Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Како да го зацврстиме иманот?


Возвишениот кажува:’’ А нив ги заменаја лоши, наследници кои го оставаат намазот и за ово дујналок тргнаа; тие сигурно лошо ќе поминат’’.(Мејрем 59) Денес скоро повеќето од нас се отргнаа од Аллах.Дујналукот ни се покажува во лажен сјај и не залажува сите нас.Неговиот сјај е минлив а неговата роба без квалитет.Насекаде ни се дава она што малку вреди а она што е насекаде се наоѓа не може да биде вредно Тоа е можно да се види само со исламскиот нур, а тој нур (светлина) се помалку ја има.Дуњалукот ти дава вечност а никој на него не останал вечно.Ние тоа го губиме од око.Забораваме како е краток и минлив, и како утре ќе легнеме в гроб.Тогаш сигурно, ќе биде како онај што спиел па се разбудил, ќе сватиме што е вредно и што е безвредно...

Сето тоа нам ни се понудува да не ни останува ни миг слободно време за иманската награда.Душата пати за својот дом и храна која нејзе и треба.Ако и најмалку време ни преостане, за тоа ќе се погрижи жената, децата, пријателите и друштвото.На жената и треба нова облека, шминки и мебел, на детето нов компјутер,Мп3 или Мп4и џепарлок.Ако ни преостане време ќе го потрошиме на забава, веселба,серии, интернет и друго.А сето тоа е ставено во служба на шејтанот.И како да не го троши во такви околности овај малку иман што остана.Дали нешто преостана од времето,трудот,разумот, имотот верата и моралот?
И така нашиот живот поминува, брзо и неприметно, ние тонеме...Како утре ќе му одговориме на нашиот Створител дека само за него немавме време?!



Како да го зајакнеме иманот?

За јакнење на иманот ни треба јака војља, одлучност,стрпливост и упорност... А иманот ни треба онолку бараем колку што ни треба да го трошиме.Колку нашиот иман слабеј само заради еден поглед низ прозор кои го гледаме на улица,телевизија,или некое друго место?! Како што постои место на кое се произведува електричната енергија, така постојат места каде што се гради, јакњеј иманот..Постот,хаџ, намаз;фарзови и нафиле,правење добри дела и одвраќање од зло,учење Кур’ан, потсетува на смрт, повикување кон Аллах,го јакнува иманот.


Ве повикувам Вас да се упатиме кон еден проект, можеби најважен во животот.Дујњалукот е еден саат, да го поминеме во ибадет.Речиси самиот себеси; Во преостанатиот дел од нашиот живот, кои нема долго да потрае, пред себе да си поставиме 8 задачи.’’Времето на тие задачи е познато како што е позната и наградата.Ако ги извршуваш искрајно;твоите гревови ќе бидат опростени, довите ќе ти се примат, грижите ќе ти бидат остранети, потребите задоволени, нема да осиромашиш а во гробот ќе бидеш поштеден од казната.За сето тоа не ти треба повеќе од 60 минути.Еден од 24 сатии подели за Аллах така твојот иман ќе расте и ќе ја осетиш благоста во срцето. Нема да помине месец, а ти иншАллах ќе осетиш сладоста во тие ибадети, па ќе ти се понуди цело богаство од овај свет и нема да откажеш, од тој проект ќе ја осетиш радоста и задоволството што си врзан за Аллах.


Аллахов роб на кој му треба милоста од Милостивиот

Осум задачи:


1)Задача:12 рекјата суннет;2 сабахски,4+2 пладневен, 2 акшамски и 2 јација после фарз. *Корист: Дворец во Џеннетот
*Доказ: Зборовите на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем,,Кој во ден клања 12 рекјата нафиле,Аллах ќе му изгради куќа во Џеннетот!(Муслим)


2) Задача: 2 рекјата ноќен намаз *Корист: Опростување на гревот и примање дова *Доказ: Зборовите на Пратеникот,саллАлаху алејхи ве селлем:,,Возвишениот Аллах секоја ноќ во последната третина слегува на дујњалучкото небо и прашува:,, Кој во довата ме повикува, да му ја слушнам?!Кој од мене бара опрост, да му опростам?’’(Бухари)


3)Задача: 2,4,или 8 рекјата Салатул Духа; *Корист:За секој зглоб од своето тело си дал садака. *Доказ:Зборовите на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем:,,За секој дел од телото сте должни секој ден да делите садака.Секако ’елхамдулиллах’и е садака, секое ’ла илахе иллеллах’ е садака, секој ’текбир’ е садака секое помислено дело е садака и секако забранувањето на гревовите е садака.А сето тоа може да замени два рекјата Духа намаз.’’


4)Задача: Учење суре ел -Мулк-тебареке *Корист: Ќе бидеш спасен од кабурскиот азаб. *Доказ:Зборовите на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем:,,Во Кур’анот има суре со 30 ајети.За човек кои се зазема се додека не му биде опростено.Тоа е сура ’Тебарекеллези би једихи-л-мулик’’.(Тирмизи)


5)Задача: Учење 100 пати (Ла илахе вахдеху ла шерике лех.Леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве хуве ’ала кулли шеј’ин кадир) *Корист: Награда како да си ослободил 10 робови,100 запишани добри дела, 100 опростени гревови, и заштита од шејтанот. *Доказ: Веродостоен хадис који го бележи (Муслим)


6)Задача: Учење 100 салават
*Аллах ќе те благослови и нема да бидеш најголем шкржавец *Доказа: Зборовите на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем:,,Кој на мене ќе донесе салават,Аллах за него ќе донеси 10 салавата’’!(Муслим) Шкржавец е онај во чие присуство јас се споменувам а тој за мене не донесе салават’’(Тирмизи)


7)Задача: Учење 100 пати на зборовите (Субханаллхе-л-’азим,ве би хамдихи) *Корист:Ќе ти бидат засадени 100 палми во џеннетот *Доказ:Зборовите на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем:,, Субханаллахе-л-’азим, ве би хамдихи’’ ќе му биде засадена палма во џеннетот’(Тирмизи)


8.Задача: Учење 100 пати на зборовите ( Естафируллах) или ако знеш ’Сејјду-л-истигфар’ *Корист: Аллах ќе ти ги реши проблемите и ќе ти ја зголеми нафаката. *Доказ: Зборовите на Пратеникот,саллАллаху алејхи ве селлем рекол: ,,Кој ќе побара многу истигфар (опрост) Аллах за секоја тешкотија ќе му најде излез.Ќе ја реши секоја негова грижа и ќе му даде нафака од каде што не се надева’’!(Муслим)


Ја Рабби, поможини овие задачи правилно да ги вршиме и зацврстиго нашиот иман...






[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка




barakaAllahu feeki ukhty. - Allah da te nagradi za tvojot Trud i za site tvoj Tekstovi. amin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот