Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Амајлии on Пон 19 Мар 2012, 2:23 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Според Шеријатската терминологија амајлијата е се она што се закачува на облека, телата на децата и другите за заштита од урок.

Има два вида на амајлии:

1.Амајлии кои содржат делови од Куранот и дови од зборовите на Божјиот Пратеник Мухаммед, сал-лаллаху алејхи ве селлам. Според поточното мислење истите се забранети поради три причини:

-Општата забрана за носење амајлии/записи и непоседување на доказ кој од таквата забрана ги издвојува амајлиите со Куран и суннетските дови.

-Превенција на последиците од кои може да се дојде заради носење на нешто што во основа не е дозволено.

-Секојдневните ситуации можат да доведат до омолажување на текстови од Куранот и Суннетот со нивно носење на места кои се нечисти (тоалетите при физиолошка потреба).

2. Амајлиите кои не содржат делови од Куранот и од суннитеските дови. Таквите се амајллите на кои има имиња на џини, шејтани, неразбирливи формули. Ваквите амајлии се строго забранети (Харам) и претставуваат Ширк затоа што со нив човек се врзува со друг а не со Аллах з.ш.

Сиже:

Сите амајлии , кои содржат делови од Куранот и од сунетските дови и кои не содржат се забранети(харам). Амајлиите кои содржат имиња на џинни, неразбирливи формули покрај што се забранети се и Ширк.

Доказ е веќе споманатиот хадис : Навистина (некои) рукји, амајлиите и амулетите се Ширк. (Ахмед, Ебу Давуд и Ибн Маџе. Албани вели дека хадисот ги исполнува условите на веродостојност).Автор : Абдуллах ибн Ахмед Ел Хавил

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Амајлии on Пон 19 Мар 2012, 2:50 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Аллах, џелле шануху, вели: „.. и, покрај Аллах, не моли се на оној кој не може ни да ти користи ниту да ти наштети, бидејќи ако тоа го направиш, навистина би бил неверник.“ (Јонус, 106)


Укбе исто така пренесува дека еден караван составен од десетина гласници дошол кај Пратеникот с.а.в.с. за да му дадат заклетва.Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. на деветмина им ја прифатил заклетвата,а на еден од нив не ја прифатил.Го прашали зошто тоа го направил,а тој рекол:

-Тој човек околу раката има талисман!

Тој веднаш го скина талисманот и Пратеникот с.а.в.с. му ја прифати заклетвата.После тоа рече:

-Кој ќе стави талисман,тој е неверник!
“(Ахмед)

Имран б. Хусеин пренесува дека Пратеникот, алејхи селлам, не еден човек видел запис во вид на наруквица, па го запрашал: ’Што е ова?’ ’Го направив од посебна ткаенина или кожа’ Пратеникот, алејхи селлам, му одговори: ’Тоа само те обмамува и уште повеќе ја зголемува твојата слабост. Отфли ја од себе. Ако умреш со неа на раката ќе бидеш препуштен на неа.’ Во друг ривает од овој хадис, кој истотака го пренесува Ахмед, стои: „Ако умреш со неа на раката никогаш нема да бидеш спасен.“

Во друг хадис, кој истотака го пренесува Ахмед, стои: „Кој обеси запис со цел дека ќе му олесни неговата состојба, нека Аллах не дозволи да му биде лесно.“ (Ахмед)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: Амајлии on Пон 19 Мар 2012, 8:19 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Да ја прошириме малку темава со уште подетални докази, за да добиеме поголема светлина, која опасност носат амулети, талисмани итк. – и да сватиме, дека тие, кои што практикуваат такви обичаји (сино око, сино зрнче, сина рока итк.) и кои што умираат на тој стаф – за нив не смее да се изврши џеназе намаз, затоа што тие починале како неверници!

Имран ибн хусејн пренесува, дека пејгамберот видел една белегзија на еден болесен човек, на горниот дел од раката: „Тешко тебе! Што тие ова?„ Човекот одговорил, дека тоа го служи како заштита против болеста со име „ал-вахин„ (буквално: слабина – се смета, дека во овој контекст се мисли на болката „артхритис„). Пејгамберот му рече: „Одтргниго, дека навистина, тоа служи за твојата слабина. И ако би починал со тоа, никогаш не би имал успех.„ [ахмед, ибн маџах и ибн хибан]

Забрането им е на болните како и на здравите да носат белегзии и прстени од бакар, месинг и железо, со верување, дека тие ке им поможат или ке ги штитат од било какви болки. Такви практики спаџаат под забранетите средства, како што е во следниов хадис пренесено:

„Лекувајтеги вашите болни, но лекувајтеги со дозволени средства а не со забранети.„ [хасан, ахмед: сунан абу-давуд том 3, страна 1087, број 3865 како и ал бајхаки]

Абу вали ал-лајтхи пренесува исто така, кога пејгамберот тргнал за хунајн [последната голема битка од ресулАллах против арапските пагански племиња во 10’та година п. Хиџра], поминале покрај едно дрво со името „дхату анват„ [буквално: нешто на кое што се бесе]. Обично ги обесувале паганите на своите оружја по гранките од дрвото, за да им донесе среќа. Некои од асхабиите, кои што биле нови во ислам, го прашале на ресулАллах , дали може и тие да наведат нокое дрво за и тие да имаат среќа. Тој им одговори: „СубаханАллах„! Ова е исто, како што придружниците на муса (а.с.) му рекле: „Направини еден господ како нивните господи!„ [како во ал-араф број 7:138]. Се колнам во Тој, кој што ја има душава во Неговите Раце – и вие ке го следите на тој пат како што го следиле тие пред вас.„ [ахмед и ат-тирмиди]

Во последниот хадис, пејгамеборт , не ја отметнува само на самата смисла, него и ни кажува, дека муслиманите ке ги преземаат на еврејските и христијанските обичаји. На пример теспии*, кои што се низ целиот век познати - тие се копија на тоа што христијаните како бројаница користат. Мевлуд (славење на пејгамберскиот роденден) е чиста копија на христијаните, кои што го слават на божич, според прославата на роденденот од Аллаховиот пратеник иса (а.с.). И верувањето во „светици„ (евлии, суфиски шејхови итк.) на кои што голем број од „муслиманите„ веруваат и ги користат како медијатори за нивните дови кон Аллах субаханаху ве теала – начинот неје ништо друго освен начинот на евреите и христијаните, кои што го практикуваат баш тоа. Предвидот на Аллаховиот пратеник веќе стекна! СубаханАллах!

*[имаат некои, кои што на теспиите ги гледаат како дозволено, некои како макрух а некои викаат, дека користењето нивно неје харам, но правење зикир со рацете е подобро (како што вели ибн тејмија р.А. во мајму ал/фатава 22/127) – но нај коректинот вид е, дека тие не се дозволени. Причината за харамот е едноставна – користењето нивно е станат како некој реликт, кој што се дунува, бакнува и др.]

Даље не упоменува пејгамберот од сериозните последици, кои што го донесува носењето на амулети (амајлии), со повикување на Аллахова клевета (повикување на клевета во овој смисол значе, дека човекот се одалечува од Аллаховата милост и ке биде казнат), како што читаме следно: „Укба ибн’амир прнесува, дека пејгамберот еднашка рекол: Aллах да им подари на тие, кои што носат талисмани (или амајлии) голема несреќа и неуспех!„ [ахмад и ал-хаким]

Придружниците (Асхабите р.А.) на ресулАллах строго ги следеа ваквите упомени. Според тоа имаат доста забележани случаеви, во кои што тие (Асхабите р.А.) демонстративно се спротивуваа на таквите пракси – без разлика дали низ народот или нивните фамилии.

Урва р.А. пренесува еден случај од худајфа р.А., кој што го посетил на еден болесен човек и каде што приметил една белегзија на него – тој ја искинал неа и ја уништил. [ибн аби-хатим] – потоа го учил на следниов ајет: „И множината од нив не веруваат во Аллах, без да Му споредат други господи до Него.„ (Јусуф 12:106)

Во еден друг случај го фатил на еден болестен човек по раката и најдол една белегзија – кога го прашал на човекот за неа, му одговорил тој: „Белегзијата има правопис, кој што е само за мене направен.„ Худајфа му ја искина и му рече: „Ако умреше со неа, никогаш не би извршил џеназе намаз за тебе!„ [ибн аби-хатим]

Зајнаб, жената на ибн масуд р.А. кажува, дека ибн масуд еднашка ја прашал за бендот, која што го носела на нејзиниот врат. Таја му одговори: „Ова е бенд, кој што има правопис и кој што треба да ми помогне.„ Тој го одкина код него и го уништи. Потоа рече: „Навистина, фамилијата на абдуллах нема потреба од ширк! Го слушнав на пратеникот Аллахов кога рече: „Навистина – баења, талисмани (амајлии) и носачи на среќа се ширк!„ Зајнаб му одговори: „Зашто тоа го наведуваш? Оково мое слепеше, потоа одтидов кај оној (еден евреин), кој што направи правопис на бендот и окото ми прекина да клепи!„ Ибн масуд на тоа рече: „Навистина – беше само еден шејтан, кој што ти го имаше повредено твоте око – и кога направи правопис на него, се тргна од на твоето око. Доволно ти беше, ако цитираше она што пејгамберот обично цитираше:

>> Идхаби л-ба’са Рабба н-нас ва-шфи анта-ш-шафи ла шифа’ илла шифа’ука шифа’ан лајагхадируху сакама<<

Во приближно значење: (одтргнија тешкотијава, о Господар на луџето, и излекувајго целосно, дека Ти си Вистинскиот Лекар. Нема друг лек освен Твојот лек: еден лек, на кој што никоја болест неможе да го прати)„

[Оваа дова е исто така пренесена од аиша р.А. и ибн анас р.А. Видите и кхан, мухаммад мухсин: сахих од ал-бухари том 7, страна 427, број 5; Сидик абдул хамид: сахих од муслим, том 3, страна 1195, број 5434. Хасан, ахмад: сунан абу давуд, том 3, страна 1089, број 3874 како и ахмад, ибн маџа и ибн хибан]

А Оној, што знае се нај добро (Аллах субаханаху ва теала) да не штити од секоја заблуда!
Аллахума Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот