Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање:

Кога некому од нас ќе му се роди дете, обичај е да му се напише на лист некоја дова од Куранот и свежо за горниот дел од раката или обесен на вратот, и детето, навистина, посел тоа изгледа добро. Да ли е дозволено да се работи спомнатово?

Одговор:

Сатвање (Бесење) на заштитни дови или друго напишано не е дозволено, без разлика да ли се работи за стари или млади луѓе, бидејчи сето тоа личи бесење на записи, А Аллаховиот пратеник, саллалллаху алјхи ве селлем, забранил бесење на записи. Доколку тие записи содржат лага и измислици, или талисмани, или содржат некаков неразумен говор, или шејтански имиња, или име на џин, или некакво непознато име и друго, таквите записи се харам, бидејчи се спортиставуваат на исправното верување и по концензус на муслиманите сигурно ги водат во ширк.

Доколку записите бидат направени (испишани) од Куранот или шеријатски дови, исправно мислње, од две мислења меѓу исламските учењаци (Алими), е дека бесењето на таквите записи, исто така, не е дозволено, бидејчи преку тоа може да дојде до бесење на записите кои што се харам. Ако на народот му е отвори вратата со ваквите работи, со текот на времето че почне да става и она што не е дозволено. Оваа е една гледна дочка. Со вторта гледна точка: Ставањето на записи направени (Испишани) од Куранот доведува до омаложување на Куранот, бидејчи малото дете, секојдневно е изложено на нечистотија, влегува во тоалет и на тој начин влегува со Куранот на такви места се доведува до омаложување на племенитиот Куран.


Фактот дека детото после тоа (по ставањето на записите ) добро се чуствува или дека со тоа постигнува излекување на некој болест не укажува за дозволување на тие работи. Понекогаш смиреноста и лечење на болнит по ставањето на слични записи се совпаѓа со Аллаховата одредба ( Односно, Возвишениот Аллах на истиот човек му одредил оздравување), додека луѓето мислат дека излекувањето се случило со помош на тие записи.

Додека, понекогаш тоа оздравување може да биде наводно и може постепено да стане во казна, влегувајчи во работи кои што се поголено зло од само тоа бесење на записи. Значи, спомнатото не е дозволено, бидејчи постепено може да не одведе во текши работи кои за себе ја повлекува казната, а излекувањето може да бидат идентични со Аллаховата одредба и да нема никаква врска со бесењето на записите, додека луѓето мислат дека во записот е лекот можат да бидат доведени во конфузија и искушение.

Oдговорил: El-Multeka min fetava eš-šejh Salih el-Fevzan, 1/166-168

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот