Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ДОЛЖНОСТА НА РОДИТЕЛИТЕ СПРЕМА СВОИТЕ ЧЕРКИ
Благодарноста единствено му припаѓа само на Аллах субханеху ве те ала, Господарот на сите светови, Владарот на Судниот ден, Опростувачот, Милосливиот, Семилосниот, Живиот, Моќниот, Семоќниот ...., Нека салават, селам, мир и спас, на последниот Аллахов Пратеник Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, на Неговата чесна Фамилија, на Неговите ценети асхаби и на сите оне кој го следат патот и суннетот на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем до секое добро, до Судниот ден. Најдобар говор е единствено говорот на Аллах субханеху ве те ала, кој го имаме достапен во Куранот. Најдобар патоказ е патоказот на Аллаховиот Пратеник, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

Оваа тема, сакам да ја насочам единствено за нашите родители, како треба да се однесуваат и како треба да се грижат за своите деца, а иншАллах со Аллаха дозвола, сакам да се насочам повеќе за девојките кој се препишуваат на Ислам. А иншАллах со Аллахова дозвола во друга прилика ке зборуваме и за машките деца кој се препишуваат во Ислам.

Родителот е должен своето дете да го учи за Аллаховата вера, за прописите кој што се пропишани за Исламот, однесувањето кое што треба да го прави детето во неговиот живот. Драги браќа и ценети сестри, родителот вложува се што може да му даде на своето дете, прави куќи, се труди секогаш неговото дете да биде нахрането, облеќено, образовано. Но колку родителот се труди неговото дете неговата ќерка да биде вистинска Аллахова робинка, колку се труди да ја поучи и укаже, како треба да се однесува по прописите на Исламот. Колку само родителот вложува да ја задоволи својата ќерка за овосветските потреби, а колку инвестира да ја снабид со укажување на вистината? На секој родител детето е најголемото богатство во неговиот живот, па нека родителот го искористи оваа богатство за да го стекне Аллаховото задоволство.


Драги браќа и ценети сестри, денес живееме во такво време што младите девојки ги емитираат на неприпадничките на Исламот, т.с. младите девојки кој се родени и пораснати во едно Исламско семејство, денес ги зедоа обичаите на однесување, на западните неисламски земји, на припадниците на другите религии.

Драги мој Татко и моја ценета Мајко, како го воспитуваш твоето дете? Зашто му дозволуваш да прави работи кој што не му деликуваат на Исламот? Зашто дозволуваш да твојата ќерка се уништи на овој свет и на Ахирет? Зашто твојата черка ја пушташ, незаштитена, отворена во едно стадо кое е полно со волци?

Драга моја Мајко и мој Татко, ти како родител на твоето дете, ти си оној кој за своето дете си неговиот Џеннет или неговиот Џехеннем!!!


Некој човек еднаш го прашал на Аллаховиот Пратеник, Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем: Какви права имаат родителите спрема децата?“ Тој одговорил: Тие се твој Џеннет и твој Џехенем“ (пренесува Ибн Маџе).

О родители на своето дете, укажувај на своето дете онака како што ти е наредено од Аллах, субханеху ве те ала, укажувај на патоказот кој го даваше Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем. Ти си тој кој што своето дете можеш да го направиш Жител на Џеннет или Џехеннем. Па кога знаеш дека си ти кој можеш да му укажеш на своето дете како да се однесува за да го стекне Аллаховото задоволство, немој да чекаш уште времето заминува, може да биде касно. Укажувај му на своето дете како може да се приближи кон Џеннетот, а како може да се одалечи од Џехеннемот.Во денешно време, гледаме многу млади девојки кој што ги имитираат, немуслиманите во невните понашања, облекување, носија, начин на живеење. Кадеси о родителу, на твоето дете, да го забранеш ова дело кое го прави твојата ќерка, освететесе и забранете ги делата кој што не му припаѓаат на Исламот.

Се пренесува од Ибн Омер дека, Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем рекол: „Кој што го емитира на еден народ, истиот е припадник на истиот. (Сахих: Ахмед бр: 5114 и Ебу Давуд бр: 4031)“

О родителе, на твоето дете, зарем сакаш твоето дете да го одведеш во погрешна насока, зарем сакаш твоето дете да го препишеш на друг народ кој не е припадник на Аллаховата вера, зарем сакаш Аллах субханеху ве те ала, на твоето дете да биде љут и да го казне? Размисли о родителу, на твоето дете, како го воспитуваш твоето дете.

О млада девојко што ќе му одговориш на твојот Господар кога ќе те праша:

- Зошто не го прифати Мојот говор?

- Зошто се соблекуваше пред недозволени луѓе?

- Зошто не ги послуша твоите родители кога те подучуваа?

- Зошто ги славеше неисламските празници со твојте другари немуслимани?

- Зошто не клањаше намаз?...

Аллах субханеху ве те ала, во Куранот вели:

„Тие што ќе му се спротистават на Пратеникот, откако јасно ќе му се покаже Вистинскиот пат, и го следат патот кој не е патот на верниците, ќе го пуштиме да прави што наумил, и во џехеннемот ќе го фрлиме, а тоа е ужасно живеалиште! “ (Ен-Ниса: 115)

О млада девојко, која ги следиш немуслиманските девојки, која излегуваш непрописно облечена во околина полна со волци, зашто не го прифаќаш Аллаховиот говор? Непослушните на Аллах и Неговиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, во Џехеннем ќе бидат фрлени, а навистина тоа е ужасно живеалиште. О млада непослушна девојко, ставија твојата рака неколку секунди приближно блиску до оган, и види колку можеш да издржиш. Знај Џехеннемскиот оган навистина е уште пожесток.

Исто така Аллах субханеху ве те ала во Куранот вели:

„Ни евреите, ни христијаните, нема да бидат задоволни од тебе се додека не ја следиш нивната вера: Кажи: „Само Аллаховиот пат е Вистински пат!“ А кога би ги следел желбите нивни, покрај знаењето кој си го добил, никој не би можел да те заштити од Аллах, ниту да ти помогне “ (Ел-Бекара:120)

О малда девојко, зашто секогаш си ти таа која ги задоволуваш немуслиманите, зашто ги правиш немуслиманите да бидат задоволни од тебе за твоето однесување и за твоето непослушување на Аллах субханеху ве те ала. Навистина знаењето млада девојко, ти го доби и ти беше укажано, знај дека никој нема да може да те заштити и помогне од Аллах. Знај дека си го задоволила на шејтанот ланетуллах, и си еден од припадниците на шејтан ланетуллах.

О млада девојо, види и дознај што ти наредува Аллах субханеху ве те ала, како да бидеш прписно облечена, па дознај дали си послушна на Господарот твој?

Аллах субханеху ве те ла, во Куранот вели:

„О сиинови Адемови, ви дадовме облека која ќе ги покрива срамните места ваши, а и раскошни костуми, но облеката на богобојазноста е најдобрата. Тоа се некои Аллахови докази за тие да се опоменат.“ (Ел-Араф: 26)

Покривањето на срамните места е од возвишените адаби на оваа вера. Затоа на мажите и жените им е забрането, да гледаат едни на други, во срамните места, поради тоа што може да доведе до големи непријатности. Срамното место кај мажите кое треба да биде покриено и во кое не смее никој да погледне, освен неговата жена, е од папокот до колената. Додека жената треба целосно да биде покриена. Жената може пред блиската роднина да ги искажува оние места кои вообичаено се искажуваат. Како на пример: лице, раце, коса. О млада девојо, зарем не гледаш каква наредба имаш од Аллах субханеху ве те ала, па зашто се спротиставуваш на Аллаховиот говор? Зарем не се достапни одредените облеки за тебе за да ги покриеш срамните места. Но ти и од таа непрописна и неисламска облека уште повеќе ги извадуваш твоите страмни места, плашисе од Аллах, навистина Аллах е жесток казнуваќ.

Исто така Аллах субханеху ве те ала во Куранот вели:

„И кажиим на верничките да ги соборат погледите свои нека ги чуваат срамните места свои освен она што се гледа и нека не ги покажуваат превезите свои нека бидат спуштени на градите свои. Убавините свои нека не ги покажуваат на други осфен пред мажите свои и синовите свои, или пред бабовците од мажите свои, или пред браќата свои или пред синовите од браќата свои или пред синовите од сестрите свои или пред пријателките свои или пред роднините свои или пред оние кои немаат желба за жени или пред деца кои незнаат за срамните места на жените, и нека удираат со нозите свои за да се слушне накитот што го кријат и сите заедно покајтесе о ВЕРНИЦИ за да бидете спасени. “(Ен-Нур: 31)

О млада девојо, размисли и постудирај го овој Курански ајет, Аллахов говор, и види се самата себеси дали си послушна на Аллах субханеху ве те ла.

На Крај го молам на Аллах субханеху ве те ла, да не упати на вистинскиот пат, да не направи послушни и вистински Аллахови робови. Амин!!!

Припермил:
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот