Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ебу хурејра е лагач [шиитска зекта]

Со жал приметуваме, на кој начин некои зекташи покушуваат да донесат „фитна„ во умметот на мухаммед , со покривање и искривување на исламската историја, со цел, нивната идеологија да се прошире низ муслиманскиот свет, нарочито кај тие, што немаат знаење. Во сето тоа, без пречки изкажуваат лаги за придружниците на нашиот омилен пратеник - со навредувања, клевети и текфирање кон истите. Во овој текст се работи за прекрасниот асхабија ебу хурејра (р.А.), на кој што шиитската зекта [имено од мусави] со задоволство покушува неговите пренесувања да ги криви, изваџа од контекст и да проширува лаги - со целта, на муслиманите (суннитите) да ги дифармираат, да шират несигурност и да ги повикуваат во нивната паганска зекта.

Абу сајд ал-кудри, (р.А) пренесува, дека пејгамберот рече:

„Немојте да ги клеветите на моите придружници (асхабии)! Дека, иако некој би донирал злато со големина на планината ухуд, не би можел да ја постигне нивната (р.А.) вредност – ниту половина од истата!„ [сахих од ал-бухари број 3.673]

Благодарноста му припаџа на Аллах субаханаху ва теала, Кој што меџу муслиманите во секое време создал учењаци, кои што ја изкажале вистината и во исто ги заштитле на муслиманите од заблуда. Нажалост што нема доволно литература на македонски јазик, која што се слага со вакви или слични тематики. И нажалост што некои групи и зекти шират текстови, кои што се скришем со навреди кон прекрасните асхабии (р.А.) и сунитските алими (р.А.).

Фаламу на Аллах субаханаху ве теала, Кој што ни омогучи да го преведиме овој текст од еден брат, кој што неколку шиитски изјави ги поби – но во исто да наупомениме, дека следниов текст неје комплетно побивање на спомнатата зекта – него еден дел, од кој што иншАллах ке имаме голем корист.

Тврдење од шиитите:

1. криво тврдење за ебу хурејра и во исто, за мухаммад

Пејгамберот сулејман (алејхис салам) одспал во една вечер со 100 жени. (бухраи том 3 страна 176 и муслим во неговиот сахих, преносен со ланец, кој што завршува кај ебу хурејра, кој што кажува, дека пејгамберот го цитирал на сулејман алејхис салам: „Вечерва ке одспијам со 100 жени, и секоја од нив ке породи машко дете, кое што ке се бори на патот Аллахов.„ Мелекот на тоа му рече: „Речи: Ако сака Аллах (иншАллах).!„ Но сулејман алејхис салам тоа не го изговорил. Потоа одспал тој, алејхис салам, со 100 жени, но никоја од нив не породила дете, освен една, која што породи пола човек. Ебу хурејра, даље кажува за пејгамберот : „Ако сулејман алејхис салам речеше „иншАллах„, ке го добиеше она што го имаше пониетено.„

Забелешка - Предходниот хадис е многу дискутабилен:

Прво – без разлика колкава потенција би имал еден маж, неможе во една вечер да одспије со 100 жени (и тие да останат бремени). Тоа што го пренесува ебу хурејра донесува контрадикција на машката природа и неје можно. Воисто би било навистина интересен времен-феномен со 100 жени во една вечер да одспије – и друго би требало да се прашаме, од каде биле тие 100 жени, кои што без проблем му се дале на еден маж, со кој што не биле мажени – сигурно е, дека еден пејгамбер никогаш не би отишол со проститука!

Фторо: - Не му наликува на еден пејгамбер како сулејман алејхис салам, довербата Аллахова во неговите дела да ја игнорира, нарочито од кога ја доби упомената од мелекот. Која му била пречката на сулејман а.с. да рече „иншАллах„? Тој збор е навистина заштита од секое лошо дело и вниманије кон Аллах. Само тие, кои што немаат вниманије кон Аллаховите зборови би ја игнорирале довербата Аллахова. Далеку се нашите пејгамбери а.с. од нарекувања, кои што обични луџе за нив кажуваат.

Трето – ебу хурејра навистина наликува како збунат човек, кој што докажува несигурност за бројта на жените - со кој што сулејман алејхис салам одспавал. Затоа што на едно место кажува, дека бројот бил 100, на друга страна вика, дека биле 70, на друго место 60. Сите овие верзии се забележани во сахих збирките од бухари, муслим како и во муснадите од имам ахмед ханбали – сите со ланец од ебу хурејра. Навистина: Човек што лага, нема мозок.

Побивање на тврдењето:

Едно друго пренесување, кое што мусави го користе за неговата кампања против ебу хурејра р.А. е хадисот за сулејман а.с., кој што сакаше во една вечер да одспие со 100 жени – со нијет, секоја од нив да породи по еден муџахид.

Со познат начин го дискриминира мусави на предходниот хадис и се запрашува, како можел еден човек со толку жени да одспие. Исто така не било тоа од страна на времето можно – даље кажува, дека ебу хурејра р.А. самиот не бил сигурен, колку жени се во збор.

Сите три забелешки, многу лесно се објаснуваат со тоа, дека ебу хурејра р.А. спомнува сто жени во смисла на „многу„ жени – еден начин, кој што во арапскиот јазик се користи. Сигурно не водел сулејман а.с. список, за да знае со колку жени одспавал. Со колку жени тачно одспавал, неје познато. Но дека голем тоа бил голем број на жени, е дефинитивно!

Даље - аргументот, дека еден маж не бил во стање со толку голем број на жени да одспие, се одбива, дека сулејман а.с. не бил некој обичен човек, него Аллахов пејгамбер. Неје ништо чудно, ако има добиено потенциална сила, за тоа да го омогуче.

Во ова може да се каже, дека рафиидите (шиитите) имаат голем број на хадиси, каде што е забележано, дека пејгамберот имал сила колку 40 мажи, во врска за одспивање со жени, како што е во Васа´ел 14/180 и во кафи 5/565 забележано – пренесено од џафер ал-садик!

---------------------------------------------
Даље кажува мусави, дека ситуацијата неје јасна, затоа што не се знае, од каде биле тие 100 жени. Но наликува, дека шиитите го имаат хадисот промершено, кој што се пренесува од али р.А., дека сулејман а.с. имал преку 1000 жени – забележано во нивнита книга Васа´ел ал-шиа 20/244. Да упоменеме, дека границата за жени, постигна тек со дојдување на исламот.
---------------------------------------------

Една друга критика, која што ја употребува мусави е, ситуацијата, каде што сулејман а.с. не рекол „иншАллах„. Причината на тоа ја пишува во целосниот хадис - кој што мусави нормално го скрати и сакрива – тука пишува, дека сулејман а.с. заборавил да рече „иншАллах„. Јасно е, дека пејгамберите несе ослободени од заборавањето - тоа ни го потврдува светиот куран:

18:73: Муса рече: “Не земај го предвид она што го заборавив, и не оптоварувај ме во оваа моја тешка работа!„

18:23. И никогаш не вели, во врска со некоја работа: “Ова ќе го направам утре”, 18:24. - само: “Иншаллах,” и кога ќе заборавиш спомени Го Господарот твој, и речи: “Господарот мој, можеби, ќе ме упати кон она што е поблиску од овој показ!”

Исто интересно е да спомнеме, дека за последните цитирани ајети, можеме во шиитскиот тефсир од ал-кумми да читаме едно многу интересно пренесување – каде што курејшите на ресулАллах му имаа три прашања поставено, кои што сакаше другиот ден да им ги одговори. Но во тоа не рекол „иншАллах„, и според тоа 40 дена не доби „вахи„ (објавување). И ова исто така е пренесено од џафер ал-садик – и забележан од ал-кумми како причина на објавувањето на суре кафх.

По логиката на мусави, сето ова наликува, како да му бил ебу хурејра р.А. наставник на џафер ал-садик, затоа што сите точки ги потврдува во пренесувањето ан ебу хурејра р.А.!

---------------------------------------------

На крај на овој хадис мора да упомениме, дека рафиидите (шиитите) имаат голем број на хадиси, каде што го пишува истото, пренесено од нивните без грешни имами. Така читаме во муматулла ал-џазаити во кисас ал-анбија, дека сулејман а.с. имал 1000 жени, со кои што секој ден и секоја ноќ одспивал – пренесено од али р.А.

Зашто се лицемери, ако се работи за пренесувања од ебу хурејра р.А.?


1. Дел


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот