Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

ibret

avatar
Активен член
Келиметул-Хакк напиша:И тука имам едно прашање дали ако се учи заедничка дова после фарзот понекогаш е Бида'а или не?
И дали кога ќе се заврши со целокупниот намаз мислам со сунетот исто како што е кај нас македонија познато како што прават новотарите по Џамиите има некој веродостоен доказ или дали може понекогаш да се прави тоа неврзано за дотичниот намаз!!!!
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!


Брате Ибрет ке те замолам иншАллах отворај нови теми содветни за твојте прашања. БаракаАллах Феек!! ( )


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ibret напиша:
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???
Кратко и јасно не и не и не!!!!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???

Келиметул-Хакк напиша:
Кратко и јасно не и не и не!!!!!!

Еселамун Алејкум ве РахметулАллах ве Берекатуху!!!

Брате Ибрет иншАллах сакам да ти одговорам на твоето прашање според она што го гледам и според она што го имам анализирано измеѓу припадниците на Ханефискиот месхеб.

Во нашите краишта има Ханефии кој се чукаат во гради дека се следбеници на Ханефиската школа а тие од таа школа ако имаат само многу малце, да не речам ништо. Ове следбеници брате Ибрете се оне следбеници како што се следбениците на ИЗ-фор. И со овие следбеници кој велат самите дека се следбеници на Ханефискиот месхеб би се сложил со братот Келиметул Хакк.

Друго што сакам да кажам, има исто така следбеници кој што стрикно се насочени на Овој месхеб, без да мрнет и без да разгледаат наоколу што велат останатите. Значи има такви што само Говорот од Ебу Ханифе го зедоа. Но знаеме дека Ебу Ханифа рахимехумуллах алејх има речено дека ако најдете подобар доказ од мојот мојот фрлитего од ѕид. Но ове следбеници на ваквото следење не бараат појак доказ или нешто друго, ниту го прифачаат ако му го докажеш тој доказ. Затоа и ове можеме да ги наречеме како не припадници на Ехли Суннет. Се знае каков е ставот на правиот Ехли Суннет.

Сега сакам да коментирам во врска со одговорот на братот Келиметул Хак. Брате не би се сложил со тебе (моежеби грешам, Аллаху алем) со твојот одговор во глобала да ги наречеш дека не се од Ехли Суннет следбеници кој следат Ханефиската Школа. Брате има една група колку што знам дека го следат Ебу ханифе оне докази кој се навистина јасни од страна на Ебу Ханифа. Но кога ке најдат појак доказ од друг Алим тие исто така го превземаат тој доказ во нивната пракса. Значи се препишуваат како Следбеници на Ебу Ханифе но земаат знаење и од други Алими. Неможеме да ги отфрлиме во глобала, зашто некој може да свати дека неузубиллах дека го отфрламе и Имам Ебу Ханифа. Затоа Брате нека знаат и другите ние Имам Ебу Ханифа го сакаме, го цениме, црпиме знаење и ткн.

Сепак ова го кажав според она што го гледам во околината и следбениците на Ебу Ханифе.

Аллаху Алем-Аллах најдобро знае


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:
ibret напиша:
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???

Кратко и јасно не и не и не!!!!!!

Тотално се согласувам со тебе ахи. Но сакам иншАллах да наведам некои „алимски„ одговори околу ова прашање.

Како прво - во македонија не се учи „чистата ханефитска акида, него матуридиска акида (тотално идентична со ашаиритската акида, со сасим малечки разлики)„, која што е наречена на „Абу мансур ал-матуриди„!

Ибн тајмија рахимуАллах објаснува: „Тој оглед е исто како огледот на другите зекти, како мутазилците, рафидите и други, кои што се нарекуваат како „ахлу суннах„. Но вистината е, дека тие припаџаат на „ахлу суннах„ во тие држави, каде што живеат оновувачи (ахлу-бидах).„ [мавкиф ибн тајмија мин ал-ашариа 2-703]

Ова незначи, дека тие се од ахлу-суннах - него во смисла дека имаат некои делови, кои што се согласуваат со ахлу-суннах и според тие се по блиски до ахлу суннах, него горе наведените зекти!

Има уште голем број на алими, кои што ги одрекнуваат од ахлу-суннах вал џемает и кои што ги наведуваат нивните „фундаментални„ грешки, кои што се косат со акидата од суннетот - а за да се припадници на ахлу-суннах, не смеат да се дозволат такви огромно грешки - исто така како што неможе, да се нарекуваат „малку се ахлу суннах, малку не„ - може само да биде или „да„ или „не„ - а одговорот, како што го напиша е „НЕ„!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz al Islam напиша:Еселамун Алејкум ве РахметулАллах ве Берекатуху!!!

Брате Ибрет иншАллах сакам да ти одговорам на твоето прашање според она што го гледам и според она што го имам анализирано измеѓу припадниците на Ханефискиот месхеб.

Во нашите краишта има Ханефии кој се чукаат во гради дека се следбеници на Ханефиската школа а тие од таа школа ако имаат само многу малце, да не речам ништо. Ове следбеници брате Ибрете се оне следбеници како што се следбениците на ИЗ-фор. И со овие следбеници кој велат самите дека се следбеници на Ханефискиот месхеб би се сложил со братот Келиметул Хакк.

Друго што сакам да кажам, има исто така следбеници кој што стрикно се насочени на Овој месхеб, без да мрнет и без да разгледаат наоколу што велат останатите. Значи има такви што само Говорот од Ебу Ханифе го зедоа. Но знаеме дека Ебу Ханифа рахимехумуллах алејх има речено дека ако најдете подобар доказ од мојот мојот фрлитего од ѕид. Но ове следбеници на ваквото следење не бараат појак доказ или нешто друго, ниту го прифачаат ако му го докажеш тој доказ. Затоа и ове можеме да ги наречеме како не припадници на Ехли Суннет. Се знае каков е ставот на правиот Ехли Суннет.

Сега сакам да коментирам во врска со одговорот на братот Келиметул Хак. Брате не би се сложил со тебе (моежеби грешам, Аллаху алем) со твојот одговор во глобала да ги наречеш дека не се од Ехли Суннет следбеници кој следат Ханефиската Школа. Брате има една група колку што знам дека го следат Ебу ханифе оне докази кој се навистина јасни од страна на Ебу Ханифа. Но кога ке најдат појак доказ од друг Алим тие исто така го превземаат тој доказ во нивната пракса. Значи се препишуваат како Следбеници на Ебу Ханифе но земаат знаење и од други Алими. Неможеме да ги отфрлиме во глобала, зашто некој може да свати дека неузубиллах дека го отфрламе и Имам Ебу Ханифа. Затоа Брате нека знаат и другите ние Имам Ебу Ханифа го сакаме, го цениме, црпиме знаење и ткн.

Сепак ова го кажав според она што го гледам во околината и следбениците на Ебу Ханифе.

Аллаху Алем-Аллах најдобро знаеСеламуналејкум ве Рахметуллах!!!!!


Ханефиската правна школа, како и останатите три или четири школи се дел од ехли Суннет вел Џемаа.

Припадниците на овј Џемаа-скупина се препознаваат и одликуваат спрам нивното верување односно Акидах, и покрај меѓусебното разилазување во некои фикхски месели кои не задираат во акидата.

Рековме дека во акидата сите школи имаат исти ставови, а поготово во Основата на динот Ислам!!!!


Улемата е сложна дека Ешариите и Матуридите не се дел од Ехли Суннет вел Џемаат, изузетак на оние кои се смтраат дека се дел од овие скупини ама немаат такво мислење.

А сега да се вратиме на Македонија во овој случај не интересира оваа земја.


Ставот на таканареченета ИВЗ на Македонија е дека припаѓаат односно дека се со Ешариско-Матуридиска Акида со Ханефиска односно следат Ханефиска Правна Школа или се придржуваат на таа школа.

И секој еден припадник на оваа таканаречена ИВЗ на Македонија било Реиз, Муфтија ,Хатиб,Имам или Муктедија го добива овој назив или титула, освен оние кои се одрекнале од вакво мислење.


Ова е јавно демонстрирано и пропагирано од ИВЗ на МК. И не може да оправда некој дека е нивни следбеник или подржувач или припадник, во никаква пригода, а оние кои спознале хакк или увиделе дека тие грешат се дистанцирале од ними и од тие ставови.

А оние кои викаат дека само прифаќаат само став на Ханефиската правна Школа и никоја друга или мислење без обзир дали доказот доаѓа од Куран или веродостојни извор од Суннет, таквиот добива име на Кјафир или Мушрик, Кјафир затоа што одбива јасен доказ од оваа Возвишена вера и станува пркосник, а Мушрик станува затоа што го става на имам ебу Ханифа р.а. пред Куранските ајети или хадиси,на тој начин го обожаваат на Имам ебу Ханифе р.а. и покрај што Имамот кој имамет му просведочил Умметот на Мухаммед с.а.в.с. не е задоволен со тоа напротив брани тоа да се прави. Исто како што крстќаните го добија името Мушрици затоа што го обожаваат на Иса а.с.ма тој не е задоволен со тоа.

Нивното не знаење не се оправдува во Шеријатот и таквите не се Муслимани, значи сите овие наведени горе.


Ова го зборувам како општо за сите во Македонија, а ги исклучувам оние на кои Аллах субхане ве те ала, им се смиловал и прихватиле хакк.
А ако некој повторно покушава да ги оправдува на овие скупини кои самите напоменувам САМИТЕ се нарекуваат така и признаваат така и докажуваат така со нивното дејствување било преку збор или дело, ТОЈ НАВИСТИНА НЕ ЗНАЕ ШТО Е ИСЛАМ, и мун препорачувам да си направи еден мал преглед на неговото верување и сваќање за оваа вера.

Исламот е чист напоменувам ЧИСТ од вакви секти и глупаци како Матуридии, Ешарии, и слепи следбеници на Ханефиската Школа.

А сите ние знаеме и беполезно е да се инатиме, ВАЛЛАХИ, се колнам во Оној во чија е власт мојата душа, само гтреба да се отворат очите, прашај те само неколку прашања на самите ози и ќе видите.

Чудно е само колку луѓе знаат какви се оџите, ама поради ИКС причини не сакаат да го потврдат тоа, а што е најстрашно им припишуваат Ислам и клањаат зад ними.

Валлахи знаеќи ја ситуацијата и знаеќи ги самите оџи барем во мојот Струшки дел, страшно е кога че погледнам и навистина жалосно како многу мина трчаат по Џамиите и клањаат позади ним.

Само кога ќе погледнам Отиси, Струга, Лабуништа, Подгорци и во многу други места, на оџите можеш да ги наречеш како сакаш ама Муслиман не.
Страшно е само помислата како повикуваат во далалет, повикуваат да се чини Ширк, а за многу други Куфрови да не зборуваме, а тоа само што ќе речат нешто хакк или направат нешто од добрите дела сеуште не се оправдуваат за нивните грешки.


Напоменувам уште еднаш ова јас не го измислувам ова се факти кои самите тие го признаваат тоа.

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Дали овие “ Ханефии“ ШО СЕ ДОЛУ ВО МК ЗА ВАС СЕ ОД ЕХЛИ СУННЕТ???

Акхии добро познато ни е дека кај нас такви ханефии за кои станува збор речеси да и нема кога и да прашаш че ти каже дека се ,,Следиме Матурудиско Ешариска акида со Ханифески Фихт ..

Улемата е сложна дека Ешариите и Матуридите не се дел од Ехли Суннет вел
Џемаат, со исклучок на оние кои се сметаат дека се дел од овие скупини ама
немаат такво мислење.

Че се сложите сите со мене дека 10% да се следи Ханефискиот Месхеб во целос и во сите негови детали и прописи сите че застаниме зад тој месеб бес исклучок но да запамтиме како што е пропишан ..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

ibret

avatar
Активен член
Mашаллах!На сите вие кои ми реплициравте ви се обрќам .
колку лесно и без никаков страв да се нема од Аллах субахне ве те ала обвинувате муслимани без да ги знаите нивните дела за кои вие велите се ширкови ,а за какви ширкови зборувате не наведовте барем еден.
Дали е ширк да се учи дова на Аллах с.в.т.,дали никогаш нашиот Ресул а.с. нема учено заедницка дова,дали е ширк да го кажиш шехадетот и да веруваш во него дека само Аллах е едн БОГ со сите негови својства и атрибути , да верубаш во Судниот ден и проживувањето и полагнње сметка за секој искажн збор и дело, да разгранициш измеќу ЛА и ИЛЛАХ и да држиш за тоа, да веруваш во Посланството Мухаммедово а.с. да клањаш намаз и постиш ,зекат да даваш,вие таквите ги нарековте СЕКТАШИ,без никаков страв да се има.
Врз која основа Агиме И Менсуре ги сместитвте овие луѓе, дали ги видовдовте нивните ширкови ,нивните дела,па така лесно еве секташи.
Аллах џ.ш. да ви се смилува и упати на сите нас!!!


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Mашаллах!На сите вие кои ми реплициравте ви се обрќам .
колку лесно и без никаков страв да се нема од Аллах субахне ве те ала обвинувате муслимани без да ги знаите нивните дела за кои вие велите се ширкови ,а за какви ширкови зборувате не наведовте барем еден.
Дали е ширк да се учи дова на Аллах с.в.т.,дали никогаш нашиот Ресул а.с. нема учено заедницка дова,дали е ширк да го кажиш шехадетот и да веруваш во него дека само Аллах е едн БОГ со сите негови својства и атрибути , да верубаш во Судниот ден и проживувањето и полагнње сметка за секој искажн збор и дело, да разгранициш измеќу ЛА и ИЛЛАХ и да држиш за тоа, да веруваш во Посланството Мухаммедово а.с. да клањаш намаз и постиш ,зекат да даваш,вие таквите ги нарековте СЕКТАШИ,без никаков страв да се има.
Врз која основа Агиме И Менсуре ги сместитвте овие луѓе, дали ги видовдовте нивните ширкови ,нивните дела,па така лесно еве секташи.
Аллах џ.ш. да ви се смилува и упати на сите нас!!!

-Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатухи!!!

Драги брате Ибрете вака сега, во нашите краишта има разни чуда вАллахи. Еве на пример јас ке ти наведам уште еднаш како што наведов и во мојот претходен коментар. Брате доколку наследниците на Ебу Ханифе т.с. Ханефискиот месхеб во РМ би се придржувале на сето тоа што го наведе вАллахи никој не би ги негирал и некој ги отргнува од Ехли Суннет вел Џемаат.

Брате Ибрете но за жал кај нас има голем број кој се удират во своите гради и гласно изговараат дека биле Ханефии. Но морам да кажам дека тие гореспомнатите работи ги прави, но врз тие работи таквите (лажни) ханефии воведуваат нови ширкови како што се: Молење на друг покрај Аллах.

Не е само овој ширк вАллахи има многу други ширкови кој се присутни кај ваквите лажни-ханефии.

Па затоа брате браќата наведоа дека за ваквите луѓе не се дел од Ехли Суннет. Но доколку се придржуваат на ханефиското учење онака како што е, и земаат од останатите дополнително учење, го отфрлаат она што не е така, знаеме дека само Аллах не е грешен. Знаеме дека Ебу Ханифе во себе направил грешки, како секој друг човек и Алим и учењак. Аллах нега им ги прости гревовите.

Па затоа иншАллах сум јасен мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Muaz al Islam напиша:

-Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатухи!!!

Драги брате Ибрете вака сега, во нашите краишта има разни чуда вАллахи. Еве на пример јас ке ти наведам уште еднаш како што наведов и во мојот претходен коментар. Брате доколку наследниците на Ебу Ханифе т.с. Ханефискиот месхеб во РМ би се придржувале на сето тоа што го наведе вАллахи никој не би ги негирал и некој ги отргнува од Ехли Суннет вел Џемаат.

Брате Ибрете но за жал кај нас има голем број кој се удират во своите гради и гласно изговараат дека биле Ханефии. Но морам да кажам дека тие гореспомнатите работи ги прави, но врз тие работи таквите (лажни) ханефии воведуваат нови ширкови како што се: Молење на друг покрај Аллах.

Не е само овој ширк вАллахи има многу други ширкови кој се присутни кај ваквите лажни-ханефии.

Па затоа брате браќата наведоа дека за ваквите луѓе не се дел од Ехли Суннет. Но доколку се придржуваат на ханефиското учење онака како што е, и земаат од останатите дополнително учење, го отфрлаат она што не е така, знаеме дека само Аллах не е грешен. Знаеме дека Ебу Ханифе во себе направил грешки, како секој друг човек и Алим и учењак. Аллах нега им ги прости гревовите.

Па затоа иншАллах сум јасен мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам.
Што знаеш ти замене,ги знаеш ли моите дела и намери,врз која основа така општо да се каже нешто бе да се провери секоја работа.
Нели има општ и персонален,од каде вам таква слобода,да ти кажам од каде,тоа иде од таму да се нема страв од Аллах с.в.т.и да не се води никаква сметка за кажаното,тоа иде од таму каде јазикот ви е побрз од мислата и како вие ќе излезите пред Аллах св.т. и човекот за кој тврдевте дека не е муслиман?
Затоа драги брате муслиман са секој едн човек постои општ и пресонале, пази и добро иситај нарочито за персоналниот.
И БИ ВЕ ПРАШАЛ НА СИТЕ ВАС ЧЕТВОРИЦА:
ДАЛИ ВАШЕТО ПОТЕСНО СЕМЕЈСТВО :БАБОВЦИТЕ ВАШИ,МАЈКИТЕ ВАШИ БРАЧАТА ВАШИ сЕСТРИТЕ ВАШИ ДЕЦАТА ВАШИ ГИ ЗАСТАПУВААТ ОВОЕ ВАШИ СТАВОВИ ИЛИ И ТИЕ СЕ КАКО ОСТАНАТИТЕ НАШИ МУСЛИМАНИ“ХАНЕФИЕ“.
Ако сте искрени како со тврдите сигурно се надевам дека ќе ми одговорите!!!
Чекам!


______________________________________________

ibret

avatar
Активен член
За какви ширкови станува збор во нашите џамии,ја дали сум слеп или глув,ама ја негледам никаков ширк во нивниот ибадет?


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Што знаеш ти замене,ги знаеш ли моите дела и намери,врз која основа така општо да се каже нешто бе да се провери секоја работа.
Нели има општ и персонален,од каде вам таква слобода,да ти кажам од каде,тоа иде од таму да се нема страв од Аллах с.в.т.и да не се води никаква сметка за кажаното,тоа иде од таму каде јазикот ви е побрз од мислата и како вие ќе излезите пред Аллах св.т. и човекот за кој тврдевте дека не е муслиман?
Затоа драги брате муслиман са секој едн човек постои општ и пресонале, пази и добро иситај нарочито за персоналниот.
И БИ ВЕ ПРАШАЛ НА СИТЕ ВАС ЧЕТВОРИЦА:
ДАЛИ ВАШЕТО ПОТЕСНО СЕМЕЈСТВО :БАБОВЦИТЕ ВАШИ,МАЈКИТЕ ВАШИ БРАЧАТА ВАШИ сЕСТРИТЕ ВАШИ ДЕЦАТА ВАШИ ГИ ЗАСТАПУВААТ ОВОЕ ВАШИ СТАВОВИ ИЛИ И ТИЕ СЕ КАКО ОСТАНАТИТЕ НАШИ МУСЛИМАНИ“ХАНЕФИЕ“.
Ако сте искрени како со тврдите сигурно се надевам дека ќе ми одговорите!!!
Чекам!

- Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!

Драги брате Ибрете халалими поради твојте години кој ги имаш ке ти препорацам иншАллах уште еднаш да се вратиш назат на коментарот и погледни внимателно лично за мене кој е мојот став според она што го мислам.

Друго зарем брате јас тебе те насочив туку ти наведов има од оне кој се удираат во гради дека се ханефии а немаат во нив ханефиско нкишто, а тоа е и оне од ИЗ-Форумот. Кога би дозволиле јавен голем ширк како што е молбата на умрениот тогаш како да ги наречам Ехли Суннет кога Ехли Суннет од тоа е елхамдулиллах чист.

Зашто драги мој брате и аѓо се ставаш во овој кош дека токму затебе сум прогорил, не вАллахи не не зборам затебе, туку нека се огледа секој во своето верување и во својата пракса која ја прави во својот живот и ке се огледа за кого правам муабет.

Брате вАллахи никогаш не сум правел да мојот јазик да биде побрз пред она што сакам да го кажам мојата мисла не. Но еве знам дека дојдовме до едно недоразбирање па уште еднаш ќе ти препорачам вратисе и прочитај внимателно. Јас зборам за оне кој и тебе ти се познати како што е Суфизмот во РМ.

Брате во врска со твојето прашање за нас четворица кој ни го постира, јас иншАллах ќе ти кажам следново на кратко, а подетално можеме да коментираме на приватно. Дел од мојата фамилија се препишува на ханефискиот месхеб ова не го негирам вАллахи, но знам дека земаат и учење и од останатите учењаци, знам дека се отргнуваат од правење ШИРК како што прават лажните ханефии како што се Суфиите во РМ оне кој ги запознав. Знам дека се трудат да оживуваат што повече суннети во нивните животи итн.

БаракАллах Феек Аллах да ни се смилова!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ibret напиша:
Што знаеш ти замене,ги знаеш ли моите дела и намери,врз која основа така општо да се каже нешто бе да се провери секоја работа.
Нели има општ и персонален,од каде вам таква слобода,да ти кажам од каде,тоа иде од таму да се нема страв од Аллах с.в.т.и да не се води никаква сметка за кажаното,тоа иде од таму каде јазикот ви е побрз од мислата и како вие ќе излезите пред Аллах св.т. и човекот за кој тврдевте дека не е муслиман?
Затоа драги брате муслиман са секој едн човек постои општ и пресонале, пази и добро иситај нарочито за персоналниот.
И БИ ВЕ ПРАШАЛ НА СИТЕ ВАС ЧЕТВОРИЦА:
ДАЛИ ВАШЕТО ПОТЕСНО СЕМЕЈСТВО :БАБОВЦИТЕ ВАШИ,МАЈКИТЕ ВАШИ БРАЧАТА ВАШИ сЕСТРИТЕ ВАШИ ДЕЦАТА ВАШИ ГИ ЗАСТАПУВААТ ОВОЕ ВАШИ СТАВОВИ ИЛИ И ТИЕ СЕ КАКО ОСТАНАТИТЕ НАШИ МУСЛИМАНИ“ХАНЕФИЕ“.
Ако сте искрени како со тврдите сигурно се надевам дека ќе ми одговорите!!!
Чекам!Ти бараше одговор ти дадовме. плус не напаѓаш добар си Ибрете.

Другото те интересира за моите не се секирај јас не ја кријам состојбата.

Ако им мислам добро на миоте и ако сакам да бидат во Џеннет тоа мора да има се каже на грешките нивни ако не јас кој други, зарем ќе чекам некој да дојде од надвор да им каже а бе вие сте вакви и вакви.

Не јас сакам да бидат сите мои најблиски во Џеннет, моитеродители ме подржуваат од првиот ден кога го сватив Хаккот, и не само тоа тие се сомене секогаш, па таткоми го даде просторот за месџид во село кај нас, сестрами да ти кажам право оддавна клања намаз, пости покриена е се труди ама јас и имам кажано дека таа има грешки и да си ги поправи, а за практика на Суннетот кај нас тоа е веќе оддавна во практика, пример мојата баба која има скоро 80 години можам да се пофалам дека е една од најстарите во македонија која практикува све по суннет и се гордеам која спозна што е Тевхид а Што е Куфр, а за мојот дедо или дајџовците не можам тоа да го речам тие се уште се кјафири за мене, и тие тоа го знаат. а намаз, пост, зекат, хаџџ имаат скоро сите ама ја немаат основата на оваа возвишена вера.Така да не мислиш дека се кријам позади некој компјутер и само сакам да теквира некого, а се плашам тоа јавно да го кажам, не ако сакаш некому добро чини му доброчинство, а тоа се состои исто од спречување на чинње на лошо од нивна страна, кажи им на добар начин а за упата не се секирај тоа не е твоја работа тоа е во АЛЛАХОВИТЕ РАЦЕ!!!

ibret

avatar
Активен член
Келиметул-Хакк напиша:Ти бараше одговор ти дадовме. плус не напаѓаш добар си Ибрете.

Другото те интересира за моите не се секирај јас не ја кријам состојбата.

Ако им мислам добро на миоте и ако сакам да бидат во Џеннет тоа мора да има се каже на грешките нивни ако не јас кој други, зарем ќе чекам некој да дојде од надвор да им каже а бе вие сте вакви и вакви.

Не јас сакам да бидат сите мои најблиски во Џеннет, моитеродители ме подржуваат од првиот ден кога го сватив Хаккот, и не само тоа тие се сомене секогаш, па таткоми го даде просторот за месџид во село кај нас, сестрами да ти кажам право оддавна клања намаз, пости покриена е се труди ама јас и имам кажано дека таа има грешки и да си ги поправи, а за практика на Суннетот кај нас тоа е веќе оддавна во практика, пример мојата баба која има скоро 80 години можам да се пофалам дека е една од најстарите во македонија која практикува све по суннет и се гордеам која спозна што е Тевхид а Што е Куфр, а за мојот дедо или дајџовците не можам тоа да го речам тие се уште се кјафири за мене, и тие тоа го знаат. а намаз, пост, зекат, хаџџ имаат скоро сите ама ја немаат основата на оваа возвишена вера.Така да не мислиш дека се кријам позади некој компјутер и само сакам да теквира некого, а се плашам тоа јавно да го кажам, не ако сакаш некому добро чини му доброчинство, а тоа се состои исто од спречување на чинње на лошо од нивна страна, кажи им на добар начин а за упата не се секирај тоа не е твоја работа тоа е во АЛЛАХОВИТЕ РАЦЕ!!!
Знаеш има правила при прогласување на неверник некого.
Општ проглас,луѓе со јасен куфур какао:Христијани ,будисти ,Брахамисти и да нен набројувам и персонален кој важи за секој оној кој за себе тврди да е муслиман.
е овдека не треба да се брза со таа работа, напротив треба добро да се испита па тогаш кога ќе го најдиш доказот мо=иш некого да прогласиш како неверник во спротиво сигурно Аллах џ.ш. ќе те сретне со дотичната личност.

Халал шо те зев за приме тебе,еве нека биде моето семејство.


Ова за семејството го поставив зш ми е жал за тие луѓе 60 или 70 години Таткоти и мајкати твоја си правеле ибадет на Аллах џ.ш. ете како ханефие, а притоа да незнаат нишо за него. Да незборам за некој си матуриди или ешари ниту чуле ,ниту го знаат нивното учење или акида.
Нивната Акаида доаѓа од Душата и срцето и е иста со онан во хадисот во кој Ресуруллах а.с. и го поставил на бабта.
Е токму за овие луѓе нетреба така јавно да се истапи дека ХАНЕФИИТЕ СЕ СЕКТА “ НЕВЕРНИЦИ“ Субханаллах каков Ширк најдовте кај овие луѓе.
Ова нека ви е ИБРЕТ одмене за во иднина!!!


______________________________________________

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ибрет Валлахи ми е жал вака да мора да објаснуваме преку нет, плус на тоа јас можам само малку време да сум на интернет се наоѓам во болница, така да не можам да ти пишувам одма на твоите постови.Како прво јас нагласив предходно дека самите си ја редет таа титула дека се со Ешариско-Матуридиска акида.

Како втеоро според тебе само на аслијуни кјафири се спуста теквир на оние кои се припишуваат дека се муслимани не, а не забораваш дека тука се постирани на форумов еден куп докази дека ако некој кој чини голем Ширк или Куфр го губи името Муслиман, ова е Теквир Муајн-Теквир на име, Теквир-Азхаб доажа со воспоставување на Хуџџе, то ест доказ против него.Како трето самиот спозна дека не мора да знае на ешариите или матуридиите ама ако ја има нивната акида што правиме сега тука.

Зарем за тебе самото негирање на некои атрибути на Аллах субхане ве те ала, не е Голем Куфр.

Зарем за тебе самото убедување дека Аллаха е насекаде просторно мислено не Голем Куфр.

Зарем не си слушнал дека Имам Сабит ибн Нуман ебу Ханифе дека рекол кој ќе каже дека Аллах е насекаде просторно е кјафир, а камоли да има плус убедување.

Има уште многу да се зборува за овие секти. А иншаллах јас ако можам ќе ги преведам нивните ставови кога ќе излезам од болница а ако не ќе ги поставам на босан ски тука.

ibret

avatar
Активен член
Келиметул-Хакк напиша:Ибрет Валлахи ми е жал вака да мора да објаснуваме преку нет, плус на тоа јас можам само малку време да сум на интернет се наоѓам во болница, така да не можам да ти пишувам одма на твоите постови.Како прво јас нагласив предходно дека самите си ја редет таа титула дека се со Ешариско-Матуридиска акида.

Како втеоро според тебе само на аслијуни кјафири се спуста теквир на оние кои се припишуваат дека се муслимани не, а не забораваш дека тука се постирани на форумов еден куп докази дека ако некој кој чини голем Ширк или Куфр го губи името Муслиман, ова е Теквир Муајн-Теквир на име, Теквир-Азхаб доажа со воспоставување на Хуџџе, то ест доказ против него.Како трето самиот спозна дека не мора да знае на ешариите или матуридиите ама ако ја има нивната акида што правиме сега тука.

Зарем за тебе самото негирање на некои атрибути на Аллах субхане ве те ала, не е Голем Куфр.

Зарем за тебе самото убедување дека Аллаха е насекаде просторно мислено не Голем Куфр.

Зарем не си слушнал дека Имам Сабит ибн Нуман ебу Ханифе дека рекол кој ќе каже дека Аллах е насекаде просторно е кјафир, а камоли да има плус убедување.

Има уште многу да се зборува за овие секти. А иншаллах јас ако можам ќе ги преведам нивните ставови кога ќе излезам од болница а ако не ќе ги поставам на босан ски тука.
Ес селамун алејкум ве рахметуллах ве берекатуху!
Најпрво Аллах с.в.т нека ти се смилува во болеста и ти подари саббар во болста така да шо побргу излезиш од болница.
Понатаму со втората и третата точка не би се сложил со тебе од едноставна причина,а че се земам за пример себеси.
Еве ја велам дека дел од тој ханефиски фики и акида.
Да го оставиме фикихот настрана,Акаидот во кој јас верувам е овој:
Јас верувам дека Аллах с.в.т. со неговите својства и атрибути кој ТОЈ самиот себе си се нарекол е насекаде, а со Неговиот Зат(Битие) се воздигнал,зарем и овие се неверници??!
Пред тоа нагласив дека ако кај некого го видиш оцигледен ширк било со дело било со јазик.
И сега со правиме еве ја сум ханефија да речиме, аги има многу такви.Поради овие муслимани не се согласувам со вашиот општ текфир,затоа е тука персоналниот текфир .


______________________________________________

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ibrete jas takvite ne gi redam vo ovoj kos.

Onie koi veruvaat vo Allah onaka kako Allah se opisal sebesi so Negovte Voyviseni Svojstva i Iminja, i Veruva deka Allah e Vozvisen nad Arsot, takvite ne se niti Esarii niti Maturidii, ama ako ne gi tekviri nim togas toj laze deka vruva vo prvovo, jer ne go spoznal istoto.

a da kazes deka ima mnogu takvi deka ne cinat sirk ili nekoe drugo delo sto go vadi covekot od Islam se kolnam vo Vozviseniot mnogu me raduva, i nemoj da mislis deka samo sedam i gledam da spustam tekvir na nekogo.

Jas sum po prasanje na tekvir mnogu pretpazliv i ne spustam tuku taka tekvir.

Ama isto da ti kazam deka za da na nekogo mu priznavam deka e musliman uste poveke sum strog po ova prasanje jer znacite na Islam kaj mene ne vazat kako kaj tebe na primer, i za ova jas tebe ne ti vikam da bides ist kako mene.

Jas mislam deka me razbra sega.

ibret

avatar
Активен член
Селам алекјум!
Како што кажа сите луѓе не се исти икај сите не е исто верувањето иако да се сите припадници на една група на џемаат, па од тука и не треба да се спушта опѓт текфир за сите. Еве пак се земам прирер себесеи“ За моите 40 години ја сум припадник на џематот од Ехли Сунет(Ханефие) како шо ги нарекувате вие.
Сите вие од овој форум ме нарековте неверник без никаков доказ за моето верување и дела.
Често пати велите дека правиме големи ширкови а ниеден не наведовте.
Затоа брате пред да се искажи општи ширк треба добро да се испита,иако на пример 99 насто се таквикако шо велите, но што е со оне 1% и како со нив че излезиме пред Аллах с.в.т.???


______________________________________________

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
Ovoj Ibret(navistina e ibret izgleda) ovdeka doaga samo da se rasprava i da dokazuva deka nie sme tekfirovci izgleda.


______________________________________________

ibret

avatar
Активен член
Dzevad ebu Abdullah напиша:Ovoj Ibret(navistina e ibret izgleda) ovdeka doaga samo da se rasprava i da dokazuva deka nie sme tekfirovci izgleda.
Не пријателе,напротив само си го бранам хакот свој, од сите кои ме нарекоа НЕВЕРНИК.
Нема што ја да докажувам,делата докажуваат и судат за секого.


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Не пријателе,напротив само си го бранам хакот свој, од сите кои ме нарекоа НЕВЕРНИК.
Нема што ја да докажувам,делата докажуваат и судат за секого.

Брате Ибрете тебе никој персонално, единечно не те нарече неверник, јас тоа не го забележав. Јас наведов во првите коментари, според мајата анализа, какви Ханефии постојат кој јас сум ги запознал.

Друго што сакам да ти кажам мој брате, е тоа што ако мислиш дека те нарековме неверник, а ние кажавме дека на Ехлу Суннет не му припаѓаат оне таканаречени ХАНЕФИИ кој што немаат ништо од имам Ебу Ханифа. Па незнам сега зашто така велиш дека те нарековме неверник.

Друго, дали ти како „Ханефија“ го следиш само имам Ебу Ханифа или земаш и од Останатите школи и останатите Алими делови во твоето верување.

Немој погрешно да ме сватуваш, брате!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Muaz al Islam напиша:

Брате Ибрете тебе никој персонално, единечно не те нарече неверник, јас тоа не го забележав. Јас наведов во првите коментари, според мајата анализа, какви Ханефии постојат кој јас сум ги запознал.

Друго што сакам да ти кажам мој брате, е тоа што ако мислиш дека те нарековме неверник, а ние кажавме дека на Ехлу Суннет не му припаѓаат оне таканаречени ХАНЕФИИ кој што немаат ништо од имам Ебу Ханифа. Па незнам сега зашто така велиш дека те нарековме неверник.

Друго, дали ти како „Ханефија“ го следиш само имам Ебу Ханифа или земаш и од Останатите школи и останатите Алими делови во твоето верување.

Немој погрешно да ме сватуваш, брате!
Знаши ти што знаци текфирот или незнаеш?


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Знаши ти што знаци текфирот или незнаеш?

Брате колку што ја имам простудирано темата за текфер, елхамдулиллах знам што се подразбира под тој термин.

Мојето скоромно знаење кое го имам во врска со овој термин за текфир е следното: ПРОГЛАСУВАЊЕ ЗА НЕВЕРНИК НА ЧОВЕК КОЈ ШТО НАПРАВИЛ ШИРК НА АЛЛАХ СУБХАНЕХУ ВЕ ТЕ АЛА. ЗА СЕКОЈ МУСЛИМАН Е ДОЛЖНОСТ НА ТАКОВ ЧОВЕК ДА ГО ПОТЕКФИРА. ТЕКФИРОТ НЕ СЕ СПУШТА НА ЧОВЕК ДОКОЛКУ Е ГРЕШНИК И НАПРАВИЛ ГОЛЕМ ГРЕВ СЕ ДОДЕКА НЕ НАПРАВИ ШИРК-ПРЕПИШУВАЊЕ ЗДРУЖЕНИК НА АЛЛАХ СУБХАНЕХУ ВЕ ТЕ АЛА. КАКО ШТО АЛЛАХ СУБХАНЕХУ ВЕ ТЕ АЛА, НЕ ИЗВЕСТИ ВО КУРАНОТ ДЕКА ЗА СЕКОЈ ГРЕВ ИМА ПРОШКА, НО ЗА ШИРКОТ НЕМА ОПРОСТУВАЊЕ.

ИншАллах на кратко разјаснето е Брате.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Muaz al Islam напиша:

Брате Ибрете тебе никој персонално, единечно не те нарече неверник, јас тоа не го забележав. Јас наведов во првите коментари, според мајата анализа, какви Ханефии постојат кој јас сум ги запознал.

Друго што сакам да ти кажам мој брате, е тоа што ако мислиш дека те нарековме неверник, а ние кажавме дека на Ехлу Суннет не му припаѓаат оне таканаречени ХАНЕФИИ кој што немаат ништо од имам Ебу Ханифа. Па незнам сега зашто така велиш дека те нарековме неверник.

Друго, дали ти како „Ханефија“ го следиш само имам Ебу Ханифа или земаш и од Останатите школи и останатите Алими делови во твоето верување.

Немој погрешно да ме сватуваш, брате!
Селам алејкум!
Не ја земам од се по нешто.
Јас сум традиционален муслиман кој следи само една единствена традиција и се трудам да бидам што поблиску до таа традиција ,традицијата на нашиот Ресул Мухаммед с.а.в.с.!!!


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Селам алејкум!
Не ја земам од се по нешто.
Јас сум традиционален муслиман кој следи само една единствена традиција и се трудам да бидам што поблиску до таа традиција ,традицијата на нашиот Ресул Мухаммед с.а.в.с.!!!

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Токму тоа и го реков, неможе да го наречеш на некој дека не е припадник на Ехлу Суннет вел Џемаат, ако тој зема и учи за исламот од повеќе извори. Се гледа според ова што го кажа ти брате, дека вие лично не сте како денешниве таканаречени „ХАНЕФИИ“. Зашто на поголем дел од Ханефиите во Република Македонија неможеш тоа да му го кажеш и не ја имаат таа цел. Туку тие се наслонети само на она што е од Ебу Ханифе рахимехумуллах алејх, Аллах нека му се смилова и награди. Тие Ханефии се наслонети само на тоа што го кажа Ебу Ханифе, но морам да напоменам дека Ебу Ханифе самиот кажа, дека ако најде поздрав доказ од неговиот неговиот доказ да се фрли во ѕид. Но исто мора да се напомени, секој човек на оваа Земје има Грешки, никој не е безгрешен, ниту пак Ебу Ханифе, ниту пак Малик, ниту пак Ахмед ибн Хамбел ниту пак Имам Шафи рахимехумуллах алејх, Аллах нека биде задоволен со сите нив. Сега можеме да заклучиме дека брате, според она што го кажа ти, ти не припаѓаш како поголемиот дел таканаречени Ханефии во РМ. ИншАллах сум јасен што сакам да кажам. БаракАллах Феек на разбирајнето.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот