Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Морал и етика on Сре 11 Апр 2012, 8:13 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Морал и Етика


Карактерот е клучен показател на личноста каде што со тоа на специфичен начин го покажува и говори преку неговите емоционални чувства кој што реагираат на некоја случка(негативна или позитивна).

Се темели и базира врз етичкото начело,каде што потоа го истражува и го препишува смисолот на целта односно на универзалното моралното правило;како би може ло да се покаже што е добро и што е лошо.

Tука спаѓа неговото однесување,говорот,неговата навика,принципиелноста и.т.н,каде што се разликува од другите.Карактерот можеме да го поделиме на субјективен и објективен карактер. Субјективниот карактер го има во повеќе точки и форми.Ние во принцип се придржуваме и говориме преку субјективниот карактер кој што има за цел да го опише поединецот.
Хадисот кој што Тирмизи го пренесува и тоа многу поодамна уште пред Сигмунд Фројд вели вака:

“Ниту една работа на верникот на судниот ден,нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер.Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување“.

Молчењето е мудрост,но малку се оние кои што го практикуваат тоа на соодветен начин.
Значи молчењето нее секогаш мудрост кога истата не се користи мудро користејќи го умот.


Доколку не внимаваме на реториката каде што во неа спаѓа и карактерот односно убавиот говор...,тогаш сигурно дека молчењето е мудрост,но не и и храброст во потрага кон вистината!

Па,кој работи добри дела а верник е ...ќе му се признае трудот негов;тоа Ние,навистина,го забележавме.(Ел – Енбија 94)

Па,оној кој ќе се покае по својот зулум или кој ќе се поправи-па Аллах,навистина ќе му прости.Аллах е Простувач и Сомилосен! (Ел-Маида 39)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот