Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Совет од ahlu-sunnah.org Форум!!! on Сре 21 Мар 2012, 12:59 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Што ќе му одговориш на твојот Створител, кога ќе те праша:


  • Зашто славеше летник?


  • Зашто славеше ѓурѓевден?


  • Зашто славеше 1. Мај?


  • Зашто славеше нова година итк.?


Аллах субаханаху ве теала вели, со приближно значење, во куранот:

„Но кој што на пратеникот ке му се спротиве, од кога му бил јасен правиот пат, и тој избрал некој друг него тој на верниците, Ние ке му се свртиме, на тој што му се сврти нему и ке го оставиме во пеколот - колку лош е крајот!„ (4:115)

„Ни евреите ни христијаните ке бидат задоволни со тебе, се додека ги пратиш во нивното верување. Речи: Навистиа, Аллаховиот прави пат е вистинскиот прави пат. Но ако ги следиш нивните желби, после доаџање на правиот пат и од она знаење што го доби, тогаш нема кај Аллах да најдеш, ни Заштитник ни Помошник.„ (2:120)


Анас ибн Малик (радијалАллаху Анх) пренесува:

Кога стигна Аллаховиот пратеник во Медина, имаа тие (мединците) два дена, во кои што славеа. Аллаховиот Пратеник ги праша: „Какви се овие два дена?„ Тие му одговориа: „Обичај ни беше, пред исламското време, да ги славиме овие два дена.„ На тоа им рече Аллахопвиот пратеник : „Навистина, Аллах ви ги промени овие два дена со уште подобри дена - со Еид ул-Адха (курбан бајрам) и Еид ул-Фитир (Рамадан бајрам).„ [Пренесено со сахих (здрав) сенед од Абу-Давуд]

Се пренесува од ибн Умар, дека пејгамберот рекол:

„Кој што го имитира на некоја народ, е припадник на нив.„ [сахих хадис кај Ахмад број 5114 и Абу Давуд број 4031]

Тхабит ибн Аддахат пренесува:

„Еден човек сакаше на Аллаховиот пратеник да му ја подари бајата (да го акцептира како негов лидер - да го прими исламот) и според тоа да заколе една камила. Човекот отиде кај Мухаммад и му рече: „Ветив, дека ќе колам во бувана една камила.„ Мухаммад го праша: „Дали имаа икони на тоа место?„ Човекот одговори: „Не.„ Мухаммад го праша понатака: „Дали неверниците ги славеа нивните празници на тоа место?„ Човекот одговори: „Не.„ Мухаммад на тоа му рече: „Штом е така, напави го тоа што си ветил.„ [забележан хадис кај Абу Даву, Муслим и Бухари]

Објаснување: Според предходниот хадис се гледа, дека пејгамберот не би дозволил камилата на тоа место да се коли - ако на тоа место неверниците го славиле нивниот празник, затоа што со тоа би ги поддржал во нивните празници и не би покажал никаква одбивка - но јасно ни кажува, дека никогаш не би ги поддржувал ним!

И сега? Каква е состојбата кај нас?


Како прво ние им честитаме за нивните празници! Се согласува тоа со предходните докази? Но тоа е нај мала гранка од она што уште е полошо - ние се дружиме со нив, ги славиме нивните празници повеќе од нашите, исламските два празници!

Што ќе му одговориш на Аллах субаханаху ве теала, о читател на овој текст?

Земиго овој прекрасен совет од [You must be registered and logged in to see this link.] Навистина ке бидиме сведоци против тебе!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Совет од ahlu-sunnah.org Форум!!! on Сре 21 Мар 2012, 9:25 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ај за 1 мај и нова година знаев дека слават насекаде, и за Ѓурѓувден знаев дека славет во некои места, ама за Летник мислев дека само Октиси кај нас се славит. Аллахумустеан.

Аллах да не чуват од вакви пагански празнувања.

А од друга страна ништо не знајт за Ислам и очекуваат да ги сматраме за муслимани, а ако им нешто речеш ти си екстремен, хавариџ, вехабија, теквировец.

Валлахи за мене не се муслимани, а ако некој ваквите и сматрат за муслимани нека се праша како, и до каде стигнал тој со своето учење и убедување.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот