Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Прашање : Треба ли мажот да и кажува на жената каде ги троши парите?


Одговор: Драг брате во исламот,благодарам за твоето прашање,со кое се изразува твојата грижа за да имаш (ист поглед) вистинско видување во учењето на исламот.Аллах им наредува на Муслиманите да ги упатуваат луѓето кон знаење,и самите себеси добро да се запознаат за учењето на Исламот за сите аспекти од животот.

Врската меѓу мажот и жената треба да биде основана на љубов,нежност,соработка и взаемно почитување.Според Исламското учење мажот и жената се комплетно независни во финансиите еден со друг и улогата на мажот е да троши на фамилијата од неговите финансии.

Иако тој не е задолжен да ја информира жената,за тоа каде ги троши остатокот од својата заработувачка,препорачано е тоа да се направи од сочуство и заемната соработка и почит.Во одговорот на прашњето Dr.Monzer Kahf познат економист и советник додава:

Драг брате факт е дека тој заеднички живот е живот на љубов,соработка и взаемно почитување и прилагодување.Ако некој сака да инсистира на легално објаснување и граница секое взаемно прилагодување и соработка доаѓа надвор од прашањето.

Оваа знаеш дека ние единствено ќе се надеваме на легалност кога не успева прилагодувањето помеѓу нив.

Легалното на ова е дека мажот и жената се комплетно независни еден од дриуг и никој не бара да биде информиран или консултиран другиот за тоа што прави,или како прави и никој од нив нема право да каже или да биде информиран.Овде секако треба да се знае дека од мажот се бара да троши на фамилијата (жената и децата) доволно(прилично) и разумно во зависност од мерката на неговиот буџет и моќност,додека од жената не се бара да троши за нејзините потреби или за потребите на децата и куќата.Исто така и еминантниот муслимански научник Шемк Абдел Кахалик Хасон Аш Шараев додава:

Мажот е задолжен единствено да троши пари на неговата жена и нејзините потреби и потребите на куќата,во зависност од финансискиот капацитет на мажот и стандардите на живеење на личноста.

Аллах рекол:Оној кој има богатство свое,а оној кој имотот му е ограничен нека троши од онаа што му го одредил Аллах.Аллах никого не оптоварува над можноста негова.По тешкотијата Аллах дава леснотија.

Па така ако мажот троши на својата жена и на фамилијата доволно,тогаш тој ја исполнува својата обврска и после тоа тој не е обврзан да и каже на својата жена за тоа што прави со својата заработувачка.Ако чува дел од заработувачката или троши на своите родители или на некој од роднините или дава дел од заработувачката за патот на Аллах,тогаш тој не обврзан да и каже на жената за тоа.


Dr.Monzer Kahf


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
E mnogu jako prasanje i uste pojak odgovor narocito poslednoto.
Па така ако мажот троши на својата жена и на фамилијата доволно,тогаш тој ја исполнува својата обврска и после тоа тој не е обврзан да и каже на својата жена за тоа што прави со својата заработувачка.Ако чува дел од заработувачката или троши на своите родители или на некој од роднините или дава дел од заработувачката за патот на Аллах,тогаш тој не обврзан да и каже на жената за тоа.


E sega prasanjeto e ako zenata poseduva sopstven imot ili pari dali e dolzna da mu dade na mazot ili dali ima pravo toj na tie pari.

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:E mnogu jako prasanje i uste pojak odgovor narocito poslednoto.
Па така ако мажот троши на својата жена и на фамилијата доволно,тогаш тој ја исполнува својата обврска и после тоа тој не е обврзан да и каже на својата жена за тоа што прави со својата заработувачка.Ако чува дел од заработувачката или троши на своите родители или на некој од роднините или дава дел од заработувачката за патот на Аллах,тогаш тој не обврзан да и каже на жената за тоа.


E sega prasanjeto e ako zenata poseduva sopstven imot ili pari dali e dolzna da mu dade na mazot ili dali ima pravo toj na tie pari.

Мислам, дека ако жената спечали пари, таа е сопственичка на тие пари. Ако жената не сака да му ги даде парите на мажот, мажот нема право да му ги земе. Но ако жената по нејзина желба сака да ги стави парите заедно со од мажот, тогаш не е проблем иншАллах. Пример ќе наведам. Ако жената има воља да оди на Хаџџ а мажот не оди со неја и несака да оди, таа работи и со тие пари спечалени таа ќе појде на Хаџџ со свој близок пример неговиот син и сите оне кој што смејат да патоваат со нејзе. Така мажот не смее да му земе парите, таа е обавезна дека работи и дека има одредена сума на пари да го изврши Хаџџот. Сепак Аллах најдобро знае. Кажи дали грешам Келиметул-Хак


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz al Islam напиша:

Мислам, дека ако жената спечали пари, таа е сопственичка на тие пари. Ако жената не сака да му ги даде парите на мажот, мажот нема право да му ги земе. Но ако жената по нејзина желба сака да ги стави парите заедно со од мажот, тогаш не е проблем иншАллах. Пример ќе наведам. Ако жената има воља да оди на Хаџџ а мажот не оди со неја и несака да оди, таа работи и со тие пари спечалени таа ќе појде на Хаџџ со свој близок пример неговиот син и сите оне кој што смејат да патоваат со нејзе. Така мажот не смее да му земе парите, таа е обавезна дека работи и дека има одредена сума на пари да го изврши Хаџџот. Сепак Аллах најдобро знае. Кажи дали грешам Келиметул-Хак
BarakAllahu Fike!!!
Tamam!!
Zenata ne dolzna da se grizi za obskrba na svojot maz, tuku toa e negova dolznost, nejzinite pari ili imot se nejzina sopstvenost i taa e odgovorna za toa, i tie se nejzini i nejzino pravo sto ke pravi so nimi.
Za dokazi mi treba vreme koe sega e knap kaj mene.

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz al Islam напиша:

Мислам, дека ако жената спечали пари, таа е сопственичка на тие пари. Ако жената не сака да му ги даде парите на мажот, мажот нема право да му ги земе. Но ако жената по нејзина желба сака да ги стави парите заедно со од мажот, тогаш не е проблем иншАллах. Пример ќе наведам. Ако жената има воља да оди на Хаџџ а мажот не оди со неја и несака да оди, таа работи и со тие пари спечалени таа ќе појде на Хаџџ со свој близок пример неговиот син и сите оне кој што смејат да патоваат со нејзе. Така мажот не смее да му земе парите, таа е обавезна дека работи и дека има одредена сума на пари да го изврши Хаџџот. Сепак Аллах најдобро знае. Кажи дали грешам Келиметул-Хак

Овде и јас че дадам сво е видување кој според мене постоф твој брат некако како да ми се коси ..

Именo Жената немооже да спечали(да работи)доколоку тоа не и го дозволи Мажот од општа причина Што на Жената Не и е наредено(не е фарз)да оди на работа и да печали..Така што неможе да спеали(освен ако има ептен голема причина семејството)...

Друго Жената исто така бес дозвола од мажот неможе да Оди на хаџ во едно исто така Нее наредено да оди на хаџ(зошто нема финансии)...

Така што Нас како родители ние дожнос да и подариме Мираз при нејзиното омажување и прашањето би гласело..

Дали жената е должна за овој мираз да знае Мажот каде се троши и слично,,А одговрет е едноставнен секако дека тоа и припаџа само нејзе...

Жената има нај едноставен начин да го заработи џенетот...

1.Покорна послушна на Аллах џ.ш и неговиот Пејгамбер с.а.в.с..(овде доволно и се Шехадетот ,Намазот и постот),А без зекат и хаџ се може...и
2.Покорна и послушна на својот маж..

И Џенет Фердиус како на дланка че го добие..(доколку биде искрена во нејзините дела)...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот