Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Пејгамбер алејхисселам рекол:“Обврска на жената спрема мажот е, било тој да биде неправеден (зулумќар):Да му се допушти да му се подаде макар да биде и на самар , да не пости ни еден ден без негова дозвола,освен денови во кој е пропишан фардом(рамазан), а ако пости ќе биде грешна и постот нема да и биде приман кај Аллаха,џелле шануху,од куќата на својот сопруг да не дава ништо освен со негова дозвола, а ако тоа го направи грешна е, мада тој ќе има награда, да не излегува од дома освен со негова дозвола, во спротивно Аллах џ.ш. ја проколнува заедно со мелеките, се додека не се покае, или додека не се врати дома.“

Жената би требало да се придржува на следниве обврски, адаби и прописи:

- Да биде покорна на својот маж во се што не е грев и што може без големи потешкотии да стори.Би требала да пази на неговите осеќања и настојува да го направи задоволен кога е присутен или отсутен.

Ахмед бележи хадис:“ Кога жена ги клања сите петт намази, пости месец рамазан, да биде морална и да се покори на човекот; ќе и биде кажано: Влези во Џеннет низ било која Џеннетска врата сакаш.“

Тирмизи бележи предавање:“На некого Да сум наредил да прави сеџде на другиот, би наредил жена да прави сеџде на мажот поради правата кои тој ги има над нејзе.“

- Да пази на мажевата чест и слика, на неговиот имот, децата и останатото власништво.

Бухари и Муслим бележат предавање:“ Жена е овчар кој бдее на куќата и децата од својот маж.“

- Да се држи за куќата на својот маж и да не излегува од неа освен со мажевото задоволство и дозвола.

- Да пази на својот поглед,

- Да се држи на прописите за облекување и покривање своите украси да не ги покажува на никој освен на својот маж или близок роднина (махрем),

- Да намали глас и да пази што ќе изговоре, да ги пази родителите на мажот и роднините како што и пази и тој, затоа не може да направи добро на човек, ако не прави и на неговите родители,

- Да се занимава со домашна работа и го служи на мажот. Познато е дека Фатима, една од највредните жени на дуњалуков, Ќерка на највреден инсан (народ) на Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем, имала плускавци од домашните работи.

- Да патува со својот маж,ако порано не предизвикала да остане на своето место.

- Во секоја ситуација да се подаде на мажот, ако тоа се посакува од неа- освен ако постои шеријатска прачка за тоа- и тоа да биде на најубав можен начин, без искажување мржоволје, непријатности и сл.

Бележат Бухари и Муслим предавање:“Кога човек ќе ја повика на жената во кревет па го одбие, и тој преноќи лут на неа,мелеките ја проколнуваат се до зори.“

Тирмизи бележи предавање:“ Кога човек ќе ја повика својата жена поради сексуални потреби и желби, нека му одговори,па макар и кај фурната да биде (припремајќи јадење).“

- Да побара дозвола кога сака да пости доброволен пост,ако мажот е присуден дома, а ако мажот се врати од пат, треба да го прекине доброволниот пост, освен ако и дозволи да продолжи.

Тирмизи бележи предавање:“Ако умре некоја жена, а мажот биде задоволен со неа,ќе влезе во Џеннет.“

Тирмизи бележи предавање:“Не се слулува жена на дуњалуков нападне и kinji muza, а да хурија која ќе му биде ахиретска жена, не рече:’Не маќи го,Аллах те убил!Тој е кај тебе накратко,само што не те оставил и дојде кај нас.’“

- Жена не би требало да зема било нешто, што спреќава трудност, без дозвола на својот маж.

- Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем,ни укажал на фактот да жената може да биде на мажот предизвикувач на Џеннетски спас или Џехеннемски оган; во зависност од нејзините постапки и морал, и покрај нејзините формални богобојазности, намазот, постот, хаџот, делењето зекат итн.

- Сопругата би требала да биде заблагодарна на својот маж на она што го прави од обврска, поклони и сл.,затоа,Аллах, аззе ве џелле, не гледа на онаа која е не заблагодарна на својот маж.Несаија бележи предавање:“Возвишениот Аллах не гледа во жена која е незаблагодарна на својот маж, а не може без него.“

-Шехидите имаат посебни награди за својата жртва на Аллаховиот пат. Жените го постигнуваат тој степен како што Пејгамбер,саллАллаху алејхи ве селлем рекол:“...покорност на мажот и признавање на неговите права, меѓутоа, малкумина се такви помеѓу нас кои тоа го прават.“

Извор: stazomislama

Преведе: Ибн Кабб

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот