Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Муслиманот прима упата и правила од Аллаховата Книга, суннетот и она што произлегув од овие два извори, како што е иџмаата (концензус на алимите), кијас (аналогија) и ткн., сетоа она како што тоа го сватиле асхабите на Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем, како личности со најчисти срца и насискрени души. Тоа е генерацијата која Аллах џ.ш ги одбрал да бидат друштво и помош на Неговиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем. Биле сведоци на Објавата, покренати од страна на Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем, свачале и работеле она што Аллах џ.ш бара. Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем не ги нарекувал победничка група и најдобра генерација на луѓе, и да секако секој кој не че го следи нивниот пат че биде казнет со оган.

Меѓутоа во суфизмот, вистината претставува она што потврдува откровение (кешф) Така велат: “Моето срце ми пренесува од мојот господар.

Газали пренесува од Ебу Језида ел-Бистамија дека рекол:

Ниту еден научник (Алим) оној кој памети од книгата, па кога че заборави она што го знаел таквиот ставува незналица. Учењак (Алим) е оној кој зема знаење од својот Господар во кое време сакаа тој, без памтење (меморија) и предавања.

Во биографијата на Мухаммед ел-магрибија се вели дека често говорел:

“Отидов пред Аллах испод Аршот и ми рече тоа и тоа, а јас Нему тоа и тоа.
(Погледни:“El-Ihja”, 3\24)


Кушери вели: Го слушнав на Мнсур ел-маграбија како вели: Го погледнал некој од нив Ел-Хидра, па го прашал: Да ли знаеш дека има некој кој е над тебе? Да одговорил, па рече: “Абдур-Резак ги пренесувал хадисите во медина и луѓето околу него го слушаа внимателно. А надвор од нив видов еден млад човек како ја држи главата помеѓу колената па му реков: Oва е Абдул-Резак кој ги пренесува хадисите од Аллаховиот Пратеник, па зошто не слушаш од него? Тогаш младичот му рече: Тој ги пренесува од мртвите, а јас не сум отсутен од Аллах. Потоа јас му реков: Ако си таков како што ти кажуваш, па кој сум тогаш јас? Потоа ја подигна главата и рече: “Ти си мој брат Ебу Аббас Ел-Хидр. Дали сте слушнале дека Аллах има робови кој јас не знам. "(Погледни:“Džamiul-keramat”, 1\163)

Газали додава: … да оној кој ги зема работите од Куранот и суннетот тој е несигурен и не му се знае неговата позиција.(Погледни:
“Er-Risale”, str. 166)


Овој говор се подразбира дека нека корист од знаењето од говорот на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, бидејчи тоа е сватливо за секој човек преку набљудување и изложеност. (Погледни:“El-Ihja”, 1\104)

Газали тоа го објавил , па вели: Има евлија чии нур (светлина) се објаснува, особено се сјаее, особено да стане независен за упатата на пратеникот.
(Погледни:“Deru’t-teradi”, 5\348)


Основата на ваквото мислење е Платновата теорија еманации кое знаењето став надворо од практичната причина во срцето на човекот, ако тоа се очисти од бездната. Суфиите веруваат во оваа филозофија и ставање на исламска облека без да се менува неговата суштина. Тие сметаат дека местото на практична причина Левхи Махфудх.

Сухраведи вели: ... Видејчи вистинскиот богобојазлив и вистински аскети во овој дуњалук, нејзината внатрешност е чиста, огледало на неговото срце е јасно, му дава нешто подеднакво Левхи-Махфудху на тој начин ја разбира суштината на Внатрешното знаење како мајка на знаењето и основите. "(Погледни:“Miškatul-Envar”, str. 170)

Кажува Газали за Ебу Турабу ен-Нахсебију: Беше изненаден од еден мурид, па му рече еден ден:Да ли го виде на Ебу-Језид! Мурид рече: Тешко тебе, што да правам со Ебу-Јазид, кога видов на Аллах ме прави независен од него. ". Па потоа Ебу-Тураб рече: Тешко да сте, претенциозен на Аллах! Да си го видел на Ебу-Језид еднаш би било корисно одколку да го видиш на Аллах седумнаесет пати! (Погледни:“Avariful-me’arif”, str. 56)

Многу од нив тврдат дека дирекно добиваат вести и упата од Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем, на јаве и во сон.
Ес-Сизили вели: Се колнам во Аллах, ако бев отсутен од Пратеникот колку што окото кога трепка не би се сметал за муслиман.(Погледни:“El-Ihja”, 4\356)

Ахмед Ел-Фаруки рекол: Ме одбра Аллаховиот пратеник дека че бидам еден од муџзтехидите и ја повлече својата мубарек-рака линија на упатсво , и потоа рече: Не сум напишал предходно ништо слично. (Погледни:“Tabekatuš-Ša’arani, 2\14)

Ет-Тидзани спомнува дека Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем, на јаве му наредил да учи Салават-Фатих кога бил во депресија. Го прашав за вредноста на тој салават, па прво ме информира дека таквиот салават е повече вреден од Куранот шест пати. Па не информира други пат дека еден таков салават е поголен од секој слава во космосот, секои дови, големи или мали, и од Куранот шест илјади пати. (Погледни:“Džamiul-keramat”, 335\1)

Многу од суфиите тврдат дека дирекно од Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем, добиваат форми, правила и др. Со тоа се смета дека верата не е потполна и дека шеријатот секогаш се дополнува, а Аллах џ.ш вели:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا

…Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера… (Ел Маида 3)

Ибн Ареби спомнува дека книгата “Фусусулхикем” му ја дадол Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, во сон, а во јаве(релноста) се применува она што Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем она што е наведено. (Погледни:“El-Hedijje el-hadije”, str. 104).

Поради ова непочитување на исламските учењаци, ниту даваат важност на нивните шеријатски решенија.

Ибн Ареби вели: Тие ги негираат некои хадиси, иако се веродостојни, а луѓето кои ги пренесуваат доверливи. Велат да го прашаат на Пратеникот а тој ги негира загрижените хадиси. Така говорат дека ги познаваат на слабите хадиси и не работата по нив без разлика како што се практикува од страна на превозниците и што риваетот е изправен, но во суштина кај нив не е така. (Погледни:“El-Fusus”, str. 47)

Од ова изјава се заклучува дека Бухари , Ахмед, Ел-Хаким и други залудно се уморуваат и го трошат големиот труд во работата за исламот. Тие можеле да имаат долго патување во барање на хадисите, како и отсуство од своето семејство, може да се притисне во темна ќелија и повторување со нив а Аллаховото име се додека не им се открија гајбот и не ја погледнат вистинска суштина.

Го молиме на Аллах џ.ш да не сочува од овие заблуди, од овие и било какви други неверства.Извор:
www.dzemat-sabah.com

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Na kratko receno Sufiite se so stav deka ne treba da se uci nego znaenjeto doaga samo kaj lugeto.Treba samo da si nekoj koj pominuva kaj nimi po rangovi.

Ova e sejtanska firka ili partija narecete ja kako sakate.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот