-Да се отфрлаат(да се избегнуваат) оние кои прават новотарија и повикуваат во неа. Ова се однесува само на научените. (Погледни: Fusnota 6 u knjizi "Usûl-us-Sunnah" od Imâma Ahmeda bin Hanbela)


Како Селефот гледал на новотаријата?


Пратеникот саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Секоја новотарија е заблуда а секој заблуда води до оган. (Ен-Несаи)

Абдуллах бин Умер рхм рекол: “ Секоја новотарија е заблуда, па макар луѓето и че погледнат нешто добро во неа. (Погледни : Abu Shâmah #39)

Имам Суфијан ес-Севери рхм рекол: “ Новотаријата му е драга на Иблис од непослушност и грешење. Човекот се покајува за своето грешење, а не се покајува за новотриите кои ги прави. (Погледни: Sharh Usûl-il-'Itiqâd Ahl-is-Sunnah wal-Jamâ'ah #238 od Imâma al-Lâlakâ'î)

Имам Шафи рхм рекол: “ Подобро му е на личноста да го стретне на Аллах со сите видови на гревови отколку со ширк да го стретне со новотаријата во верата. (Погледни: al-I`tiqâd str. 158 od Imâm al-Bayhaqî)

Имам Ебу ханифе рхм рекол: “ Држете се за хадисите/ на енсариите и патот на Селефите и чувајте се од новотаријата. (Погледни: Sawn-ul-Mantaq wal-Kalâm str.32 od Imâma as-Suyûtî)


Како Селефот се однесувал спрепа Следбениците на новотаријата?


Имам Хасан ел-Басри рхм рекол: Немојте да седете со луѓето кои имаат новотарии во својата вера, немојте со нив да се расправате и немојте да ги слушате.(Погледни: Sharh Usûl-il-'Itiqâd Ahl-is-Sunnah wal-Jamâ'ah #240 od Imâma al-Lâlakâ'î)

Имам Ebu Qulâbah рхм рекол: Немојте да седите со нив (Следбениците на новотаријата), немојте да се мешате со нив, бидејчи јас не сум сигурен дека на вас нема да ве заведат со својата заблуда.(Погледни: ibid. #244)

Имам Фудајл бин Ијад рхм рекол: Немојте да верувате во ниту една новотарија во враска со верата, немојте да барате нивен совет во врска со работа и немојте да седите со нив, бидејчи Аллах че го направи слеп на оној кој седи оној кој воведува новотарија. (Погледни: ibid. #264)

Имам Ибрахим бин Мејсере рхм рекол: ” Оној кој искажува чест (Почит) на еден новотар му потпомогнува за унишување на исламот. (Погледни: ibid. #273)

Абдуллах иб Умер ес-Сархуси рхм вели: “Јадев само еден оброк со еден новотар. Кога тоа го слушнал Ибн-ул-Мубарек, рече: Нема да разговарам со него триесет дена . (Погледни: ibid. #274)

Имам Абдуллах бин ел-Мубарек рхм рекол: Еден новотар има темнина на лицето, па макар лицето би го чистел триесет пати во денот.(Погледни : ibid. #284)

Имам Малик бин Енес рхм рекол: “Како што се само злите Следбениците на новотаријата? Ние не има даваме селам!.(Погледни :Sharh-us-Sunnah (1/234) od al-Baghawî)

Имам Ел-Лејс бин Сад рхм рекол: Кога би ги погледнал следбениците на новотариите да одат по вода нема да прифати ништо од него Затоа Имам Шефи рекол: Тој не кажал доволно. Кога би го погледнал да оди по зракот не би прифатил ништо од него. (Погледни : al-Amr bil 'Ittibâ' wan-Nahî 'anil Ibttidâ' od Imâma as-Suyûtî)

Имам Фудаји бин Ијад рхм рекол: Го стретнав најдобриот народ, сите беа следбеници на суннетот и тие заборавиле да бидат следбеници на новотаријата. (Погледни : ibid. #267)


Горенаведениве случајно да не се Ехли суннет вел џемаат?Секако дека се Ехли суннет вел џемаат, и Тоа што вас не ви одговара што ги нарекувате и навредувате со погрдни имиња вехабии тоа е ваш проблем, име кое што го измислија непријателите на исламот а потоа со истото име за жал Ешариите матуридите и суфиите се занимаваат со вакви измислени имиња правејчи раздор помеѓу народот, како би ги озрниле на муслиманите го се друдат изворно да го следат исламот чист од новотарии. Никој неможе да си прилепува Аллахови имиња и атрибути.

Затоа Возвишениот Аллах вели:

“На Аллах Му припаѓаат најубавите имиња и повикувајте Го со нив,...(Ел Араф, 180)

Едно од прекрасните Имиња на Аллах е Ел-Веххаб.

Коренот на овој збор е хиба, што значи пoдарoк. А бидејќи Аллах с.в.т., е Ел-Веххаб, тоа значи дека Тој не дава само еднаш или два пати, туку постојано Го прави тоа.

Аллах с.в.т., во Куранот вели:

„Зарем кај нив се ризниците на милоста на Господарот твој, Силниот и Дарежливиот?“(Сад, 9)

А секако за Ешариите , суфиите се вехабии име чии што не постои и кој што никој не се нарекува така Секако дека за нив се вехабии следнебиците на страста и бидатот Само затоа што не признаваат друг авторитет сем Кур,анот и Хадисот?

Само затоа што не влегуваат во алка со некој болен таканаречен шејх и се вртат во круг до бесвест?

Само затоа што не одат во планините и напуштените пештери изолирани од народот да чекааат Аллах џ.ш. да ни испрати илхам и други ишарети? Секако за нив се вехабии.

А патем кога го спомна Шејх Ибн тејјмије рхм погледни сега за какво лицемерие преобладува :

http://www.islamska-zaednica.com/forum/index.php?/topic/3177-%e2%80%9e%d1%88%d0%b5%d1%98%d1%85-%d0%b8%d0%b1%d0%bd-%d1%82%d0%b5%d1%98%d0%bc%d0%b8%d0%b5-%d0%b5-%d0%bc%d1%83%d1%88%d1%80%d0%b8%d0%ba%e2%80%9c/

Фатиа со вакви теми Мушрук чафир за на крај да завршат вака:

http://www.islamska-zaednica.com/forum/index.php?/topic/3591-%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b8%d0%b1%d0%bd-%d1%82%d0%b5%d1%98%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b5-%d1%80%d0%b0%d1%85%d0%bc%d0%b5%d1%82%d1%83%d0%bb%d0%bb%d0%b0%d1%85%d0%b8%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%98/:

Сека е суфија , Ешарија готово не е повеќе Вехабија, хариџија , мушрик? Во дадената тема велат дека Ибн Тејмијје рекол:

,, Ние не се сомневаме во случката кога еден човек отиде до гробот на РесулАллах савс и побара помош. Ресулаллах савс ( на овој човек) му се појави на сон и му даде бешерат (добри вести) дека ќе заврне дожд , и исто така побара од него да го предупреди Хазрети Омер р.а. за престојните случки.,,

Секако по ваквата постапка не ме чуди што цитатите од Ибн Тејмије се издени од контекст а во релноста Ибн Тејмије рекол:

Обраќање на мелеките и веровесниците после нивната смрт, во нивно отсуство, упатување молба на нив, барање помош од нив, барање завземање од нив во таа состојба, правење кипови и слики во нивните ликови поради барање завземање од нив - преставува вера која Аллах не ја пропишал, и со која не испратил ниту еден Посланик, ниту таа вера ја објавил во ниту една објавена книга. Тоа обраќање ниту е обавеза, ниту е пофален чин со концензус од сите муслимани.“ (Фетви од Ибн Тејмијје, 217)

Кажува ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Барање од мртвите или отсутните – било тоа да е веровесник или некој друг е грдо и забрането. Имамите од сите муслимани се сложни дека тоа Аллах субханеху ве те’ала и Неговиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем, не го наредиле, а ова не го правеле а ниту било познато меѓу асхабите, табиините ниту таби табиините.


повели


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fhBaPJpTd1g

https://www.youtube.com/watch?v=cJuyIjlqCpY&feature=player_embedded


Кога бил прашан Имам Ебу Ханифе рахимехуллах, за ’Илмул – Келам’ одговорил: “Тоа е филозофски говор. Држи се за суннетот и патот од селефите, а чувај се од секаква новотарија, затоа што секоја новотарија е бидат а секој бидат во оган.“

Имам Шафија рахимехулла, дава пресуда околу тоа и кажува: “Мојот став спрема оние кои се занимаваат со ’Илмул – Келам’ е да се став спрема оние кои се занимаваат со ’Илмул – Келам’ е да се камшикуваат со прачка од палма и да се врзат на камили и со нив да се кружи по населените места и гласно да се вика: ’Ова е казна за оној

кој го остава Китабот и суннетот а се занимава со ’Илмул – Келам’.“

(Сијеру е’аламин – нубела, 10/29)


Имам Ахмед рахимехуллах, ни остава во аманет: “Немојте да се дружите со оние кои се занимаваат со ’Илмул – Келам’ па макар и да би бранеле суннет.“

(Менакибу Ахмед од Ибн Џевзијје, стр 205)

Wink


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот