Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Имам Ибнул-Хадздз (Умрел 737 х.г) вели: “ Од она што луѓето го воведоа од новотаријата кои го сметаат како еден од најголемите ибадети и наистакнат симбол на исламот, а тое е прославувањето на роденденот на Пратеникот, салллаллаху алјхи ве селлем, во ребиул-еввел. (Погледни- Ibnul-Hadždž, El-Medhal, 2/2)

Имам Шативи (Умрел 790 х.г)
, откако ги спомнал различните видови на новотаријата, утврдил (кажал) дека новотарија е и земање на раќањето на пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем како празник. (Погледни- El-Iatisam, 1/46)

Имам Тадзуддин ел-Факихи вели
: ‘Не ми е познато дека за Мелудот постои упориште во Куранот и суннетот, ниту пак дека има нешто врска со то практикување пренесено од нашите имами, кои се наши водачи. Тоа е новотарија кои ја воведооа безработниците” (Погледни- El-Mevridu fi amelil-mevlid, str. 8-9. Оваа изјава, истотака, ја пренесол имам Сујути во своите фетви стр. 190)

Имам Шатиби вели:
“ Познато е дека славењето на роденденот на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем како тоа што се прави вбо светот е измислена новотрија, а секоја новотарија е заблуда, а трошењето на имотот на новотаријата не е дозволено” (Погледни: Fetve imama Šatibija, str. 203-204, Tunis, 1406. h.g)

Хафиз Ибн Хаџер ел-Аскалани
, иако Мелводот го слетал за пофално дело рекол: “ Мевлудот во основа е новотарија, не е пренесено од од одбраните генерации (Предходните генерации) од првите три генерации на исламот. (Погледни: Husnul-maksad, str. 17.)

Имам Шевкани вели
: Се до сега (за Мевлудот) не сум успеал да најдам доказ во Куранот, суннетот, ниту пак концензус, ниту аналогија. Муслиманите се едногласни дека Мевлудот не беше (пракса) во времето на најдобрите генерации (Асхабите ,) ниту пак оние кои дошле после нив” ниту оние после нив. (Погледни: El-Fethur-rebbani, 2/1087.)

Имам Сехави вели
: “ Обележувањето на Мевлудот не е пренесено од исправните предходници кои што живееле во првите три векови на исламот , тоа е воведено после тоа” (Погледни: Subulul-huda ver-rešad, 1/439, od imama Muhammeda b. Jusufa Es-Salihija)

Шејх Ел-Кушајри вели
: “Обележувањето(Прославување) на Мевлудот е лоша новотарија и заблуда, тоа не го потврдува ни шеријатот ниту пак здравиот разум. Да беше Обележувањето (Славењето) на Мевлудот легитимно, не треба да го игнорираат (Мевлудот): Ебу Бекр, Омер, Осман, Алија и останатите асхаби, табиини, имами на умметот и нивните следбеници”. (Погледни: Es-Sunenu vel-mubtedeat, str. 139)

Ибн Кесри вели
: “Што се однесува ехли-суннет вел џемаат, тие велат: Сите зборови и дела кои не се потврдена пракса на асхабите , се сметаат за новотрија.” Да имаше во постапката некакво добро, тие нас би не надминале во тоа, бидејчи не оставиле ниту едно корисно дело да да не го практикувале. (Погледни: Tefsirul-Kur'anil-azim, 4/168, sura El-Ahkaf)[You must be registered and logged in to see this link.]______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот