Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!

Според Исламското верување се случува со Аллаховото знаење, волја и моќ.Кога Тој рече “биди“ и тоа биднува, “не биди“ и не биднува.Нема ниту една сила и моќ која може да се спротистави на Аллаховата волја и моќ.

Аллах џ.ш, кој го створи на човекот, му го покажал добриот(хајр) и лошиот (шер) пат, му наредил да прави добро и одбегнување лошо,но не го приморал во правење добро или лошо. Му дал способност на одлучување и волја.Аллах му дава дозвола и од овој аспект доброто и лошото е до Аллах.Но, треба да се знае дека Аллах не е задоволен со лошото.Да се даде можност и слобода е едно,а да се биде задоволен со нешто лошо е сосема друго.

Поради тоа,од овој аспект чевекот(кадерот) самиот го одредува,т.е работата и вистинскиот пат,но,не треба да се заборави дека Аллах се опфаќа со своето универзално знаење, го знае минатото и иднината,што било и што ќе биде.

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

ibret

avatar
Активен член
Ibn Kaab напиша:

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!

Според Исламското верување се случува со Аллаховото знаење, волја и моќ.Кога Тој рече “биди“ и тоа биднува, “не биди“ и не биднува.Нема ниту една сила и моќ која може да се спротистави на Аллаховата волја и моќ.

Аллах џ.ш, кој го створи на човекот, му го покажал добриот(хајр) и лошиот (шер) пат, му наредил да прави добро и одбегнување лошо,но не го приморал во правење добро или лошо. Му дал способност на одлучување и волја.Аллах му дава дозвола и од овој аспект доброто и лошото е до Аллах.Но, треба да се знае дека Аллах не е задоволен со лошото.Да се даде можност и слобода е едно,а да се биде задоволен со нешто лошо е сосема друго.

Поради тоа,од овој аспект чевекот(кадерот) самиот го одредува,т.е работата и вистинскиот пат,но,не треба да се заборави дека Аллах се опфаќа со своето универзално знаење, го знае минатото и иднината,што било и што ќе биде.
Добро Би те прашал нешто односно:
Каде почнува а каде завршува човечката слободна волја??


______________________________________________

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Селам Алејкум брате

Да се верува во Када и Кадер значи да се верува дека Аллах џ.ш. ги воспоставил законите према кои во природата и општеството се се одвива.Еден од тие закони му овозможува на човекот да делува слободно и да ги развива своите активности.

Човечката воља е подложна на Аллаховата Воља која е неограничена и совршена.

Аллах џ.ш. се знае,што било,што бива и што ќе биде.Со своето совршено знаење Аллах џ.ш. знае се што ќе се случи во иднина.Човекот е ограничен со разни надворешни и внатрешни фактори.Тој може да посака се што ќе замисли,но не може да го реализира сето тоа.Неговата воља е делимична и ограничена (ирадеи џуз,ијје),што му дава право на слободен избор помеѓу доброто и злото,па логично е според неговиот избор да снесува одговорност за последиците од тој избор.

Често пати на исламот и муслиманите им се припишува фанатизам или слепо верување во судбината.Дека тоа не е така ќе пренесам дел од една дискусија од Книгата:Дијалог со пријателот неверник,од др. Мустафа Махмуд:

Твоите дела му се познати на Господ и се запишани во неговата книга, но со тоа не ти се со сила одредени. Тие се одредени само во неговото знаење...Станува збор за релативна, а не за апсолутна слобода, слобода на човекот на план на обврските...Никој нема избор во прашањата на создавањето,зошто Аллах џ.ш. е Оној кој создава што сака и бира што сака.Аллах џ.ш. нема да те повика на одговороност поради твојот изглед,ниту ќе те казни што Сонцето не го запре во неговата орбита...Меѓутоа,ти си слободен да ги скротиш своите страсти,да ја смириш својата лутина,да се спротиставиш самиот на себе,да ги отфрлиш лошите намери,а да ги продолжиш убавите особини.Ти можеш да бидеш дарежлив со својот имот,да ја зборуваш вистината,или невистината,да ја воздржиш својата рака од забранетото...На ова подрачје ние сме слободни,и само за она што е во неговите рамки ќе бидеме прашани и одговорни...Аллах џ.ш. ни дал слобода да се спротиставиме на Неговото задоволство на наша штета,но,никому не му дал слобода да се спротиставува на Неговата воља......

Значи,да резимираме со одговорот на познатиот исламски научник Ел-Газали кој рекол:”Човекот има слободна воља во она што го познава,а нема во она што не го познава”.

Аллах џ.ш. на човекот му дал способност и воља да одбере помеѓу вистинскиот пат и заблудата.

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Се надевам дека со ова ке ќе бидеш задоволен како и да е јас немав сеуште завршено со оваа тема но гледам дека ти избрза али то е то Wink

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллаху Феек!

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Na sekogo bi mu preporacal da vidi po knigite i dobro da s razmisli i pokusa da gi svati stvarive, tuka IBN KABB na eden mnogu ednostaven nacin ja objasna ovaa mesela, koja jas bi rekol da ne odime ponatamu bidejki na ovaa ´mesela mnogu sekti padnale i da ne koristime nas logicen i neosnovan stav okolu ovaa mesela.

Zatoa apeliram do site pred da se ima nekoja reakcija dobro razmislite kako i sto pisuvate.

Allahoviot kader e mnogu ednostavno za razbiranje samo so preteruvanje na prasanja moze da dojde od nesakani posledici.

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Од страна на братот Ибрет беше доста Филозофско прашање Crying or Very sad

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Ќе го замолам на братот Ибрет Во Името на Возвишениот Аллах џ.ш. ако може тој да ми даде одговор на ова прашање ?

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ibn Kaab напиша:Ќе го замолам на братот Ибрет Во Името на Возвишениот Аллах џ.ш. ако може тој да ми даде одговор на ова прашање ?

На кое прашање да ти одгвори,,не гледам конкретно поставено прашање од твоја страна .................... Но поради твојата најава дека не си завршил со темата убаво би било да продолжиш и после тоа следува нормално секој кој што смета дека треба да праша че прашаа..

Селам Алејкум....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

ibret

avatar
Активен член
Ќе ти одговорам просто и едноставно.
Слободната воља на човекот е во тоа да го одбере правиот или кривиот пат, да го одабери дозволеното или забранетото од Аллах џ.ш., без никаква филозофија.


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот