Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Суннет при носење на прстен on Вто 27 Мар 2012, 2:58 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Алија р.а , вели: Пратеникот с.а.в.с, ми забрана да носам прстен на овој прст- покажувајчи на средниот прст и показалец (Сахиху Муслим бр. 2095)

Имам ел-Невеви рхм вели: Муслиманите се согласни на тоа дека на мажот суннет му е да носи прстен на малиот прст (хинсар), а што се однесува на жената - за не е дозволено да носи прстен на секој еден прст. Вели дека мудрост е носење прстен на малиот прст затоа што прстенот негов е одалечен од она што е Преземено од рака,и не им пречи на работата во рака, што не е ист случај со другите прсти.

На мажот мекрух му е да носи прстен на стредниот прст и на показалец во согласност со овој хадис, а во прашање е "мекрух тензих". Што се однесува за левата или десната рака имаме сахих хадиси кои нас ни говораат за дозвулување за носење на прстен и на едната и на другата рака... така да Фикх-Учењаците, се согласуваат на тоа дека е дозволено да се носи прстени и на десната и на левата рака, и да ниту една рака не е мекрух за носење на прстен.

Тие се разединуваат само во тоа во која рака подобро да се носи прстенот. Еден број на селефии (Првите три генерации како што беа асхабите , табиините и ткн.) ги носеле прстените на десната рака, додека други број на селефи ги носеле прстените на левата рака.

Имам малик ја сметал поубава левата рака за носење на прстен, додека десната рака не му се допаѓала. Во нашиот месхеб постојат две мислења, исправно е тоа дека десната рака е повредна, бидејчи украсот на прстенот на десната рака е чесна и повеќе важни декорации и почесна одтколку левата рака. (Погледни: Шерхул-Невеви ' ала Муслим 14/71)


Припремал: Sead ef. Jasavić професор по Фикх

Обрботка: Ahlu-Sunnah

 


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот