Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Вера, то е живот on Саб 07 Апр 2012, 10:26 pm

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Вера, то е живот


Најголем проблем на несреќните е тој што тие го пропуштиле богаството на иманот и богаството на цврстиот иман (верувањето).Тој засекогаш живее во тешкотија, немир, бес и понижувања.’’А онај кој ќе сврти глава од Книгата Моја, тој со тежок живот ќе живее и на Судниот ден слеп ќе го оживеам’’ .(Та-Ха,124).Само верувањето во Аллах,Господар на световите, ја прави душата среќна, ја чисти, развеселува ги брише грижите тагата и немирот.Животот има добар вкус само со верата.

За безбожниците и неверниците единствен спас од макотрпниот и тежок живот преставува и самоубиството.Каков ли е животот без вера. Какво ли страшно вечно проклество ги чека оние на Земјата кои ќе скршнат од Аллаховиот пат...’’ и да срцата нивни и очите нивни нема да ги запечатиме, и дека нема да веруваме како и тие пред нас што не веруваа, и дека нема да ги оставиме во заблуда нивна да лутаат збунети!’’(Ел-Ен’ам,110)

Навистина дојде времето луѓето вистински да се уверат дека нема Бог освен Аллах.Имено, толку искуство стекнавме, толку векови поминаа минато кое ни зборува дека неверувањето е лага, идолотаријата проколната, а Пратениците вистината ја кажуваа, и конечно, Аллах е вистина, Владател на све. Само Тој заслужува благодарност и само Тој све може.

Само со иманот ќе бидеш среќен и спокоен дали си јак или немоќен или да е топло или ладно.

’’ Оние кои правеле добро, било дали е маж или жена, а е верник,Ние ќе му подариме да иживее убав живот,и навистина ќе ги наградиме со подобра награда од онаа што заслужиле.’’(Ен-Нахил,97)

Под изразот ’’убав живот’’кои се споменуваат во наведениот ајет се мисли на спокој на душата кои чекаат да се сретнат со Господарот, на постојаната нивна љубов спрема Создателот, чистината на нивното битие од зло и опасност, нивната смиреност во тешки ситуации, помирување со судбината и задоволството нивно бидејќи тие се задоволни Аллах да им биде Господар, исламот вера , а Пратеникот Пејгамбер Мухаммед, саллАллаху ’алејхи ве селлем.


Izvor: Muslimanka.net


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот