Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Прашање:
Пејгамберот рече, дека довата на некој, кој што прави харам - како забрането јадење или забранета облека - нема да се одговори. Дали е вистина, дека довата на грешникот нема да се одговори?

Одговор:
Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала!

Одговорањето на дова од некој, кој што му се моли на Аллах, е принципиално индикат за неговата праведност и побожност - но тоа неје во секој случај така. Довата на грешникот може исто така да се одговори, според средството, тој да се привлечи кон верувањето или според некоја друга мудрост, која што е само кај Аллах. Аллах ја одговори шејтанската дова, кога тој рече:

„Боже мој, дај ми време до денот, на кој што ке се издигнуваат (оживат).„ - Тој рече: „Навистина – ти си еден тие, кои што ке го добиат тоа време.„ [ал-хиџир 15:36-37]

Одговорот Негов не беше чест за шејтанот, него поднижување – и време за множување на неговите гревови о во исто неговата казната – Аллах да не чува! Потврдено е, дека пејгамберот рекол: „Молењето (довата) на поднижениот ке биде одговорена, иако тој бил грешник – а гревовите му тежат на нему (на поднижениот – значи, за нив ке одговара).„ [пренесено од Ахмед – забележано во сахих ал-џами 3382]

Исто така незначи, ако некоја дова не се одговара, дека упатувачот на истата бил грешник. Имаат некои молитви, на кои што нашиот пејгамбер не добил одговор од Аллах субаханаху ве теала. Тој рече: „Го замолив на мојот Господар за три работи, од кои што две ми одговори.„ [забележано во сахих од муслим број 2890]

Пејгамберите и пратениците Аллахови (а.с.) не добиваа за сите дови одговор, според една многу важна причина – таја е - за да свати народот, дека никој нема контрола кон Аллах – него Тој ја има целосната контрола на сите работи.

Видите и шарх „ал-арбаин ли’л-Алламах ан-навави и китаб ал-ду’a od шеих мухаммад al-хамад.

Извор: Islam-QA.com (Прашање број 41114)

Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот