Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Дали е дозволено да се пости во овој месец и во кои денови?

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ibn Kaab напиша:

Дали е дозволено да се пости во овој месец и во кои денови?


Пост во месецот реџеб

Нема веродостојни преданија од Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем, кои што укажуваат на посебни одлики на пост во овој свет месец.

Ибн-Реџеб вели: „Што се однесува на постот во реџеб, за тоа нема веродостојни хадиси од Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ниту преданија од асхабите.“(Види:Латаифул-меариф,стр.228.)

Ибн Тејмијје вели: „Сите хадиси кои што говорат за пост во месецот реџеб се апокрифни.“ (Види Ел-фетава, 25/156.)

Ибн-Хаџер вели: „Нема веродостојни хадиси од Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, за посебни одлики на месецот реџеб, ниту пост ниту ноќен намаз во него.“(Види: Тебјинул-аџеб,стр21.)

Шејхул- ислам Ибн Кајјим вели: „Сите хадиси кои зборуваат за пост во реџеб се лажни.“(Види:Ел-менарул-мениф,стр.83.)

Во хадиските збирки се наведуваат многубројни преданија, кои што укажуваат на одликите за постот во месецот реџеб. (Таберани,(6916),Ибн Хиббан во Ел-меџрунин,2/238, Ибн Џевзи во Ел-вахијат, 2/555 и Ел-мевдуат,2/124 и 2/207, Хатаб во Ет-тарин, 8/331,Бејхеки во Еш-шуаб, (2119), Дејлеми во Меснедул-фирдевс, (4318), Ибн-асакир, 5/397.)

Шејх Аффани во Нидаур-рејјан, 1/414-423, цитира околу дваесет хадиси кои што укажуваат на вредноста на месецот реџеб и постот во него. Меѓутоа, овие преданија или се апокрифни или ништожни, па истите не се валидни како аргумент. Врвните експерти на хадиси, не ги прифатиле овие хадиси и сметаат дека тие не ги исполнуваат критериумите кои ги иницира хадиската терминологија за засилување на мноштвото наведени патишта. Наспроти тоа,постот во месецот реџеб е како посттот во било кој друг месец освен рамазан. Во него може да се пости понеделник и четврток, три бели денови или секој втор ден но без убедување дека постот во месец реџеб е подобар од другите месеци.

Она што му се припишува на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, дека рекол е: „Реџеб е Аллахов месец, шабан мој, а рамазан на мојот уммет,’’ преданието е ништожни и не се смета за валидно како аргумент.( Види:Муаџемул-менахил-елфазијјех, стр.281, Даифул-џамија, стр.455/3094 и Нидаур-рејјан,1/414.) Ибн Абас забранил да се пости цел месец реџеб. (Абдур-реззак,4/292. Хафиз Аскалани ова предание го отценил како добро во Тебјинул-аџеб ,стр.65-66.) Исто така се спомнува дека Омер б. ел-Хатаб ги удирал оние кои постеле во месецот реџеб и велел: „Тоа е месец кој што го воздигнале во паганството.“ (Ибн-Еби Шејбе, 2/345/9758.) Ибн Тејмијје ова предание го отценил како веродостојно. ( Види:Фетаван-ниса, стр83 од Ибн Тејмијје и Ирваул-галил,4/114.) Ибн-Омер ги презирал постапките во светот гледајќи како се спремаат за месецот реџеб. (Ибн Еби Шејбе, 2/346/9761, со ланец на пренесувачи кои што ги исполнува критериумите на Бухари и Муслим (Види:Ел-ирва,4/114.)

Во еден хадис се спомнува забрана за постење во месецот реџеб, но е спорна неговата веродостојност. (Ибн Маџ,(1743), Таберани,(10681), Ибн Џевзиј во Ел-вахијат, (913). Во ланецот на пренесувачи ова предание се наоѓа во Давуд б.Ата кој што е не сигурен кај сите хадиски експерти (Види:Ел-илел,(1227) од Ибн -Еби-Хатима, Ет-тарихус-сагир,2/265,Ел-џерху вет-табил,3/420,Ел-камил,3/85,Ел-меџрунине, 1/289, Ет-такриб, 1/229. Види исто така: Ел-хавадису вел-бида, стр.140 и Фетаван-ниса,стр.83.).

ВО МЕСЕЦ РЕЏЕБ СЕ ПОСТАТ ОНЕ ВОБИЧАЕНИ ДЕНОВИ КАКО ШТО СЕ: ПОНЕДЕЛНИК И ЧЕТВОРТОК, 13, 14 И 15 ДЕН ОД СЕКОЈ ИСЛАМСКИ МЕСЕЦ.

Ummu Amare
Исламски Центар


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот