Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Прашање:

Во нашето село има џамија, а пред неа има гроб. Помеѓу просторот на намазот и гробот има зид( односно Џамиски зид) , кој има прозорци, кои се во насока на гробот, Гробот е во насона на киблето од џамијата. Да ли е дозволено да се клања во оваа џамија? Постојат луѓе, кои велат, дека е дозволено, и постојат луѓе кои тоа го забрануваат. Ни треба јасен одговор на ова важно прашање.

Одговор:

Благодарност му припаѓа на Аллах

Не е дозволено да се клања во таа џамија, која е поврзана со гробот (која во правецот спреа кибле постојат гробишта), повеќе особено поради, дека мезарот (гробот) е во правецот спрема кибле, спрема кои што се исправуваат клањаците, а помеѓу нив и гробот е зидот со прозорците, кои се свртени спрема мезарот( гробот), Пренесено е , дека е забрането да се клања на гробишта. Омер р.а погледнал еден човек, кој што клањал свртен спрема гробот, па сето тоа му го забранил, говорејчи му: Не клањај спрема гробот” (Бележи Бејхеки, 2/435, Бухари во својот Сахих 1/523 кажал дека овој хадис е муалек, а Абдул Резак вели, дека овој хадис е мевсул 1/404 , бр.1581)

На основа на ова, мораш за себе да си најдеш друга џамија или да го одрградиш мезарот (Гробот) со посебна заштита, која че биде како преграда помеѓу мезарот(гробот) и зидот на џамијата . А Аллах најдобро знае!

Одговорил : El-Lu'lu el-mekin min fetawa ibn Džibrin,

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Ideal


Активен член
islam nur напиша:

Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Прашање:

Во нашето село има џамија, а пред неа има гроб. Помеѓу просторот на намазот и гробот има зид( односно Џамиски зид) , кој има прозорци, кои се во насока на гробот, Гробот е во насона на киблето од џамијата. Да ли е дозволено да се клања во оваа џамија? Постојат луѓе, кои велат, дека е дозволено, и постојат луѓе кои тоа го забрануваат. Ни треба јасен одговор на ова важно прашање.

Одговор:

Благодарност му припаѓа на Аллах

Не е дозволено да се клања во таа џамија, која е поврзана со гробот (која во правецот спреа кибле постојат гробишта), повеќе особено поради, дека мезарот (гробот) е во правецот спрема кибле, спрема кои што се исправуваат клањаците, а помеѓу нив и гробот е зидот со прозорците, кои се свртени спрема мезарот( гробот), Пренесено е , дека е забрането да се клања на гробишта. Омер р.а погледнал еден човек, кој што клањал свртен спрема гробот, па сето тоа му го забранил, говорејчи му: Не клањај спрема гробот” (Бележи Бејхеки, 2/435, Бухари во својот Сахих 1/523 кажал дека овој хадис е муалек, а Абдул Резак вели, дека овој хадис е мевсул 1/404 , бр.1581)

На основа на ова, мораш за себе да си најдеш друга џамија или да го одрградиш мезарот (Гробот) со посебна заштита, која че биде како преграда помеѓу мезарот(гробот) и зидот на џамијата . А Аллах најдобро знае!

Одговорил : El-Lu'lu el-mekin min fetawa ibn Džibrin,

Обработка: Ahlu-Sunnah
A sto e so Muhammedovata Dzamija vo Medina???

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:
A sto e so Muhammedovata Dzamija vo Medina???

Па ништо со неа неје - Аллаховиот пратеник неје закопан во неговата џамија, него во куќата на аиша радихуАлаху Анха.

Покасно се здржу сето тоа со џамијата - но правецот за клајање неје кон гробот, него кон мекка - а гробот на ресулАллах на друга страна.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

Па ништо со неа неје - Аллаховиот пратеник неје закопан во неговата џамија, него во куќата на аиша радихуАлаху Анха.

Покасно се здржу сето тоа со џамијата - но правецот за клајање неје кон гробот, него кон мекка - а гробот на ресулАллах на друга страна.

Smile Ехх што убаво објаснато, Аллах да те награди ама разбираат и земаат поука само оние кои што се обдарени со разум.

П.С Идеал изјасни се дали се согласуваш со овој став, а ако не тогаш кој е вашиот став?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Ideal


Активен член
Da de mnogu obavo objasnato i sega vi olesna,zas vam taka vi odgovara,dvojni arsini za edna ista rabota nebiva taka taa rabota.
Ako e zabraneto kako so vie velite togas bi trebalo da e zabraneto bez isklucok,,kako e sega, ane togas i vrz osnova na ovaa praksa netreba da se zabrnuva namazot vo Dzamija ako vo dvorot na namazot ima kaburi!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Во името од Аллах, Милостивиот, Семилосен.

Нека е Милоста Аллахова на Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, на
неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден.


Аллах Возвишениот кажува во Куран во приближно значење:

“Повикувај кон патот од Господарот твој, и со мудрост и со поука добра. И расправај со нив на најдобар начин! Господарот твој, секако, најдобро го познава оној кој скршнал од патот негов. Он најдобро ги знае упатените!“ (Ен Нахл 125)

Најдобар говор е Келамуллах, а најдобра упата е упатата на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, налоши работи се новововедени работи во Дин Ислам (бида'а-новотарија), секоја новотарија е заблуда, а заблудата носи во пропаст-Џехеннем!!!!

А потоа:


Идеал, сабурај малку и гледај прво што пишуваат другите и ако сакаш потоа врз основа на пишаното давај критика или надополни го истото.


Прашањето и одговорот се многу јасни на Темава, на самиот почеток, така да за мене и Твоето прашање е на место не проблем, треба да ти се одговори и на тоа, абу ел емин покуша во кратки црти да ти објасни, начинот на кој ти објасни можеби за тебе е малку чуден ама заради твоите ставови и тие така ти објаснаа.

Не е проблем да се клања во Џамија ако има некаде Мезар, кој ни на прв поглед не станува доем дека служи за обожавање, а такви ќе најдеш ретко, бидејќи се знае во Исламот каде е местото на мезарите и каде е местото на Џамиите. Како прво ако би се постапило исправно по Суннет за закопување на умрените не би било толку видлив Мезарот, а спротивно е тоа што насекаде има големи нишани и споменици.

А во најголем случај се секогаш таканаречени Турбиња кои служат за обожавање на истите.

Нивното обожавање се состои од правење на сеџда на умрените, довење на ними за некоја си своја потреба, барање на ними за некоја си своја потреба, надеж од ними дека ако дадат нешто за ними ќе им се исполни она што посакуваат, приклонување на жртва за ними на истите гробови и т.н.

Во Исламот делата кои се забранети се јасни како во овој случај е Ширкот, ама исто така и патиштата до самото дело се забранети.

Пример: Зиналукот е забранет ама и патот до тоа е забранет како на пример одење на места каде постои опасност да човек направи блуд, осамување со жена која ти е дозволена да ја земеш за жена, гледање во жените безпотребно, ракување со ними и т.н.

Така и овој случај е забранет и донесени се забраните околу Мезарите, таму да се клања, да се подига Џамија на такви места и т.н. значи да се спречи благовремено да се дојде до несакани последици.


Во случај на Месџидил Небијј каде сега Месџидот е многу голем и ја заокружил куќата на Аиша радиАллаху анха, заради потреба на Муслиманите кои со тек на време просторот се потесен и потесен, приморани биле надлежните да го прошират Месџидот, кои бил на неколку наврати, за ова може да се отвори посебна Тема, а сега гледа и деншно време дека има потреба од проширување.

Така да и самиот дел во кои се Мезарите на Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем и неговите најблиски Сахаби Ебу Бекр ес-Сидик радиАллаху анху и Умер ибн Кхатаб ел-Фарук радиАллаху анху, се одделени и спречен е секој вид на ибадет ними.


Така да јесно било прањањето бидејчи Мезарот бил намерно пред Џамија значи да биде намерно измеѓу клањачите и Каба, па затоа и одговорот е јасен.

Такви Џамии по светов има илјадници, и Муслиманот треба да се оддалечи од такви Џамии. Бидејќи исто така и самите тие не се изградени радо Таквалук туку заради истите кои се наоѓаат во Мезарите.

Ова се однесува и во денешно време да многу Џамии се градат поради некои си други причини, било да е инает, партиска припадност, кибур, фалење и.т.н. исто така и во таквите Џамии е забрането да се клања, примери има колку сакаме.


Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Најпрво Идеал, мј совет е да се вратиш уште еднаш да ја прочиташ целосно темата, а не до напла!

Друго, во темата станува збор за далу е дозвлен да се клања во џамија во која има гроб пред кибла!!

А во случајов со твоето прашање е сасвин друго. Џамијата во Медина од Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем, нема гроб насочен пред Кибла. Гробот/Мезарот од Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, Ебу Бекар и Омер радијАллаху анху, сенастрана од Кибла и се насочени спрема друга страна!!!!

Од Турското време, куќата од Ајша, радијАллаху анха беше споена заедно со Џамијата. И знај дека Мезарите се настрана од Киблата.

Доколку беше забрането, во тогашно време, шеријатот ке ја забранеше таквата градба и не ќе беше зближана Куќата од Ајша радијАллаху анха заедно со џамијата!!

П.С/ Незнам колку сум јасен, само сакам да ти кажам дека Мезарот од Мухаммед салАллаху алејхи ве селлем, е настрана на друга страна од Киблата.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша: Da de mnogu obavo objasnato i sega vi olesna,zas vam taka vi odgovara,dvojni arsini za edna ista rabota nebiva taka taa rabota.
Ako e zabraneto kako so vie velite togas bi trebalo da e zabraneto bez isklucok,,kako e sega, ane togas i vrz osnova na ovaa praksa netreba da se zabrnuva namazot vo Dzamija ako vo dvorot na namazot ima kaburi!Бисмилахх


Хмм одамна си член на овој форум, и уште не ти стана јасно дека во овој форум нема мисто за филозофија и лични ставови, нашиот пат е јасен и гласен Куран и Суннет без филозофија и лични ставови Не затоа што нас така ни одговара туку тоа го забранил Пратеник ,салллаху алјхи ве селлем, ние зборуваме со докази а не со лични ставови , како што вели возвишениот Аллах :

" Оние кои се послушни и на Аллах и на Пејгамберот Негов, и кои стравуваат од Аллах и кои изразуваат богобојазливост кон него... тие се, навистина, победници!" ( Ен-Нур 52 )

Истоа така Мухаммед , саллаллху алјхи ве селлем во една прилика рекол:


Ви оставам две работи до кои ако се држите нема да залутате , Аллаховата книга и мојот суннет (Тирмизи, Хаким, Малик)


Така постапуваат и веруваат Следбениците Ехли Суннет ве џемаат , за раслика од Ехлу Бидат, кај нив можеш да си клањаш на гроб, спроти гроб, да го славиш мртвовците, па да појдеш во кербела да се маваш со сабја да го величите на хусеин, да викаате и се тепате како пагани како што Шејх Насир ел-Акл (Ријад) вели :

“ Корените на сите Бидати и новотарии се следниве: Хавариџ, Шиити, Кадеријје, Џебријје, Муутезиле, Џехмијје, Мурдзијје, Мушеббихе, Муаттиле, Мутекеллими, Кулабијје, Ешаријје, Матуридијје, Суфије. Корените на овие новотарии и секти се живи до ден денешен, дури некои се ренгираат и обновуваат, и на нов начин се појавуваат. Има некои луѓе кои велат дека тие новотарии и секти никогаш не биле и дека изчезнале- што е сосема погрешно! Сите големи и познати новотарии и секти оставиле корен и трага помеѓу муслиманите се до денешен ден, а некои денес се многу полоши и согласни од они во минатото! Денес шитите со сите свои поделби, и Хариџиите и Кадеријје и муутезиле и Џехемијје и апологети и суфије и филозофи уште повече се луди и се попасни од оние на нивните предци свои –бидејчи сите овие бидати и секти самите на себе го признаваат образувањето, култура и милсење, на паѓа голем број на муслимани поради својот Џахил-незнаење! (Погледни: ел-Ифтирак , Мефхумуху, Есбабуху, ве Себилул-Викајет минху)


Клањајне на гробови, клањајне спема гробот, величење на имамите, величење на одредени личности, тоа го има Во Шизмот следбениците на Ахлу бидат, Како што тоа го прави Хоменеи:

[You must be registered and logged in to see this link.]

А додека Ехли суннет ве џемаат, тоа не постои, тие имаат падоказ и пат кој го следат кој што им го покажал мухаммед , саллаллху алјхи ве селлем, за разлика од Ахли бадат, кои го следат патот на страста и филозофијата.


Возвишениот Аллах вели:

Обожаваат други покрај Аллах кои не им наштетуваат и кои не им користат, и зборуваат: “Овие се наши посредници кај Аллах.” Кажи: “На Аллах ли му велите дека не го знае она што е на небесата и на Земјата?” Нека биде Славен и Возвишен, над она што Му го здружуваат!

(Јунус 18)


Внимавај, чистата вера е - Аллахова! Оние кои земаат други заштитници освен Него: “Ги обожаваме само да не приближат до Аллах, поблиску! Аллах, навистина, ќе им пресуди за она за што, токму, станаа деленици. Аллах, секако, не ги упатува лашковците и неверниците!


(Ел-Зумер 3)


Мухаммед , салллаху алјхи ве селлем рекол:


Од Ебу Сеид Ел-Худрија се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алјхи ве селлем, забранил да се гради над гробиштата, или да се седи на нив, или да се клања на нив. (Бележи Ебу Јала во Мусенду, 66/2 а неговиот ланец на пренесувачи се Сахих)

Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Не клањајте (Свртени) спрема гробот ниту пак клањајте на гроб. (Бележи ет-Теберани во ''El-Mu'džemul-kebiru'', 3/145/2 i 3/150/1)

Од Енес се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, забранал клањајне намаз на гробишта (Ибн Хиббан 343)

Од Амра б. Динар се пренесува дека бил запрашан за намазот меѓу гробиштата па рекол: “ Кажано ми е дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: Синовите изреалови ги зеле горобовите на своите пратеници за богомолоње, па затоа Аллах, субханеху ве ала , ги проколнал. (Бележи Абдуррезак , 1591, исто така мурсел- го пренесува асхаб, со сахих ланец на пренесувачи, а она што треба да се напомене а тоа е дека Амар го зел хадисот како доказ за забрана на намаз на гробовите..)


Заклучок:

Имам Шефија рхм, кој во својата книга Ел-Умм , 1/246 запишал и вели: Мрзам да се гради над гробто џамија и да се нагласува, или да се клања на него, а видли е и познат (Се гледа дека е гроб) или да се клања спрема него. Исто така рекол: А ако се клања спрема него, намазот не му е валиден иако погрешил. Малик нас не информирал дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем , рекол: “ Аллах ги убил еверите и христијаните бидејчи гробовите на своите пратеници ги направиле места за богослужба,, па рекол: Го мразам ова поради хадисот и другите пренесени преданија од други лучности од страна на Пратеникот, А Аллах најдобро знае- да се величат било кој од муслиманите , односно, да се направи неговиот гроб џамија, бидејчи во тој случај не е возможно да се сочува од проблеми и од заблуда која доаѓа после тоа.

Шејх Али ел-Кари пренесува од ханефиските ученаци, па во ''Mirkatul-mefatih šerh miškatil-mesabih'' (1/456) рекол: Причината за нивното проклетсво е тоа што клањале на гробовите на своите пратеници величејчи ги,тоа е ширк, или што му се молиле на Аллах на местата каде што се закопани пратениците, правеле сеџде на нивните гробови, се ствртувале спрема нивните гробови за време на молитвата (Довата) сметајчи дека со тоа му прават ибадет на Аллах и претерувале со величењето на пратениците, а тоа е скриен ширк бидејчи во тоа содржело величење на створенија во она што не е дозволено. Пратеникот , салллаллаху алјхи ве селлем, му забранил на својот уммет такво постапување поради сличноста на тоа дело праксата во животот или поради што содржи скриен ширк. Вака мислат некои од коментаторите меѓу наѓите имами, а тоа го подржува и едно од преданието на Претникот: .... предупредува за нивните дела (односно за Евреите и христијаните - )

Шејх Албани вели: Првата причина која е спомната, а тоа е правање на сеџде на гробовите од пратениците с.а.в.с величејчи ги, иако не е исклучена можноста дека тоа го правеле евреите и христијаните, сепак тоа не се свача од зборовите на, саллаллаху алејхи ве селлем:” Гробовите на пратениците ги направил место за богослужба”. Очигледно е дека од нив (гробовите на пратениците) направиле места за богослужба за обожавање на Аллах џ.ш, во согласност со предходното значење, барање на благослов преку пратениците кои се закопани во нив, иако таквото дело ги води, како што ги води и на други, во правање на ширк на кој што Шејх ел-Кари кажал.


А Аллах најдобро знае!

______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Аллах џ.ш да те награди со најубава награда Брате ,,Ислам Нур ,,за твојот труд и за исцрпното објаснување ,,Прекрасно објаснато....

Селам Алејкум

______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша: Da de mnogu obavo objasnato i sega vi olesna,zas vam taka vi odgovara,dvojni arsini za edna ista rabota nebiva taka taa rabota.
Ako e zabraneto kako so vie velite togas bi trebalo da e zabraneto bez isklucok,,kako e sega, ane togas i vrz osnova na ovaa praksa netreba da se zabrnuva namazot vo Dzamija ako vo dvorot na namazot ima kaburi!

А сега Акхии дали си задоволен со Погоре поставениве аргумети,,Доколку неси редот е да ги видиме спротивните Аргумети...Но предпоставувам дека че се сложиш со погорниоф пост.........

Селам Алејкум Wink


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот