Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 КРАТОК ПРИКАЗ ЗА ПОСТОТ on Саб 26 Мај 2012, 4:19 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
МодераторВо Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Дефиниција на постот


“Сијам“ е арапски збор кој значи “воздржите се“, а шеријатско значење на овој збое е “воздржете се од работи кои го расипуваат постот од излегување на сонцето до заодување, а пред тоа имајќи нијет да се пости.“


Правила на постот


Умметот се сложил дека постот во месецот на Рамазан е задолжително, и за тоа постои докази во Кур'анот и суннетот.

Аллах кажува: “О верници, пропишан ви е постот како што им беше пропишан и на оние пред вас за да бидете богобојазливи.“

Рекол Пратеникот с.а.в.с.: “Исламските шартови се пет... и меѓу нив го споменува постот Рамазански.“  (al- Bukhaari, al-Fath, 1/49).


Кој ќе го порекне постот Рамазански, без легимитивна шеријатска причина, направил голем грев. Ресул, с.а.в.с., опишувајќи го сонот кој го видел:...додека не стигнав до планините, каде што слушав јаки гласови. Запрашав: Какви се тие гласови? Па ми беше речено: Тоа се криковања од жителите на Џехеннемот. Па ме одведоа на друго место, каде што сум видел луѓе  како висат закачени за тетиве колена, а краевите уста им разбодени и од нив тече крв. Па запрашав: Кои се овие? Велат: Тоа се оние кои го прекинуваа постот пред неговото време, т.е. пред време на ифтар.  (Saheeh al-Targheeb, 1/420)Хафиз Зехеби р.а. рекол: Меѓу верниците е општо познато дека оној кој не пости Рамазан а нема причина за тоа, е полош од оној кој прави блуд и пие алкохол; муслиманите сомневаат дали таквиот е воопшто муслиман, го сметаат за отпадник и расипник.Шејхул ислам ибн Тејмије рекол: Ако некој не пости Рамазан, а знае дека тоа е харам, а тој самиот на себе го прави халал, убијте го. А ако тоа го прави затоа што е неморален, казните го поради тоа што не пости. (Majmoo' al-Fataawa, 25/265).


Преведе: Ибн Кааб

Од Книгата: “70 месели од постот“

Автор: Шејх Мухаммед Салих ел-Мунеџџид


[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Ibn Kaab на Сре 03 Jул 2013, 11:15 pm. Мислењето е променето 2 пати.

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

2 Re: КРАТОК ПРИКАЗ ЗА ПОСТОТ on Чет 05 Jул 2012, 6:55 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!Вредноста на постотНавистина се многу вредности од постот, една од тие се пренесува во сахих хадис, а тоа е дека Аллах постот го одабрал за Себе, т.е. Тој Сам наградува и ја вмножува наградата, како што кажува Аллах во хадиси кудсиј:'Освен постот, кој што е само Мое нешто, и Јас наградувам за него'.(al-Bukhaari, al-Fath, no. 1904; Saheeh al-Targheeb, 1/407)

'На постот нема ништо слично' (al-Nisaa'i, 4/165; Saheeh al-Targheeb, 1/413), а довата на постачот нема да биде одбиена'’ (Bilježi ga al- Bayhaqi, 3/345; al-Silsilat al-Saheeh, 1797).

'Постот ќе посредува за постачот на Судниот ден, кога ќе рече: О Аллаху, јас го спречив од храна и ужување во текот на денот, па дозволи ми да посредувам за него'. (Ahmad, 2/174).

Мирисот од устата на постачот кај Аллах е подобра од мискот. (Muslim, 2/807)

'Постот е заштита и тврдина која те чува од огнот'. (Ahmad, 2/402; Saheeh al-Targheeb , 1/411; Saheeh al-Jaami', 3880).

'Кој ќе пости еден ден поради Аллаха, Аллах ќе го оддалечи неговото лице 70 години од Огнот'. (Muslim, 2/808).

'Кој ќе пости еден посакувајќи Аллахово задоволство, па тоа и да биде последен ден од неговиот живот, ќе влезе во Џеннет'. (Ahmad, 5/391; Saheeh al-Targheeb, 1/412).

'Во Џеннетот се вратите по име Рејјан, низ која ќе влезе само постачите, и никој освен нив, кога и последниот од нив ќе влезе, ќе бидат заклучени, и никој веќе нема да помине.' (al- Bukhaari, Fath, no. 1797)

'Рамазанот е столб на Исламот, во овој месец започнал да се објавува Кур'анот, и во него е ноќ која е најдобра од 1000месеци. Кога ќе почне Рамазан, се отвараат вратите Џеннетски, а се затвораат вратите Џехеннемски, и шејтаните се затвараат'. (al- Bukhaari, al-Fath, no. 3277).

'Да се пости рамазан е еднакво на постот од 10 месеци'. (Musnad Ahmad, 5/280; Saheeh al- Targheeb, 1/421).

'Кој ќе пости Рамазан поради иман и надеж за награда, му се опростуваат сите направени гревови'. (al-Bukhaari, Fath, no. 37).

'На крај од својот пост, Аллах ги одбира оние кои се ослободуваат од Џехеннемот.' (Ahmad, 5/256; Saheeh al-Targheeb, 1/419)


Некои правила за постот


Постои пост кој мора да се пости во одредени денови, како што е Рамазан, или пост поради ненамерно убиство не некого, се раздвојува со својата жена Зихара (џахилијетса форма на раздвојување каде што човекот и кажува на својата жена: ти си ми харам, како на грбот на мајка ми), да се има интимни односи во време на Рамазан.

Исто така, оној кој ветува дека ќе пости во одредени денови, тој мора да ги исполни. Постои и друг начин на пост, кој не е врзан за посебни денови, како што е надокнадување на пропуштените денови од Рамазанот, пост 10 дена кој нема да заколи курбан, пост за откуп на консултации (спрема мнозинство), пост за откуп на кршење на правило ихрам (спрема најисправно мислење), пост поради исполнување заклетви во случај да нема нијет да пости ден еден под друг.

Доброволниот пост е дополнување за евентуелните пропуштени денови. Примера на доброволен пост се: Ашура, Арефат, бели денови (секој 13, 14 и 15 во хиџретски месец), понеделник и четврток, шест дена од Шевал, пост во тек на Мухарем и Шабан. Не е дозволено само петок да се земе за пост (al-Bukhaari, Fath al-Baari, no. 1985), или само сабота (al-Tirmidhi, 3/111). Не е дозволено да се пости цел живот непрекинато, ниту два-три дена без допир.

Харам е да се пости на ден Бајрам, денови тешрика кои се 11, 12 и 13 денови од Зул Хиџе, затоа што тоа се денови на нормално јадење, пиење и споменување на Аллах, но дозволено му е на оној кој нема курбан да и пости на Мини.


Нијетот за постот


Нијет се бара во пост кој е фарз, како и во пост на пропуштените дена обавезан пост, или во постот на откупување, затоа што Ресул, с.а.в.с., рекол: Нема пост на оној кој нема нијет да пости ноќ пред тоа. (Abu Dawood, no. 2454.).

Нијетот може да се направи во било кое време од ноќта, па макар веднаш и пред сабах. Нијет значи одлука во срцето нешто да се направи, Изговарање нијет наглас е бидат, и секој оној кој знае дека утре е еден од деновите на Рамазан, и сака да го пости, самиот со тоа направил нијет. (Majmoo' Fataawa Shaykh al-Islam, 25/215).

Ако некој одлучи да го прекине постот во текот на денот, па тоа не го направи, тогаш спрема најсилно мислење, неговиот пост не се расипува поради тоа, затоа што неговиот случај е сличен на оној кој сака да зборува во намаз, па тоа не го направи.

Некоја улема смета дека тој не пости штом престане да има нијет за пост, па затоа да се држи за она што е сигурно, би требало таквиот ден да го надокнади ден подоцна. Куфр расипува нијет, и по тоа се сите слижни. Личност која пости Рамазан не треба да го повторува својот нијет секој ноќ во текот на Рамазанот. Нему му е дозволено нијет на почеокот од Рамазанот.

Ако нијетот се прекине поради патување или болести на пример, тогаш нијетот треба да се повтори штом причина за прекин на постот исчезнува. Правење на нијет ноќ пред доброволниот пост не е обврска, затоа што кажува Ајша, р.а.: Влезе Ресул, с.а.в.с. во текот на денот кај мене, па ме запраша: Дали има нешто за јадење ? Јас му реков: Нема. Рече Ресул: Тогаш ќе постам. (Muslim, 2/809, 'Abd al- Baaqi)

Ако некој не знае дека Рамазанот започнал отпосле сабах, тогаш нека прекине со јадење штом дознае, па покасно нека го напости тој ден, спрема мнозинството на улемата, затоа што рекол Ресул, с.а.в.с.: : Нема пост на оној кој нема нијет да пости ноќ пред тоа. (Abu Dawood, 2454).

Ако тој никогаш не ја дознае правата вистина, тогаш неговиот целосен пост е во ред, затоа што тој направи највеќе што може, а Аллах никого не го оптеретува преку неговите можности. (Al-Mawsoo'ah al-Fiqhiyyah, 28/84)


Преведе: Ибн Кааб

Од Книгата: >> 70 месели од постот <<

Автор на делото: Шејх Мухаммед Салих ел-Мунеџџид

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот