Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 О, ти кој повикуваш во ислам!!! on Вто 10 Апр 2012, 5:30 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!Eдна од дефинициите за даи’ја гласи:“Даи’ја е оној кој го доставува ислам,ги практицира и подучува другите за оваа вера.Така да терминот даи’ја го опфаќа на оној кој се бави со сите аспекти da’we и оној кој се занимава со еден дел од тие активности,со тоа што оној кој се занимава со сите da’wetski активности, тој е даи’ја во права смисла.“ (El-Mehdelu fi’ilmi-d-da’wa)


Меѓутоа,денес овој термин некои го користат како би се воздигнале и покажале својата величина и знаење над другите и омаловажиувале на сите оние кои не се на тој степен.


Жалосно е тоа што денешните даи’је, упорно ги опоменуваат грешките на другите, а самите устите грешки ги прават.


Наиме,сведоци сме како поедини даи’је на сите ги опоменуваат на убав ахлак и културно однесување и упорно невини своите дипломи, а самите го немаат тој потребен ахлак и убаво однесување.


Никој не им оспорува дека ахлак е тој кој во исламот завзема една од најголемите позиции.Се пренесува веродостојно од Аллаховиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, дека рекол:

“Испратен сам да го потполнам убавото однесување“ или во друго предание кое се бележи од Ибн Мес’уда, радијАллаху анху, дека Аллаховиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

“Луѓето памтат дека поранешните пратеници рекле.“Ако не се срамиш прави што сакаш“.

Паметно е и ова доволен доказ, дека ахлак односно убавото однесување е работа која ја опфаќа целата вера.И да секој муслиман и муслиманка пред се треба да има убав однос спрема својот Господар,како исправно да Го обожаваш и како да се отргнеш од она со што Возвишениот не е задоволен.Друго како да се однесува спрема сите створенија кои Тој, аззе ве џеле,ги створил од мелеки,џинови, искрени верници,грешници,мунафици-лицемери па и неверници.Спрема секој од овие група на луѓе мора да знае како да се однесува и на кој начин.Секој верник треба и мора да поработи на својот ахлак, на своето однесување и да научи и во склад со учениот така да се однесува.Кога е тоа обврска на обичен мискин тогаш каков ахлах и однесување треба да има еден „учен“ даи’ја.


На еден да’ија мора да биде искрен спрема оние кои ги повикува и да им посака она што е корисно за нив.Затоа што се заправо баш тие кои на своите плечи треба да однесат терет ове da’we и дека се тие на кои се опира прстот како нешто вредно и драгоцено.Од Ибн Мес’уда, радијАллаху анхум, се пренесува дека Аллаховиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

“Бидете искрени! Навистина искреноста води во доброчинство и навистина доброчинството води во Џеннет.Човекот зборува вистина се додека кај Аллах не се запише како вистинољубиви.Чувајте се добро од лаги, затоа што навистина лажењето води во расипништво, а расипништвото води во Огон!Човекот лаже се додека не се запише кај Аллах како лажго.“

Возвишениот, аззе ве џелле, во својата книга рекол:


لِّيَجْزِيَ اللَّهُ الصَّادِقِينَ بِصِدْقِهِمْ وَيُعَذِّبَ الْمُنَافِقِينَ إِن شَاءَ أَوْ يَتُوبَ عَلَيْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُورًا
رَّحِيمًا


“Он да ги награди искрените, заради искреноста нивна, и за да ги казни лицемерите.Ако, пак, посака, Он ќе им прости.Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен! (Ел-Ахзаб, 24.ајет)


Но...Денес имаме да’ије кои забораваат на овие Аллахови Возвишени зборови и често зборуваат она што не е вистина.Можеби не би кажале ни лаги можеби да се потрудат и проверат некој говор, туку напротив без проверување донесуваат заклучок и тогаш изустат лаги, а не се ни свесни каква голема штета и неправда со тоа им прават на другите,а и на самите себеси,Па дали е поучливо од да’ија да даоѓа лага?!


Да’ијо,кога ситуацијата те натера да употребиш лага, не прави го тоа!Туку сети се на зборовите од Ебу Суфјана кога пред Хераклом бил запрашан за Аллаховиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, па рекол: “Се колнам во Аллах, дека тој ден не се срамев дека од мене се пренесува лага, би излажал.“


Затоа да’ијо прво провери па после донеси суд,да не зажалиш кога каењето нема да биде од корист.Затоа што за твојот успех во носење da’we тоа е твојата искреност во зборовите и делата.


Да’ијо, не потценувај и не омаловажувај други,затоашто роа може да биде себеб и тебе да почнат да те омаловажуваат и луѓето да се оддалечат од тебе!


О да’ијо биди праведен- и на секој дајму го неговото право!Не дозволувај малите грешки на одредени особи да ги засенат на многу вредности кои одредена особа ги има.И не прави неправда спрема своите противници и не обвинувај ги за она што кај нив не постои


وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ


“О верници, бидете истрајни во тоа и, заради Аллах, сведочете праведно.И омразата кон еден народ нека не ве натера да бидете неправедни.Бидете праведни.Праведноста е боблиску до богобојазливоста.Плашете се од Аллах. Аллах, навистина, е Известен за она што го работите! (Ел-Ма’иде,8 ајет)

Не биди од оние кои гледаат само со едно око или око на злоба кое гледа само негативности.


О да’ијо, не биди од оние кои од луѓето бараат со нив да се сложуваат во секој па и најмалите нешта. Па кога некој ќе ти се спротистави а ти се одалечиш од таквиот и го сметаш помалку вреден.Тогаш и ако видиш грешен човек, немој да се подкреваш над него.Туку заблагодари му се на Аллах што те сочувал од она со што е тој во искушение.


О да’ијо, биди модел на добро, затоа што спрема тебе се точни многу очи!!!


О да’ијо, ние сме во потреба за оние кои осечаат болка за своите браќа муслимани.Кога ќе слушнат за некаква катастрофа која ги снашла на браќата муслимани тоа ги заболува, па иако муслиманите ти биле и несовесни.


О да’ијо, на нас ни требаат чии срца горат за состојбата на умметот и муслиманите, а не ни требаат на нас оние кои само ќе не вреѓаат, кудити и омаловажуваат.


Рекол Аллах, субаханеху ве те’ала:


مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ


Мухаммед е Аллахов пејгамбер.А оние кои се со него се строги кон неверниците,а милостиви еднисодруги. (Ел-Фетх, 29.ајет)

Автор на текстот: Умму Амина

Преведе:Ибн Кааб

Извор: STAZOMISLAMA

ahlu-sunnah.org

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот