Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 18 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 18 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Zain


Брат
Брат
Селамун Алејкум
Имам едно покомплицирано прашање за кое се надевам ке добијам соодветен одговор.
После Кербела што се случило со Чесната фамилија на Ресулаллах савс.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
A sto se slucilo na Kerbala!!

Zain


Брат
Брат
Kolku sto sum cital Jezid ili siitite neli go ubile na Hazreti Husejn r.a a pred toa bil ubien i Hazreti Hasan r.a.
Znaci da bidam poprecizen kako prodolzuva familijarnata loza na Pratenikot savs.

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Zain напиша:Kolku sto sum cital Jezid ili siitite neli go ubile na Hazreti Husejn r.a a pred toa bil ubien i Hazreti Hasan r.a.
Znaci da bidam poprecizen kako prodolzuva familijarnata loza na Pratenikot savs.Хусејн, радихуАллаху Анх, беше отепан од неговата фракција, обично од тие, кои што сакаа да водат рат. Хусејн радихуАллху Анх покушуваше борбата да ја прекине и муслиманите да се една заедница / но нажалост, не дојде до тоа и убијците беја тие, кои што после убиството негово рекоа, дека војската на зеид го уби него.

Но како и да е / фамилијата на ресулАллах и даље си постојујаше - излегоа прекрасни Алими од коленото негово итк. - но иншАллах, оваа тематика е по опширна.

Аллах да не упати и да ни даде вистинско знаење во нашиов дин! Тоа е нај важно - Аллахума Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Zain


Брат
Брат
Blagodaram na odgovoror Abu Al Amin.Allah da te nagradi


______________________________________________

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin Muhammad напиша:Хусејн, радихуАллаху Анх, беше отепан од неговата фракција, обично од тие, кои што сакаа да водат рат. Хусејн радихуАллху Анх покушуваше борбата да ја прекине и муслиманите да се една заедница / но нажалост, не дојде до тоа и убијците беја тие, кои што после убиството негово рекоа, дека војската на зеид го уби него.

Но како и да е / фамилијата на ресулАллах и даље си постојујаше - излегоа прекрасни Алими од коленото негово итк. - но иншАллах, оваа тематика е по опширна.

Аллах да не упати и да ни даде вистинско знаење во нашиов дин! Тоа е нај важно - Аллахума Амин!

1.Husein.r.a. imase frakcija?
2.Opsto prifatena rabota,istorija, e deka Jezid e ubicata na Hz.Husein.r.a.
Interseno e kako samo nekoj celo vreme se borel protiv cesniot Ehli bejt.a.s. pocnuvajci uste od vremeto na Muhammed.s.a.w.s.
edna strana se bori protiv cesniot Ehli bejt.a.s. pocnuvajci od Ebu Sufjan(koj vo osloboduvanjeto na Mekka go primil Islamot),a do togas celo vreme se borel protiv Muhammed.s.a.w.s,pa potoa doadza Muavlija i se bori protiv Ali.r.a.(Ehli bejtot.a.s) pa potoa doadza Jezid i se bori i go ubiva na Hz.Husein.r.a i tnn.
3.Kazuvas deka imaLO alimi i deka opstojuvala familijata,pa sega,kaj mozeme da najdeme takvi ludze,kaj gi ima?

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vejsel Qarani напиша:
1.Husein.r.a. imase frakcija?

Да, исто како и зејд!

Во исламските исторички книги е забележано вака:

Шиа на хусејн -
Шиа на зејд -

Зборот шиа во превод: Фракција, припаднициа, следбеници!

Vejsel Qarani напиша:2.Opsto prifatena rabota,istorija, e deka Jezid e ubicata na Hz.Husein.r.a.
Interseno e kako samo nekoj celo vreme se borel protiv cesniot Ehli bejt.a.s. pocnuvajci uste od vremeto na Muhammed.s.a.w.s.
edna strana se bori protiv cesniot Ehli bejt.a.s. pocnuvajci od Ebu Sufjan(koj vo osloboduvanjeto na Mekka go primil Islamot),a do togas celo vreme se borel protiv Muhammed.s.a.w.s,pa potoa doadza Muavlija i se bori protiv Ali.r.a.(Ehli bejtot.a.s) pa potoa doadza Jezid i se bori i go ubiva na Hz.Husein.r.a i tnn.

Да - во историчките, шиитски книги, а не во исламските веродостојни!

Исто така, како што тврдите, дека умар ибн ал-хатаб го убил на бебето на фатима ал-захра радихуАллаху анха, додека сеуште била бремена - а по тоа и таја починала, според повредите кои што ги добила на тој напад. А од друга страна, Али ибн абу талиб радихуАллаху Анх, со својата ЖЕНА „умм хабиб бинт рабиа„ породи син, со името „УМАР„, што значи, дека умар радихуАллаху Анх не бил толку лош, како што го нарекуваат рафиидите, што го клеветаат итк. - нели?

Исто така со језид - вашиот четврти имам, „имам заин ул-абидин„ имаше синови, а еден од нив се викаше „ЗЕЈД„!

А сега кажими: „Кој денешни шиит би ги викал на нивните синови Абу бакар (Син на али со жената „лејла бинт масуд ал-дарими„), умар (син на али со жената „умм хабиб бинт рабиа„), утман, или осман (син на али, со жената фатима калабија умм банин)???

Лаги, до лаги, до лаги! А од друга страна го славете на „абу лулуха„, на тој, што го уби на умар ибн ал хатаб. Дури рафиидите во иран имаат екстра џамија за него направено, каде што и неговиот мезар - субаханАллах:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Vejsel Qarani напиша:3.Kazuvas deka imaLO alimi i deka opstojuvala familijata,pa sega,kaj mozeme da najdeme takvi ludze,kaj gi ima?

Ако си спознат со историјата на исламот, како и со историјата на прекрасната фамилија „ахлул бејт„, би требало да знаеш, дека имам аш-шафии беше од „ахлул бејт„.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
[quote="Abu Al-Amin Muhammad"]


Vaka podobro zvuci,da se narece sledbenik,grdo e da se narece frakcija:)
Jas ne sum shija,Wallahi,no ti izgleda sakas necii zulum da go opravdas?
Ova sto ti go kazav e fakt,na koj samo covek so predrasudi,ke kaze rabota kako tvojava,Da te prasam jas tebe,dali nekoj ke odgovara pred Allah.ch.sh. za bitkata na Siffin i za bitkata na Kerbela,dali nekoj ke nosi teret za site tie ubieni ludze?


Ova prv pat go slusam od tebe,i kazav ne sum Shija,A Omer.r.a. e Emirul Muminin,i neznam zosto gi mesas rabotite?

Zejnul Abidin ibn Husejn treba da e i tvoj milenik ili ne e?
a toa sto imal sin po ime Zejd,e vo red,tatkomu negov go ubil JEZID ne go ubil ZEJD:)


Prasajgi niv,toa sto shiite gi vredzaat na ashabite e nivnata teshka zabluda,za koja Allah.ch.sh ke im go dade ona sto go zasluzuvaat,InsAllah!
No nemoj i ti da bides kako niv,so toa sto "go pokrivas zulumot Jezidov i kompanija"kon Hz.Husein.r.a
Pravdata e Pravda,da te prasam nestto.
"Da bese vo toa vreme na cija strana bi vojuval,pomedz Ali.r.a. i Muavija.r.a,i Hz.Husein.r.a. i Jezid?kaj ke zastanese?Bidi iskren za Allah.ch.sh.


Allah neka gi ponize tie koi go slavat na Lulu medzusijata,zulumcarot koj go ubil na pravedniot Halif Omer inbul Hattab.r.a.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Da jasno e toa,a deneska sledbenicive kaj moze da se najdat?

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

Да, исто како и зејд!

Во исламските исторички книги е забележано вака:

Шиа на хусејн -
Шиа на зејд -

Зборот шиа во превод: Фракција, припаднициа, следбеници!

Vaka podobro zvuci,da se narece sledbenik,grdo e da se narece frakcija:)
[quote="Abu Al-Amin Muhammad"]
Jas ne sum shija,Wallahi,no ti izgleda sakas necii zulum da go opravdas?
Ova sto ti go kazav e fakt,na koj samo covek so predrasudi,ke kaze rabota kako tvojava,Da te prasam jas tebe,dali nekoj ke odgovara pred Allah.ch.sh. za bitkata na Siffin i za bitkata na Kerbela,dali nekoj ke nosi teret za site tie ubieni ludze?
Ova prv pat go slusam od tebe,i kazav ne sum Shija,A Omer.r.a. e Emirul Muminin,i neznam zosto gi mesas rabotite?

[quote="Abu Al-Amin Muhammad"]

Zejnul Abidin ibn Husejn treba da e i tvoj milenik ili ne e?
a toa sto imal sin po ime Zejd,e vo red,tatkomu negov go ubil JEZID ne go ubil ZEJD:)
Prasajgi niv,toa sto shiite gi vredzaat na ashabite e nivnata teshka zabluda,za koja Allah.ch.sh ke im go dade ona sto go zasluzuvaat,InsAllah!
No nemoj i ti da bides kako niv,so toa sto "go pokrivas zulumot Jezidov i kompanija"kon Hz.Husein.r.a
Pravdata e Pravda,da te prasam nestto.
"Da bese vo toa vreme na cija strana bi vojuval,pomedz Ali.r.a. i Muavija.r.a,i Hz.Husein.r.a. i Jezid?kaj ke zastanese?Bidi iskren za Allah.ch.sh.


Allah neka gi ponize tie koi go slavat na Lulu medzusijata,zulumcarot koj go ubil na pravedniot Halif Omer inbul Hattab.r.a.


Da jasno e toa,a deneska sledbenicive kaj moze da se najdat? Ti sledis nekoj od Ehli bejtot.a.s.?
Vaka e podorbo za da go razberse,prviot komentar ne bese dobro:)

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
Zosto e ova vaka,ne mozam da gi citiram delovite kako pogorniot sto e?Kako da go sredam toa?

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vejsel Qarani напиша:

Vaka podobro zvuci,da se narece sledbenik,grdo e da se narece frakcija:)

да!

Vejsel Qarani напиша:Jas ne sum shija,Wallahi,no ti izgleda sakas necii zulum da go opravdas?

Извини!

Vejsel Qarani напиша:Ova sto ti go kazav e fakt,na koj samo covek so predrasudi,ke kaze rabota kako tvojava,Da te prasam jas tebe,dali nekoj ke odgovara pred Allah.ch.sh. za bitkata na Siffin i za bitkata na Kerbela,dali nekoj ke nosi teret za site tie ubieni ludze?


Ova prv pat go slusam od tebe,i kazav ne sum Shija,A Omer.r.a. e Emirul Muminin,i neznam zosto gi mesas rabotite?

Неје факт - како може да е факт, додека имаат извори, кои што изкажуваат, дека не било така?

А за тие, што водеа рат против него, ке имаат одговорност! А тие, што го убија, ке си ја добиат таја казна на јаум ул кијама, која што за служиле! Аллаховата проклет да биде на убијците на хусејн радихуАллаху Анх! Амин!

Vejsel Qarani напиша:Zejnul Abidin ibn Husejn treba da e i tvoj milenik ili ne e?

Секако - секој, кој што бил на хакк и кој што бил од фамилијата на расуАллах е мој миленик!

Vejsel Qarani напиша:a toa sto imal sin po ime Zejd,e vo red,tatkomu negov go ubil JEZID ne go ubil ZEJD:)

Во право си!

Vejsel Qarani напиша:Prasajgi niv,toa sto shiite gi vredzaat na ashabite e nivnata teshka zabluda,za koja Allah.ch.sh ke im go dade ona sto go zasluzuvaat,InsAllah!
No nemoj i ti da bides kako niv,so toa sto "go pokrivas zulumot Jezidov i kompanija"kon Hz.Husein.r.a
Pravdata e Pravda,da te prasam nestto.
"Da bese vo toa vreme na cija strana bi vojuval,pomedz Ali.r.a. i Muavija.r.a,i Hz.Husein.r.a. i Jezid?kaj ke zastanese?Bidi iskren za Allah.ch.sh.

Не сум воопшто кон језид - затоа што беја Али, Хассан и хусејн (радихуАллаху Анхум) во хакк! Таја вистина неможе да се сакрие! Но секогаш во вакви теми треба да си кон вистината - а единствената вистина е само кај Аллах субаханаху ва теала! И уште еднаш ти кажувам, дека, шиитите сами го убија него - од кога тој им се спротиви со одрекнување!

Vejsel Qarani напиша:Allah neka gi ponize tie koi go slavat na Lulu medzusijata,zulumcarot koj go ubil na pravedniot Halif Omer inbul Hattab.r.a.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Аллахума Амиииин!

Vejsel Qarani напиша:Da jasno e toa,a deneska sledbenicive kaj moze da se najdat?

Кој следбеници? Поставиго прашањето по детално - следбениците на шиа? Или како мислиш?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

да!
Извини!

Nema problem,halal ti e:)Abu Al-Amin Muhammad напиша:Неје факт - како може да е факт, додека имаат извори, кои што изкажуваат, дека не било така?
Smile)Kako bilo,sakas da otvorime tema za toa? od nas aspekt(od Sunnitski aspekt),pa da porazgovarame kako bilo?

Abu Al-Amin Muhammad напиша:А за тие, што водеа рат против него, ке имаат одговорност! А тие, што го убија, ке си ја добиат таја казна на јаум ул кијама, која што за служиле! Аллаховата проклет да биде на убијците на хусејн радихуАллаху Анх! Амин!
Amin,InsaAllah Allah da gi ponizi na dvata sveta,taka e, jasno e deka ke ja dobijat,InsaAllah,kaznata na Jeumul Kijame,no treba i na ovoj svet da se znae za niv i nivniot soj i takvite da se otfrlat od sekoja rabota,i od takvi da ne se zema ilm za ovoj din.Abu Al-Amin Muhammad напиша:Секако - секој, кој што бил на хакк и кој што бил од фамилијата на расуАллах е мој миленик!
Taka treba da bide,bidejci Muhammed.s.a.w.s rekol-Ucetegi vashite deca da go skaat Allah.ch.sh. i Kuranot,da go sakaat Allahoviot pejgamber(mene) i da go sakaat mojot Ehli bejt.a.s.Abu Al-Amin Muhammad напиша:Во право си!
SmileAbu Al-Amin Muhammad напиша:Не сум воопшто кон језид - затоа што беја Али, Хассан и хусејн (радихуАллаху Анхум) во хакк! Таја вистина неможе да се сакрие! Но секогаш во вакви теми треба да си кон вистината - а единствената вистина е само кај Аллах субаханаху ва теала! И уште еднаш ти кажувам, дека, шиитите сами го убија него - од кога тој им се спротиви со одрекнување!

Samo bolna dusa i bolen um,moze da kaze deka ovoj propadnat i rasipan covek e dobar,pa normalno e deka Imam Ali.r.a. koj e eden od 10 minata dzennetlii deka bil na Hakk,normalno e deka Imam Hasan.r.a. i Husein.r.a. koi se "Dzennetskite mladici" bile na Hakk,a ne rasipnikot i pijanica Jezid koj mu pocinil zulum na Ummetot na Pejgamber.a.s
Da,na Husein go ubija "Shiite na Jezid propadnatiot".Abu Al-Amin Muhammad напиша:Аллахума Амиииин!
Amin ja AllahAbu Al-Amin Muhammad напиша:Кој следбеници? Поставиго прашањето по детално - следбениците на шиа? Или како мислиш?
Zboruvam i mislam za Cesniot Ehli bejt.a.s. za onoj koj ni kazal Allah i Pejgamber.a.s. prasuvam,dali postojat "cisti sledbenici" i ka mozat da se najdat tie?Koj alim vo densnicava bi mozele da go sledeme a e od Ehli bejtot.a.s?

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vejsel Qarani напиша:[
Nema problem,halal ti e:)

ЏазакАллах хаир!


Vejsel Qarani напиша:[
Kako bilo,sakas da otvorime tema za toa? od nas aspekt(od Sunnitski aspekt),pa da porazgovarame kako bilo?

Бујрум иншАллах: [You must be registered and logged in to see this link.]


Vejsel Qarani напиша:[
Amin,InsaAllah Allah da gi ponizi na dvata sveta,taka e, jasno e deka ke ja dobijat,InsaAllah,kaznata na Jeumul Kijame,no treba i na ovoj svet da se znae za niv i nivniot soj i takvite da se otfrlat od sekoja rabota,i od takvi da ne se zema ilm za ovoj din.

Аллахума Амин! Секако дека не се зема од нив поука – поуката наша е куран и суннет. Без разлика кој алим е – секој кој што зборува по своите емоции, се одбива. А следбениците на ахлу суннах вал џамаах, никогаш не примаат тврдења, без валиден доказ – Алхамдулиллах!

Vejsel Qarani напиша:[
Taka treba da bide,bidejci Muhammed.s.a.w.s rekol-Ucetegi vashite deca da go skaat Allah.ch.sh. i Kuranot,da go sakaat Allahoviot pejgamber(mene) i da go sakaat mojot Ehli bejt.a.s.

Кој што не ја сака на фамилијата на ресулАллах (Ахлул бејт), афтоматски не го сака на мухаммад , и по тоа, се одрекнува од Аллах субаханаху ва теала!

Vejsel Qarani напиша:[
Samo bolna dusa i bolen um,moze da kaze deka ovoj propadnat i rasipan covek e dobar,pa normalno e deka Imam Ali.r.a. koj e eden od 10 minata dzennetlii deka bil na Hakk,normalno e deka Imam Hasan.r.a. i Husein.r.a. koi se "Dzennetskite mladici" bile na Hakk,a ne rasipnikot i pijanica Jezid koj mu pocinil zulum na Ummetot na Pejgamber.a.s
Da,na Husein go ubija "Shiite na Jezid propadnatiot".

Па според таја причина, дека направил/е грешка, не се гледа како испавни халиф, исто како и таткому. Затоа викаме „Абу бакар, Умар ибн ал-хатаб, Утман ибн аффан и Али ибн абу талиб се четирите исправни халифи„ – но не без грешни!

Vejsel Qarani напиша:[
Zboruvam i mislam za Cesniot Ehli bejt.a.s. za onoj koj ni kazal Allah i Pejgamber.a.s. prasuvam,dali postojat "cisti sledbenici" i ka mozat da se najdat tie?Koj alim vo densnicava bi mozele da go sledeme a e od Ehli bejtot.a.s?

За мене неје тоа важно, или да речам, неје нај важно да е алимот од ахлул-бејт – секој муалим, кој што зборува хакк, кој што го познава таухидот, кој што донесува докази од куран и суннет, како и од исправните предходници, го примам како исламски афторитет.

Но сите оние, кои што зборуваат со нивна логика, со користење на филосзовија – кои што ги негираат изјавите во куранот и суннетот, зо нивни интерпретации, се одбиени.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Vejsel Qarani


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

Па според таја причина, дека направил/е грешка, не се гледа како испавни халиф, исто како и таткому. Затоа викаме „Абу бакар, Умар ибн ал-хатаб, Утман ибн аффан и Али ибн абу талиб се четирите исправни халифи„ – но не без грешни!
Зборот грешка е премногу благ и толерантен,не направиле грешка,Направиле преголем зулум,Ја поколиле фамилијата на Мухаммед.а.с.
Аллах.џ.ш.вети дека ке го воздигне споменот на Мухаммед.а.с на високо ниво,а секој кој ке се крене против Мухаммед.а.с. и неговиот Ехли бејт.а.с и неговите чесни асхаби,таквите ке останат без спомен и понижени.
2.Нормално,дека не биле безгрешни,Пејгамбер.а.с бил „безгрешен„.

medi


Нови член
Нови член
 :
: selamunalejkum  braka  isestri

12.  Se prenesuva od Ebu Abbas Abdullah b. Abbas Omer b. El-Hatab (r.a.) deka rekol:”Go slu{nav Allahoviot pejgamber (s.a.v.s.) kako veli:
“Trgnaa trojca, od narodite pred vas, na pat i  se zateknaa, koga padna nokta, kaj edna pestera. Vlegoa vo nea i, ete, vo toj mig se urna eden kamen od ridot i go zatvori otvorot od pesterata. I si rekoa edenadrug: Nacin da izlezeme od ovaa bezizlezna sostojba e da mu se pomolime na Allah  (xh.sh.) za nasite dobri dela. -Edniot od niv rece:”O Allah,  imav dvajca iznemosteni  roditeli i pred niv ne gi poev ni decata, ni robovite, ni slugite. Eden den barav pasiste pa ne dojdov na vreme da gi napojam i koga izmolzav mleko, se vrativ koga, ete, gi najdov zaspani. Mi bese nezgodno da gi razbudam, no i pred niv da gi napojam decata, robovite i slugite i taka cekav - so sadot v race - da se razbudat se dodeka ne se razdeni, a decata placea od glad okolu mene. Roditelite se razbudija i si go ispija mlekoto sto im sleduvase. O Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go  zadovolstvoto  Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen  od izlezot na pesterava”.  Kamenot se pomesti malku, no ne tolku za da mozat da izlezat od pesterata. Potoa drugiot rece: “O Allahu moj,  cerka mu od mixo mi ja sakav poveke od site luge, vo drug rivaet, ja sakav so takva silina so koja mazite gi sakaat zenite  i togas posakav da ja  imam, no taa ne mi dozvoli se do edna godina koga metese gladta, koga dojde kaj mene  i pobara da i dadam dveste i pedeset dinari kako uslov za da ja imam. I taa pristana na toa. Koga i se pribliziv - vo drug rivaet  koga se najdov megu nejzinite noze - taa rece: “Plasi se od Allah! Ne obescestuvaj me, osven koga ke se vencame. I se trgnav od nea i pokraj toa sto ja sakav poveke od site luge, a dinarite sto i gi dadov i gi ostaviv.  O Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go liceto Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen od izlezot na pesterava.” Kamenot se pomesti, no ne i tolku da mozat da izlezat od pesterata. - Tretiot rece: “O Allahu moj,  iznajmiv rabotnici i navreme im gi isplakav nadnicite, osven  na eden covek koj ja ostavi rabotata pred da gi zeme parite. Negovite nadnici gi vloziv i taka negovite pari se namnozija. Po edno izvesno vreme toj dojde i rece:  “O robe Allahov, daj mi gi parite moi”  Rekov: “Se sto gledas e od nadnicite tvoi: kamilite, kravite, dobitokot i robovite.”  Rece: “O robe Allahov,  ne ismevaj me!” - Rekov: “Ne te ismevam!”  I seto toa si go odnese i nisto ne mi ostavi.  Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go zadovolstvoto Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen od izlezov na pesterava

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
medi напиша: :
: selamunalejkum  braka  isestri

12.  Se prenesuva od Ebu Abbas Abdullah b. Abbas Omer b. El-Hatab (r.a.) deka rekol:”Go slu{nav Allahoviot pejgamber (s.a.v.s.) kako veli:
“Trgnaa trojca, od narodite pred vas, na pat i  se zateknaa, koga padna nokta, kaj edna pestera. Vlegoa vo nea i, ete, vo toj mig se urna eden kamen od ridot i go zatvori otvorot od pesterata. I si rekoa edenadrug: Nacin da izlezeme od ovaa bezizlezna sostojba e da mu se pomolime na Allah  (xh.sh.) za nasite dobri dela. -Edniot od niv rece:”O Allah,  imav dvajca iznemosteni  roditeli i pred niv ne gi poev ni decata, ni robovite, ni slugite. Eden den barav pasiste pa ne dojdov na vreme da gi napojam i koga izmolzav mleko, se vrativ koga, ete, gi najdov zaspani. Mi bese nezgodno da gi razbudam, no i pred niv da gi napojam decata, robovite i slugite i taka cekav - so sadot v race - da se razbudat se dodeka ne se razdeni, a decata placea od glad okolu mene. Roditelite se razbudija i si go ispija mlekoto sto im sleduvase. O Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go  zadovolstvoto  Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen  od izlezot na pesterava”.  Kamenot se pomesti malku, no ne tolku za da mozat da izlezat od pesterata. Potoa drugiot rece: “O Allahu moj,  cerka mu od mixo mi ja sakav poveke od site luge, vo drug rivaet, ja sakav so takva silina so koja mazite gi sakaat zenite  i togas posakav da ja  imam, no taa ne mi dozvoli se do edna godina koga metese gladta, koga dojde kaj mene  i pobara da i dadam dveste i pedeset dinari kako uslov za da ja imam. I taa pristana na toa. Koga i se pribliziv - vo drug rivaet  koga se najdov megu nejzinite noze - taa rece: “Plasi se od Allah! Ne obescestuvaj me, osven koga ke se vencame. I se trgnav od nea i pokraj toa sto ja sakav poveke od site luge, a dinarite sto i gi dadov i gi ostaviv.  O Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go liceto Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen od izlezot na pesterava.” Kamenot se pomesti, no ne i tolku da mozat da izlezat od pesterata. - Tretiot rece: “O Allahu moj,  iznajmiv rabotnici i navreme im gi isplakav nadnicite, osven  na eden covek koj ja ostavi rabotata pred da gi zeme parite. Negovite nadnici gi vloziv i taka negovite pari se namnozija. Po edno izvesno vreme toj dojde i rece:  “O robe Allahov, daj mi gi parite moi”  Rekov: “Se sto gledas e od nadnicite tvoi: kamilite, kravite, dobitokot i robovite.”  Rece: “O robe Allahov,  ne ismevaj me!” - Rekov: “Ne te ismevam!”  I seto toa si go odnese i nisto ne mi ostavi.  Allahu moj, toa go napraviv posakuvajki go zadovolstvoto Tvoe. Pa, otstrani go ovoj kamen od izlezov na pesterava

 

Незнам на кој начин да го спасираме твојот наведен Хадис во оваа тема - но ипак, барак'Аллах феек!

Во исто ти благодарам, затоа што ме подсети на оваа тема - навистина сум го промаршил наведувањето на Vejsel Qarani.


Зборот грешка е премногу благ и толерантен,не направиле грешка,Направиле преголем зулум,Ја поколиле фамилијата на Мухаммед.а.с.
Аллах.џ.ш.вети дека ке го воздигне споменот на Мухаммед.а.с на високо ниво,а секој кој ке се крене против Мухаммед.а.с. и неговиот Ехли бејт.а.с и неговите чесни асхаби,таквите ке останат без спомен и понижени.
2.Нормално,дека не биле безгрешни,Пејгамбер.а.с бил „безгрешен„.


Вејселе! Незнам поколувањето што е во врска со Ебу Бекир ес-Садик, Омер ибн ел-Хатаб и Осман ибн Аффан! Обично - тие ништо немаат со тоа! Напротив - нај кривите во ова се самите шии од Куфа - што мислиш? Зашто се поколуваат, се тепаат и се удираат на нивните гради до ден денес? Дали знаеш од каде е тој ритуал изчезнат и зашто?

Без разлика! Кој како и што направил, ќе одговара пред Аллах субаханаху ве теала - но сето ова не ги оправдува на шиите и не им го одтргнува нивниот куфур! И секој кој што ги смета на шиите како муслимани, е Кафир - затоа што тогаш очигледно не го сватил Тевхидот!

За твојата забелешка под борј 2: Вејселе - си промаршил! Само Аллах субаханаху ве теала е „без грешки„! Тоа е едно од Неговите својства! И својствата Аллахови му припаџаат само на нему - на никој друг!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот