Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Опишување на гусул on Пон 26 Мар 2012, 10:04 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Прашање:
Моево прашање е едноставно. Сакам да знам, која е нај лесната форма за обавување гусул – со сите фарзофски и сунетски прописи. Ве молам да ми го опишите начинот.

Одговор:
Сета благодарнсот му припаѓа на Аллах, субаханаху ве теала.

Ова е краток опис за зобавување гузул:

На прво место, треба муслиманот (муслиманката) да има ниет – после тоа да го исчисти интимниот дел. После тоа треба да обави абдест (арапски: вудух), исто, како што обавува абдест пред намазот – после тоа треба на десната страна од телото да тури вода – па потоа на левата. Понатака треба да тури вода над главата – за да се извлажи целото тело.

Исто така се спомнува во сунетот, дека перењето на нозете треба на крај да биде. Се пренесува од Аиша (радијАллаху Анха), дека Пејгамберот , кога земал гузул, нај прво ги мијел неговите раце па после тоа, со левата рака, интимниот дел. После тоа обавувал абдест, исто, како пред неговиот () намаз. После тоа земал вода во раката, и заминувал со неговите прсти низ корените од неговата коса – потрушувал воедно три полни раце за неговата глава. Понатака продолжувал да турува вода низ целосното тело и да гу мије неговите нозе.„ [хадис во сахих од муслим број 479]
Во забелешката од бухари пишува, дека тој на крај се свртувал и ги миел неговите нозе.

А Аллах се нај добро знае!

Шеих Мухаммад Салих ал-Мунаџид
Извор: Islam-QA.com (Frage Nr. 415)

Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад [[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот