Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање:

Како е ставот на исламот за честитање на празниците на неверниците (немуслиманите)?

Одговор:

Благодарност му припаѓа на Аллах. Честитање на христијаните божич и други верски празници е харам (Забрането), како тоа што ни го кажува Ибн-Кајјим рхм, Аллах да му се смилува, во книгата “Ахкаму ехлиз-зимме”, каде што вели: Честитање на нешто што е поврзано за наверство е харам; таков е и случајот со честитање на неверниците на нивните празници или на нивниот пост и при тоа да им речеш: Среќен празник или Ти го честитам овој празник и сл.


Дури ако овој е чист од неверство, тоа се смета исто така за харам како да му честита на неверникот да клања пред крстот. Тоа е поглем грев и го мрзи Аллах него кога би се честитало за пиење на алкохол или убиство на човек или правање блуд и на тоа слично. Има многу од оние кои, не водат сметка за верата, ги прават таквите работи, и при тоа не свачаат дека тоа е лошо што го прават.

Оној кој на некому му честита нешто е грев, измислица или што е поврзано со неверство, таквиот ризикува дека на него че се излие Аллаховата омраза и лутина.

Честитање на неверниците верските празници е харам и тоа во таа слисла како тоа што го кажал Ибн-Кајјим рхм, бидејчи со самиот чин на честитање се дава симболи на легитимноста на нивното неверство, без разлика што самата личност која честита нема никакво задоволство во тоа неверство, бидејчи на муслиманот му е харам и на другите да им дава прилика да чуствуваат задоволство во неверството. Возвишениот Аллах вели:


Па ако не верувате .... та, Аллах, навистина , е независен од вас , и не е задоволен со неверувањето на робовите Свои, а ако, пак, Му се заблагодарувате, е задоволен со вас... (Ел-Зумер 7)

Возвишениот вели и: Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера. (Ел-Маида 3)

Треба да напоменеме дека честитањето на неверничките празници е забрането па макар да се работи и за колеги во работата.


Ако тие нас ни ги честитаат своите празници ние не треба да им одговараме бидечји тие не се наши празници а со таквите празници не е задоволен Возвишениот Аллах.

Тие се празници или измислени или имаат некоја основа во нивната вера. Тие беа ставени на важноста кога е објавен исламот кој преку Мухаммед, салллаллаху алјхи ве селлем, објавен до сите луѓе, Аллах, џелле шенхуу, вели: На оној кој сака друга вера освен Послушноста - нема да му се прими. Но, тој на Ахирет ќе биде меѓу поразените.(Али Имран 85)

Доклку муслиманот биде повикан како гостин на ваквата прилика харам му е да се одѕвие (на повикот), а тоа е , Всушност, Поголемо од самото честитање, бидејчи со тоа дирекно учествува во харамот.

На Муслимаот му се забрането да ги имитираа на неверниците, тоа им е забрането таквото славење во слични прилики или разменување на подароци, делење на слатки, подготвување на гозба или одвојување на времето во тоа во наредните денови, бидејчи Мухаммед , саллаллаху алјхи ве селлем , вели: “Кој го имитира (опонашува) на еден народ, тој нему му припаѓа!”

Ибн Тејмије- голем исламски учењак (Алим), во книгата “Следење на правиот пат во спротиставување на неверниците” вели: “Имитирање на неверниците во нивните прослави секој за нив значи радост која се одмараа во заблуда. Тоа сигурно че ги направи да ги придобијат слабите “

Кој че направи нешто во кое што предходно е наведено направил грев без разлика дали тоа го направил од учтивост, доверување (ласкање), срам или слично, бидејчи тоа е лицемерство во верата а на неверниците им дава самодоверба и причина да се гордеаат со совојата вера.

Аллах, џелле шенху, на муслиманите да ги воздигне во нивната верат, да им даде стабилост(конзистентност) и да им помогне против непријателите. Тој е Моќен и Силен.

Одговорил: Muhammed Salih Munnedždid - Strana 118.

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот