Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Летното сметање на времето (Daylight saving time, DST) во Македонија започна ноќеска 25 март 2012 по полноќ кога стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час односно наместо 2:00 часот, часовникот треба да покажува 3:00 часот.

Промена на часовникот од зимско во летно сметање на времето за прв пат е забележана во 1916 година и од тогаш па наваму постојано се практикува во седумдесетина земји ширум светот.

Зошто се прави тоа?

Менувањето на часовникот од зимско во летно сметање на времето се прави со главна цел да би се заштедило на енергија. Сончевата светлина ја имаме до доцна во денот, односно се пролонгира завршувањето на денот и почетокот на утрото (кое се смета со изгревање на сонцето). Точно е дека ќе добиеме еден час повеќе, сонцето ќе излезе и ќе зајде еден час покасно, но затоа пак, недела наутро ќе спиеме помалку, а по инерција и деновите што следуваат.

Дали ова влијае на нашето здравје?

Порано сметале дека ваквата промена на времето неможе посебно да влијае на нашето здравје, но денеска истражувањата го потврдуваат спротивното. Многу научници ширум светот, меѓу кои е и германскиот хронолог Тил Роненберг сметаат дека менувањето на часовникот е исклучително штетно за организамот и дека треба што поскоро да се прекине со оваа штетна навика.

Со ваквото менување на времето Tил Роненберг нагласува дека се мешаме во природниот ритам на времето и како што вели тој “овој колективен договор за започнување на работното време еден час покасно или порано носи непроценлива штета за организамот”. Оваа промена на времето е штетна навика која тој ја докажал преку бројни експерименти. Промената на времето не влијае само субјективно врз луѓето туку влијае и на нивната плодност. Роненберг се залага во наредните години, оваа како што вели тој штетна навика, да се прекине насекаде во светот.

Германскиот научник нагласува дека на биолошкиот часовник кој се наоѓа во секој човек и оној часовник кој го имаме во социјалната средина им се потребни неколку недели, а можеби и повеќе да се синхронизираат.

Дали би се сменило нешто доколку престанеме со менување на времето?

Многу земји во Европа и во светот престанаа со постојаното менување на часовникот. Информациите укажуваат дека најверојатно и Македонија ќе престане понатаму да го менува постојаното сметање на времето од зимско во летно и обратно, што би било многу добро. Сепак, дали тоа навистина ќе се случи останува да видиме.

Зошто би било добро да престане оваа практика на промена на времето?

Како што веќе рековме основната намена на промената на времето е да се заштеди енергија, значи по логика, во зима кога времето е ладно, имаме поголема потреба од енергија за греење, се стемнува порано луѓето си легнуваат порано и заштедува енергија. Ова теоретски звучи одлично, но размислете дали денеска во модерното време е така? Менувањето на зимско во летно сметање на времето и обратно станува се по банална работа, објаснуваат многу хронолози и истражувачи кои сметаат дека само го изложуваме здравјето на опасност а во пракса не добиваме ништо.

Извор: За Здравје

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот