Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 15 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 15 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Namaz vo Vreme na Patuvanje on Пет 27 Апр 2012, 12:12 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Prashanjeto moe e: Kolku Dena e dozvoleno vo Vreme na Patuvanje Namazot da se krati?

Na primer ako zhiveam vo Germanija i odam na Poseta vo Italia, za Vreme od eden Mesec.jazakaAllahu khayren


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: Namaz vo Vreme na Patuvanje on Пет 27 Апр 2012, 11:51 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muslima4Islam напиша:Prashanjeto moe e: Kolku Dena e dozvoleno vo Vreme na Patuvanje Namazot da se krati?

Na primer ako zhiveam vo Germanija i odam na Poseta vo Italia, za Vreme od eden Mesec.jazakaAllahu khayrenWe alejkum selam ve rahmetullahi we berekatehu!!!


Ajde koj ke odgovori na prasanjata, ajde forumdzii slab sum so vreme za preveduvanje!!!

3 Re: Namaz vo Vreme na Patuvanje on Саб 28 Апр 2012, 1:43 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
[You must be registered and logged in to see this link.]

4 Re: Namaz vo Vreme na Patuvanje on Саб 28 Апр 2012, 1:53 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muslima4Islam напиша:Prashanjeto moe e: Kolku Dena e dozvoleno vo Vreme na Patuvanje Namazot da se krati?

Na primer ako zhiveam vo Germanija i odam na Poseta vo Italia, za Vreme od eden Mesec.jazakaAllahu khayren

Како да клања тој што патува?

Прашање (број. 82658):

Јас ке одам за еден месец во странство. Кој е нај едноставниот начин за извршување на намаз во тоа време?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах!

Прво:

Ако се одлучиш да патуваш на некое место, каде што че останиш повеќе од четири дена, одма после стгнувањето спаџаш под прописот на жителите од самото место. Значи треба да клањаш онака, како што клањаат луџето од на местото - и не тие дозволено намазот да го кратиш!

Во време на самото патување, додека сеуште не си стигнат на местото, можеш намазот да го скратуваш, но кога ке стигнеш ги имаш автоматски истите обврски како присутниот народ.

Во фетвата ал-лајнах ал-даимах 8/99 пишува: „Врстата на патувањето, за кое што има олеснување во тоа, е таја, која што се гледа навистина како патување - а важењето за олеснување почнува оклу 80 километри.„

Кој што стигнува таква далечина, може да се окористи од олеснувањето како патувач - на пример земање абдест со поминување над чорапи за време од три дена и два ноќи, комбинирање и кратење на намазите и ослободување на постењто во време на рамадан. Ако патувачот пониети да остане повеќе од четири дена на некое место, тогаш неможе од олеснувањето да се окористи.

Ако патувачот остане на некое место, без да знае колку време му треба дур ги среди своите работи, или ако неможе тачно да каже колку време ке остане, тогаш има могучност да се окористи од олеснувањето со неговите прописи, иако остане подалго време на местото. Без разлика дали патува над земја или вода.

Фторо:

Во врска со комбинирање на намазите - така му е дозволено зухур со азр и магриб со иша да ги комбинира (спојува), во време на поранешниот или подоцниот намаз - обично онака, како што му е на патувачот полесно. Но подобро е, секој намаз во своето време да го извршува, освен ако му подизвикува тоа тешкотија. ]коментар од преведувачот: значи пладно со икиндија, или икиндија со пладно / акшам со јација или јација со акшам]

Базирано на ова, имаш могучност, додека патуваш, два намази да ги спојуваш - но ако стигнеш на местото, каде што си пониетил еден месец да останеш, тогаш би требало секој намаз во свеото одредено време да го извршиш.

Види и прашање број 49885.

Трето:

Да ти биде на ум, дека клајнањето во џемает (заедница) е облигаторно за некој кој што патува - исто како и за други. Тоа веќе е објаснето во прашањето број 40299 - затоа - обидисе намазите секогаш во џамија со џемает да ги извршуваш.

А Аллах знае се нај добро!

Извор: Islam Q&A[Коментар од преведувачот:

Меџу исламските школа (месхеби) имаат различни стафови во врска со деновите, во кои што може намазот да се крати - предходниов текст базира на мислењето на ханбелитскиот мезхеб - или појасно да се рече: Текстот базира на мислењето од имам ахмед ханбали.

Имам малик и шафии го имаа стафот, дека некој, кој што има ниет четири или повеќе дена да остане на едно место, треба да ги изврши намазите целосни - без кратење - но денот на стигнувањето и денот на враќањето, на самото место, не треба да ги подполнува - значи: во тие денови е дозволено за патувачот да ги сккратува намазите.

Имам абу ханифа го следеше стафот, дека тој што има ниет повеќе од 15 дена да остане на едно место, не смее да го користи олеснувањето - но ако деновите се помалку од 15 дена, тогаш смее да ги крати. ал-шарх ал-мумти број 4/545]Превод и коментар: Abu Al-Amin Muhammad
Проект: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот