Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
ЗБОРОВИ кои ПРАТЕНИКОТ, саллАллаху алејхи ве селем
не сакал да се изговараат


Од тие зборови се зборовите: злобна ми е душата или осеќам зло.Него би требало да се рече: душата моја е добронамерна и искрајна.

Не треба да се вели за грозјето винова лоза .Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, не сакал да се вели ’’Луѓето се упропастени ’’:,,Кој тоа ќе го рече тој е најупропастен од нив.,,Или може да се рече: расипани се луѓето, расипано е времето.

Забренето е да се вели :’’Што Аллах сака и тој и тој сака.’’ Треба да се рече:’’Што Аллах сака сакај и ти’’, па рекол зар ме изравнивте со Аллах? Речи:,, Што самиот Аллах сака.’’

Исто значење има и кога ќе се речи:’’ Да небеше Аллах и тој и тој тоа би било то.Ова е дури погрдно од горе наведеното. Исто е и да се рече:’’ Јасум препуштен на Аллах и на тој и тој.’’ Или ’’Барам заштита од Аллах и тој и тој.Јас сметам на Аллах и на тој и тој.Јас се потпирам на Аллах и на тој и тој’’, тоа е исто како да тоа го направил тој и тој равен на Аллах.


Или :’’Дождот ни донесе излегување на звездите’’, треба да се рече:’’Ни падна дожд тоа е Аллахова благодет и Негова милост.’’

Исто така забрането е заколнување со нешто друго освен во Аллах.Потврдено е дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем,рекол :’’Кој ќе се заколме со нешто друго освен Аллах направил ширк.

Исто така не е дозволено во заклетвите да се рече ’’ Ќе бидам Евреин, христијанин или неверник ако не сторам то и то.


Исто така, му било одвратно за муслиманот да речиш неверник.


Забранил и за владател да се рече: ’’Владател над владателите’’, а аналогно на тоа е и судија над судиите.

Исто така забранил за сопственикот да му рече на својот слуга и слугинка: мој роб или робинка, и слугата му вели на сопственикот мој господару. Сопственикот треба да рече : мое момче и девојка, а слугата треба да рече :
господине или госпоѓо.

Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, забранил да се пцује(кара) кога ветерот силно дува.Наредил тоа да се бара од Аллах неговото добро и добрато кое тој за тоа е пратен, а да се влијаее од Аллах од неговото зло.

Забранил да се пцује и треската која го зафаќа човекот и рекол:’’Таа ги отстранува човековите гревови исто како нешто од повеќе од старо железо.’’
Забранил и да се пцуе и петелот. Потврдено е дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:’’Немојте да пцуете петли, бидејќи тој ве разбудува за намаз.’’

Забрането е да се фалиме и да се издигаме како што тоа го правеле мушриците да се изразува соочуство на нивен начин, како повикување на племиња, фанатизам спрема племето и потеклото.Во тоа спаѓа и фанатизмот спрема убедувањата, правците, шејховите, преферирања на основ на слободните наоди и фанатизам меѓу нив, повикување да се следат, здружување и раздружување на основата припадност како и класификовање на луѓе врз основ на тие мерила.Сето тоа се џахилијетски обичаи.Забранил да се опцује муслиман.Да двајца шепотат во присуство на трето лице


Забранил исто така жената да ја опцује убавината на другата жена на сопругот.

Забранил во довата да се каже:’’( Аллах) опростими ако сакаш, или смилувајсе ако сакаш’’
Презирал и луѓето многу да се заколнуваат.Не сакал никој да се моли со Аллаховото лице. Не сакал и Медина да се нарече Јесриб.’’ Исто така забранил човекот да се запрашува зошто ја удрил својата жена, освен за тоа ако има потреба. Презирал исто така да се вели:’’ Постев цел месец рамазан,’’или клајњав цела ноќ.

Од наведените зборови за начинот на изразување е и тој начин одредените работи да се спомнувват во своја основа, а треба да се спомнуваат во преносна форма. Во тие изрази се вбројува : Аллах да ти го продолжи животот,Аллах да ги продолжи твоите денови и биди жив илјада години и така натаму.Ист е случајот и за победата и губењето пример ’’ изгубев толку и толку’’ или да рече ’’ Поделив на овој дујналук многу имање.’’

Ист е случајот и за прашањето за Кур’нските хадиси и аргументи да се рече дека тоа се јазични форми и метафори.Овој поим остранува поштовање на луѓето спрема нив и срцата нивни. Исто така забранил човекот да зборува за својот интимен живот со својата сопруга и се што се случувало меѓу него и неговата жена.

Еден од изразите кои го презирал бил и мислите вака било или така.

Треба највеќе да се внимава на зборовите ’’јас’’ и’’ јас имам’’ и ’’ кај мене’’, бидејќи тие три зборови се на Иблисот со кој бил искушан.

Треба да се рече:’’ Јас сум грешен роб , роб кој греши и бара опрост, јас сум онај кој ги признавам своите гревови.

’’ Опростими за она што ќе го направам навистина и во шала, опростими она што ќе го направам намерно или ненамерно бидејќи сето тоа кај мене е присутно’’.


преземено-Извор:Заду-л-ме’ад______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот