Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Бисмиллахи р´рахмани р´рахим

Нема афтентично пренесување, од страна на суннетот, дека сурето јасин се чита спроти петок! Но како изгледа со сурето ал-каф, ал-бакара и ал-имран? Со ова прашање „во кое време се чита сурето ал-каф?„ ке се слагаме со следниов текст:

Прашање:

Кога е времето, според суннетот, во петок да се чита сурето ал-каф (суре број 18 во куранот)? Треба ли после фаџр (сабах), пред џумаа-намаз или во некое друго време да се чита? Исто така сама да знам, дали е од суннетот, да се чита и сурето ал-имран во петок и кога е времето за тоа?

Орговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала.

Имаат афтентични (сахих) пренесувања (хадиси) од пејгамберот во врска со предноста на сурат ал-каф и нејзиното читање/учење на денот или ночта од џумах (петок).

Под тие спаџаат следниве:

1 – Од абу саид ал-кудри се пренесува: „Кој што ке го учи, во ноќта на џумах, сурето ал-каф, ке има светло, кое што ке стигнува од кај него до античката куќа (кааба).„

(забележан хадис од ад-дарими 3407. Овој хадис е од ал-албани како сахих класифициран – сахих ал-џамих број 6471)


2 – „Кој што во џумах ке го учи сурето ал-каф, ке има светло, кое што за него ке свети од едениот до другиот петок.„

(забележан хадис од ал-хаким 2/399; ал-бајхаки број 3/249. Ибн хаџар ал-аскалани р.А. објаснува во такхриџ ал-азакхар, дека овој хадис е сахих и рече, дека е нај јакиот ланец, во врска со читање на сурето ал-каф во петок. Објаснето и во фајд ал-кадир. Ал-албани го класифицира како сахих, во сахих ал-џамих број 6470)

3 - Се пренесува од ибн умар р.А., кој што рече: Аллаховиот пратеник рече: „Кој што во денот џумах го чита сурето ал-каф, за него има светло од неговите нози до небото, кое што ке свети на јаум ул-кијама (судниот ден); и нему ке му се опростени гревовите меџу двете џумаи (петоци).„

Ал-мундахири рече, дека ова е од абу бакр ибн мардавахј во неговиот тефсир забележано, со ланеџ, кој што нема ништо лошо. (ал-таргхиб вал-тархиб, 1/298)

Самото суре може во ноќта или денот на џумах да се учи/чита. Ноќта на џумах почнува со стекнување на сонцето во четврток (акшам) – а денот џумах прекинува со стекнување на сонцето (акшам во петок). Затоа е времето за читање на тоа суре, меџу стекнувањето на сонцето во четврток и петок.

Ал-манави рече: „Ал-хафиз ибн хаџар аскалани рече, во неговиот „амали„: „Во некои пренесувања пишува „во денот на џумах„ а во други пишува „во ноќта од џумах„. Под сето ова може да се под разбере, дека, кога се зборува за денот, ја фклучува и на ноќта, и обратно.„ (фајд ал-кадир, 6/199)

Ал-манави даље вели: „Предлог е да се чита во денот и во ноќта, како што има аш-шафии забележано.„ (фајд ал-кадир, 6/198)

Во врска со сурето ал-имран и неговото учење/читање на денот џумах, нема афтентично (сахих) пренесување/хадис. Сите пренесувања во врска со ова се или даиф џидан (многу слаби) или мавду/мауду (измислени).

Се кажува, дека ибн аббас рекол: „Пејгамберот рече: „Кој што во петок ке го цитира сурето, каде што се спомнува фамилијата на имран (ал-имран), на него ке дојде благословија од Аллах и неговите мелеки, до стекнување на сонцето.„ (забележано од ат-табарани во ал-муџам ал-авсат 6/191 и ал-кабир 11/48. Овој хадис е даиф џидан (многу слаб) или мауду/мавду (измислен))

Ал-хајтами рече: „Ова е од ат-табарани во ал-авсат или ал-кабир забележано, и во неговиот иснад (ланец) се сретнува „талха ибн зајд ар-рикки, кој што е даиф џидан (многу слаб).„ (мајма ал-заваа´ид број 2/168).

Ибн хаџар рече: „Талха е многу слаб, Ахмед (ибн ханбал р.А.) и абу давуд р.А. рекоа за него, дека кажува измисленици. (фајд ал-кадир 6/199)

Шеих ал-албани рече: „Тој е мауду/мавду (измислен)„ – хадис број 5759 во даиф ал-џаами.

И ат-тајми пренесува во ат-таргхиб: „Кој што ги цитира, во ноќта на џумах, сурината ал-бакара и ал-имран, ке добие награда, голема, колку тоа што се наоџа меџу седумте земји и седумте неба.!

Ал-мунави рече: „Овој е гхариб и даиф џидан (одстранат и многу слаб). (фајд ал-кадир 6/199)

А Аллах се нај добро знае!

Извор: IslamQA број 10700
Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад
Обработка за: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот