Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 18 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 18 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 selam alejkum brajka muslimani on Пет 06 Апр 2012, 8:15 pm

ercan


Нови член
Нови член
dali e dozvoleno bektashite da pijat alohohol?

2 Re: selam alejkum brajka muslimani on Пет 06 Апр 2012, 10:59 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ercan напиша:dali e dozvoleno bektashite da pijat alohohol?

Kakvo e sega ova prasanje?
Kako prvo bektesiite ne se muslimani.
Kako vtoro alkoholot ima osta zabrana, taka da koga bi imalo serijatska drzava i nemuslimanite ne bi smeele javno da konzumiraat alkohol.

3 Re: selam alejkum brajka muslimani on Пет 06 Апр 2012, 11:34 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ercan напиша:dali e dozvoleno bektashite da pijat alohohol?

Како прво - добре ни дојде на ахлу-суннах форум.

Тотално се согласувам со братот Келиметул-Хакк.

А за муслимани, секако е дека забрането. Дури поддршка на тие, што пијат алкохол во друштво, е харам. Погледни тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: selam alejkum brajka muslimani on Саб 07 Апр 2012, 5:26 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Селам алејкум ве рахметуллахи ве берекатуху!
Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!

Бекташиите веруваат во тројството Аллах- Али-Мухаммед, нивниот центар е Албанија,каде што беа пред комунизмот бараа сметки за 10% од населението, ги има и во Косово.

Тие се држат во истиот редослед како и дванаесет имами и Шитите “дванаесеттерци“, а проповедуваат еднаквост на сите религии( како што е суфијскиот шејх Ибну Араби).

Ритуалот на примање нови членови вклучуваат пиење вино со леб и сирење,се исповедуваат и вршење на верски должности се сметаат за лицемери.А посебна церемонија беше посветена на суфистите Haladžu на кој му ја отсекоа главата поради кривоверство.Денес е покровител на Бекташиите во Албанија, се разбира Иран, кои не ги заборави своите роднини по вера,дали се работи за Бекташиите во Албанија или Нусајриите во Сирија или Исмаилјама во Јемен или пак дервишите на секаде во светот.Интересно е како Бекташиите го избраа Албанија за свој центар.Првиот човек кој ги вовел европските закони и обичаи во Османлиската држава во 19 век, Мидхат-паша, кој бил Бекташија.По доаѓањето на “младотурка“ Бекташиите направиле хиџра од Турска во Албанија.Во Албанија, на верските поделби во врска со племенски.Gege се муслимани или католици,и Тоска се или муслимани или православни или Бекташии.

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Од Книгата “Големиот Шејтан“

Преведе: Ибн Кааб

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

5 Re: selam alejkum brajka muslimani on Саб 07 Апр 2012, 6:35 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ercan напиша:dali e dozvoleno bektashite da pijat alohohol?

Алејкум Селам ,и добре ни дојде ,,

Имаш кратко излагање од твоја страна ,па во претходните постови брачата вече ти одговориле на твоето прашање..

Но за кратко прашање следува краток одговор..

,,За неверниците се е дозволенооо....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот