Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Како Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем ги придобивал на луѓето?Прво: Помагање на луѓето


Сите луѓе ги сакаат на оние кои им прават добро и чувствуваат симпатии за оние кои ги задоволуваат нивните потреби.. Затоа и се вели: Биди добар спрема луѓето че ги п придобиеш нивните срца. А нјубаво е да ги придобијеме срцата на нашите најблиски.

Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем рекол: “ Најдобар од вас е оној кој е најдобар во неговата куќа, а јас сум најдобар во својата куќа. ( Муслим)


Второ: Нежност и Трпение (Сабар)


Често се случува да луѓето спрема нас погрешат, ветуваат и не го исполнуваат ветувањето или нас не навредуваат со своите јазици. Во тој случај че ги придобијеме така што нема да покажеме лутина, туку благост, бидејчи ние имаме цел до кој сакаме да ги однесеме, а во тоа че успеме со убава пресуда. Од Енес, р.а, се пренесува дека рекол: “Патував со Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем, а на него беше кошула од груб матријал. Во таа ситуација на Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем му дојде еден бедуин и му ја полече неговата кошула од зад него, така да вратот на Пратеникот салаллаху алејхи ве селлем останаа траги од силното повлекување на кошулата, па тогаш рече: О Мухаммеде , дај ми од Аллаховиот имот (нимет, сопственост) кој се наоѓа во тебе, а Пратеникот , саллаллаху алејхи ве селлем се сврте кон него и рече: Поделите му на овој човек. Вака постапил нашиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем.


Трето: Добар однос со луѓето во прилика на работење.


Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, на основа на своето однесување во прилика на соработка и работење со луѓето, ги придобил нивните срца и ја задоволил нивната љубов. Аллаховиот Пратеник рекол: “ Аллах му се смилувал на човекот кој што не е Тежок кога нешто продава, купува и во прилика на донесување на пресуди меѓу луѓето. (Бухари).


Четврто: Убав однос спрема грешниците.


Имам Бухари бележи во својот Сахих од Аиша, радијаллаху анха, дека рекла:” Дојде еден човек кај Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, и побара дозвола да влезе. Кога го погледна на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рече: Колку е лош овој човек, кога влезе, Пратеникот му се насмевна и уваво го пречека. Кога човекот отиде од кај Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, Аиша му рече: Аллахов Пратенику, кога го погледна на овој човек рече тоа и тоа, кога влезе кај тебе убаво се однесуваше спрема него?, а на тоа Аллаховиот Пратеник е рече: О Аиша, кога си ме слушнала да говорам лошо. А потоа рекол: Најлоши луѓе кај Аллах на Судниот ден се оние кои што луѓе се плашат од неговиот шер.


Пето: Искажување на почит спрема муслиманот


Аллаховиот Пратеник, саллалху алјхи ве селлем, искажувал почит спрема сите муслимани, на секого му го давал правото кое му припаѓа. Кога некој кај него би дошол, тој би се зарадувал многу, би му изразил добредојде и би моја да дадол својата мсака да седне на неа. Најдобар пример за ова е случката во приликата за ослободување на мека, кога Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Секој оној кој че биде во куќата на Ебу Суфијан че биде безбеден. Аллаховиот Пратеник ова го направил зато што Ебу Суфијан бил огледен Курејшија,сакајчи со тоа да го придобие неговото срце за ислам, што и на крајот тоа се случило. Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алејхи ве селлем, рекол: Нас не ни припаѓа оној кој не ги почитува нашите стари (Постари) како ни оној кој не е милостив спрема младите, како ни оној кој не им го дава правото на нашите учењаци. (Ахмед)


Шесто: Убави зборови.


Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алјхи ве селлем , не охрабрува (не учи) нас да говориме убави зборови. Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “Убавиот збор е садака” Тоа е поради што увабиот збор остава тлабока трага на човечкото срце. Аллаховиот Пратеник рекол: Рзубавете го Куранот со своите гласови, бидејчи убавиот глас ја подобрува убавината на Куранот. Така и во прилика на повикивањето на луѓето во верата треба да се користат убави зборови, а особено во прилика на советување.


Јахја б. Муаз рекол: Нешто најубаво се благите зборови кои извираат од длабочините на душата и доаѓаат од човекот на благата природа. Колку е само се лоши зборовите кои бие причина се разединат срцата, појавување на омраза и презир во душите на луѓето. Се пренесува од Аллаховиот Пратеник, салллалху алејхи ве селлем, дека рекол: Човекот понекогаш изговара добри зборови на кои не им посветува посебно внимание зошто му се гледат како да не се важни а тие ќе му донесат Аллахово задоволство и ќе му ја подигнат вредноста за повеќе степени. Исто така човекот понекогаш изговаара лоши зборови за кои не води сметка а тие ќе го однесат во Џехеннем. (Бухари).


Седмо: Скромност.

Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алејхи ве селлем, ги придобил срцата на многу луѓе поради својата скромност. Енес , радијаллаху анху, кажува приказна во која најдобро се гледа колку Аллаховиот Пратеник бил скормен. Енес вели: Дошла една жена кај Пратеникот, салллаллаху алјхи ве селлем, кој не била потполна во паметот и рекла: О Аллахов Пратенику, имам некоја потреба кај тебе, а Пратеникот е рече: Седи, и на било кое место во Медина да ме видиш јас сум тука да ја исполнам твојата потреба, А потоа жената седна па и Пратеникот, салллаллаху алејхи ве селлем, седнал и така останал се додека не го решил нејзиниот проблем. Една прилика Влегол еден човек кај Аллаховиорт Пејгамбер и почнал да трепери од страв. На ова Пејгамберот а.с. му рекол: “Немој да се плашиш, јас сум син на мајката која јадела сув леб во Мекка.”

Осмо: Давање на поклони

На овој начин Аллаховиот Пратник, саллаллаху алејхи ве селлем, ги придобил срцата на многу луѓе. Енес радијаллаху анху кажува: Дојде еден човек кај Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, и побарал од него да му подари нешто, а Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, му додели долина со овци. Човекот одите до скоето племе и им рече: Примите ислам, навистина Мухаммед толку доделува не плашејчи се од сиромаштија. Вака постапил Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, тоа беше причината да овој човек, откако што беше непријател на исламот, прифатил ислам. Од Џабир, радијаллаху анху, се пренесува дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, никогаш не рекол “не” на оној кој нешто од него бара. Аллаховиот Пратеник, салллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “Рзнемнувај те си (подарувај те) поклони како меѓусебно би се здоволиле.

Девето: Благост

Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:

“Аллах е сочувствителен и ја сака сочувствителноста во сите работи.”(Бухари)

Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Аллах е сочувствителен и ја сака сочувствителноста, а на сочувствителните им го дава она што не им го дава на грубите.” (Ријадус – с- салихин)

Се пренесува од Ибн Месуд (р.а.) дека рекол: “Пејгамберот (с.а.в.с.) рече:

“Да ве известам ли кому е забранет џехеннемот? Забранет е за секој близок, сочувствителен и благ човек.” (Ријадус – с- салихин)

Се пренесува од Џерир б. Абдуллах (р.а.) дека рекол: “Го слушнав Пејгамберот (с.а.в.с.) како вели:

“Оној што е ускратен од благост е ускратен и од секакво добро.” (Ријадус – с- салихин)


Припрема: sestra Z.Šačirović

Превод и Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот